KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ALLAH(C.C.)’A İMâN ETMEK, BİLDİRDİKLERİNİN TÜMÜNE İMâN ETMEKLE OLUR!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         ALLAH(C.C.)’A İMâN ETMEK, BİLDİRDİKLERİNİN TÜMÜNE İMâN ETMEKLE OLUR!

 Allah(c.c.)’a İmân Etmek, Bildirdiklerinin Tümüne İmân Etmekle Olur!

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,

Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;

Öncelikle; hakikatin kendisi olan Allah(c.c.)’a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; bildirmiş olduğu hakikatlere imân eden tüm mü’min kullarına selam olsun!

Bildiğiniz gibi; imân ettim demek, inandığını iddia etmek demektir. Yâni her hangi bir kişi her hangi bir konuya imân ettiğini söylemişse, o konu hakkında bir iddiâda bulunmuş demektir. İşte bu iddiâsının iddiâdan öteye geçmesi için, iddiâsını ispat etmesi gerekir. Yoksa o iddiâsı geçersiz olmuş olur. İşte bu anlamda; ‘Allah(c.c.)’a imân ettiğini iddiâ etmek, bahsetmiş olduğumuz iddiâların en başında gelir!’ Allah(c.c.)’a imân iddiâsı, aynı zamanda tüm iddiâlardan farklı bazı özelliklere de sahiptir. Elbette ki diğer tüm iddiâlarda olduğu gibi ispat ister. Lâkin bundan önce bir husus vardır ki, o da bu imân iddiâsının hiçbir şekilde parçacı olmayıp, tamamiyle bütüncül oluşudur. Şöyle ki; ‘Allah(c.c.)’a imân ettiğini iddiâ eden bir kişi, aynı zamanda bildirdiği tüm hakikatler hakkında da bu iddiâsını sunması ve ispat etmesi gerekir!’ Bugün ne yazık ki bu konuda, müslümanlar ciddi sıkıntı yaşamaktadırlar. Allah(c.c.)’a imân etmeye parçacı bir zihniyetle yaklaşanlar, bu şekilde kendilerinin imân edenler sınıfına dâhil olduklarını sanarlar. Bir kere en özünden bakarsak, bir âyetin meâlinde şöyle buyrulmuştur;

‘Ey imân edenler! Allah(c.c.)’a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba imân edin!’

Nisa Sûresi / 136.Âyetin Meâli

Evet! Gördüğünüz gibi; ‘Allah(c.c.)’a imân tek başına ele alınacak bir husus değildir!’ Yani bildirmiş olduğu tüm hakikatleriyle beraber ele alınacak bir husustur. Fakat burada az öncede dediğimiz gibi, dille her ne kadar bütün hakikatlere iman edildiği iddiâ edilirse edilsin, eğer halle tasdik edilmemişse, o zaman geçersiz sayılır. Bütün bu hakikatlere iman etmek, bu hakikatler ışığında yaşamakla olur. Öyle ya, hâl dilin şahididir. Hâl, dilin ya doğrulayıcısı, ya da yalanlayıcısıdır. Kur’an’a iman konusunda olduğu gibi! Şu ki; ‘Kur’an’a iman ettiğini iddiâ eden birisi, ondaki âyetlerde belirtilmiş olan bütün bildirilere de imân ettiğini iddiâ etmesi ve doğru söylediğini de ispat etmek için, o bildirileri uygulaması gerekir!’ Aksi takdirde hâli, dilini yalana çıkarmış olur!

Allah(c.c.) kabul etsin inşâallah!

Rabbimiz, Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin.

Rabbimiz, Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin.

Rabbimiz, Ümmet-i Muhammed’in her bir mensubuyla kardeş olan kullarından etsin.

Rabbimiz’in selamı hepimizin üzerine olsun!

 (Âmin!) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3818 Defa Okundu
2013-07-05

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır