KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

CâMİLERDE NAMAZDAN SONRA KUR’AN’IN MEâLİ DE OKUNMALIDIR!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         CâMİLERDE NAMAZDAN SONRA KUR’AN’IN MEâLİ DE OKUNMALIDIR!

 Câmilerde Namazdan Sonra Kur’an’ın Meâli de Okunmalıdır!

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,

Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;  

Öncelikle; anlamsızlıktan ve amaçsızlıktan münezzeh olan Allah(c.c.)’a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; ilâhi maksadı kavramaya çalışan tüm mü’min kullarına selam olsun!

Câmiler, bildiğiniz gibi müslümanların ibâdethâneleridir. Aslında içinde kulluk edildiği müddetçe her mekân bir ibâdethânedir. Fakat câmiler aynı zamanda toplu olarak ibâdet edilen sosyal ibâdethânelerdir. Bu yüzden de tek işlevi, namaz kılınan bir yer olması değildir. Câmiler ki müslümanların bir araya geleceği, birbirlerinin sorunlarını dinleyeceği ve hep birlikte çözüm üreteceği istişârehânelerdir. Evet! Câmilerin bu ve buna benzer bir çok özelliği bulunmaktadır. Ama bunların en önemlilerinden biri, az önce de dediğimiz gibi namaz kılınan sosyal alanlar oluşudur. Şöyle ki mü’minler özellikle câmilerde biraraya gelmekte ve hep birlikte namaz bahçesinden içeriye girmektedirler. Allah(c.c.) çünkü bir âyetin meâlinde şöyle buyurmaktadır:

 ‘Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin!’

Bakara Sûresi / 43.Âyetin Meâli

Evet! Namaz, imân iddiâsının en başta gelen ispatlarındandır. Yâni bir imân belirtisidir. Şöyle ki kişi namaz kılmakla ve böylelikle rükûya varıp secde etmekle ki bunu günün beş ayrı vaktine yaymakla, aslında görmediği bir ilâha olan inancını tasdiklemiş olur. Yâni; ‘Allah(c.c.)’a olan inancını!’ Efendimiz(s.a.v.), işte bu yüzden bir hadisin meâlinde şöyle buyurmuştur:

 ‘Muhakkak ki kişi ile şirk ve küfür arasında, namazın terki vardır!’

Hz.Muhammed(s.a.v.)

 (Müslim)

Gördüğünüz gibi! Peygamberimizin ifâdesi gâyet açıktır. Bunun içindir ki namaz, takvânın âdeta kanadıdır. Şu ki kendisine tutunan takvâ içerikli bir niyeti ilâhi kabule uçurur. Böylelikle muhâtabı mîraca yükseltir. İşte bu sebepten dolayıdır ki namaz, gerçektende ibâdetlerin zirvesinde olan bir konuma sâhiptir. Çünkü namaz ilâhi bir buluşmadır. Evet! Allah(c.c.)’ın kuluyla yakınlaşması olan bu mübârek ibâdet, muhâtabı ilâhi rızaya götüren bir basamaktır. Çünkü namaz; ‘Allah(c.c.)’ın kuluna olan dâvetidir!’ Duâ ise tam tersi! Yâni kulun; ‘Allah(c.c.)’a olan dâvetidir!’ Allah(c.c.) ise dâvetine icâbet edenlerin dâvetine icâbet eder. Ve böylelikle buluşma gerçekleşmiş olur. İşte câmiler, bu buluşmanın toplu olarak gerçekleştiği alanlardır. Ama ne var ki büyük bir problem, bu buluşmanın bilinçli bir şekilde gerçekleşmesine engel olmaktadır. İşte bu engel; ‘Gerek namazda gerekse namazın dışında okunan âyetlerin anlamının bilinmemesidir!’ Evet! Kur’an’ın okunduğu fakat mânasının zerre kadar anlaşılmadığı bir namaz, ancak muhâtabının sırtından bir yükün kaldırıldığını hissettiren namazdır. Oysaki namaz esnâsındaki kıraât yâni okunan âyetler; ‘Allah(c.c.)’ın kuluna olan bildirileridir!’ Kul bu bildirileri anladığı müddetçe ilâhi bir frekans yakalamış olur. Aksi takdirde yapacağı tek şey, eğilip kalkmak olacaktır. Bunun içindir ki her müslüman en azından namazda okuyacağı âyetlerin anlamını bilmeli ve namazını o âyetleri düşünerek kılmalıdır. Örneğin câmide imam namaz esnâsında âyet okurken, namaz kılan mü’minler ise okunan âyetlerin mânasını zihninden geçirmelidir. İşte bu, biran önce hayata geçirilmesi gereken bir ihtiyaçtır. Fakat ondan daha önce hayata geçirilmesi gereken bir ihtiyaç daha vardır ki, o da namazdan sonra okunan âyetlerin meâlinin de okunmasıdır. Şöyle ki takdir edeceğiniz gibi her câmide namaz bittikten sonra; ‘Kur’an okunmaktadır!’ Ama ne var ki özellikle de belli bir makam üzerine okunan âyetler bitirildiği zaman meâlleri okunmamakta ve câmiden hızla çıkılmaktadır. Oysa ki birincisi okunan âyetler anlamamız için indirilmiş olan âyetlerdir. Rabbimiz’in o âyetleri indirmesindeki amacı, bizim onları anlamamız ve hayata geçirmemizdir. Yoksa ilâhi hedef onların anlaşılmadan tilâvet edilmesi değildir. İkincisi ise en az beş dakikaya okunan âyetlerin meâlini okumak, bir dakika bile sürmeyecektir. Örneğin; ‘Bakara Sûresi’nin son iki âyeti!’ Yâni halk diliyle; ‘Âmenerrasûlü!’ Evet! Yatsı Namazları’ndan sonra okunan bu kerim âyetlerin ardından meâli yâni mânası da okunmuş olsa, inanın ki insanlar içinde bulunmuş olduğu bu zelil halde olmayacak ve daha diri ve daha aktif bir yapıya bürünecektir. Ki bunun her namazdan sonra yapıldığı zaman ise, doğal olarak ilâhi maksat yerini bulmuş olacaktır.

İşte böyle! Eğer bizler ümmet olarak dirilmek ve ilâhi rıza doğrultusunda yaşamak istiyorsak, bir an önce yüce kitâbımızı anlamaya çalışmalı ve bu anlamda çok ciddi gayretler sergilemeliyiz. Ki bunu özellikle namazlarımızda sağlamalı ve namazlarımızı bizi her türlü fuhşiyattan uzak tutacak namazlara dönüştürmeliyiz. Câmilerimizi ise; ‘Kur’an’ın sâdece okunduğu değil aynı zamanda anlaşıldığı ibâdethânelere çevirmeliyiz!’ O halde gelin bir an önce vahyi anlamak için harekete geçelim. Unutmayalım ki bu bizim ve tüm ümmetin iyiliği için olacaktır! 

Allah(c.c.) kabul etsin inşâallah! 

Rabbimiz, Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin.

Rabbimiz, Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin.

Rabbimiz, Ümmet-i Muhammed’in her bir mensubuyla kardeş olan kullarından etsin.

Rabbimiz’in selamı hepimizin üzerine olsun!

(Âmin!)

(BA-BA-S9 GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4746 Defa Okundu
2013-08-29

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır