KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MÜSLÜMAN BAĞINI SORMADIĞI ÜZÜMÜ YEMEYENDİR!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         MÜSLÜMAN BAĞINI SORMADIĞI ÜZÜMÜ YEMEYENDİR!

 Müslüman Bağını Sormadığı Üzümü Yemeyendir!

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,

Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;  

Öncelikle; her türlü itaâte lâyık olan Allah(c.c.)’a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; hakikatlere gönülden imân etmiş olan tüm müslüman kullarına selam olsun!

Bildiğiniz gibi müslüman, ilâhi emirlere teslim olan demektir. Şöyle ki bir müslümanın hayatı ancak teslimiyet merkezli olur. Ki bunun zıddı mücrimliktir. Mücrim ise ilâhi hükümlere boyun eğmeyen anlamına gelmektedir. Allah(c.c.) bu iki kavramında geçtiği bir âyetin meâlinde şöyle buyurmaktadır:

 ‘Biz hiç müslümanla mücrimi bir tutar mıyız? Ne oluyor size? Nasıl hüküm veriyorsunuz?’

Kalem Sûresi / 35,36.Âyetlerin Meâli

Evet! Müslümanla mücrimin farkı birinin ilâhi bildirilere teslimiyetle yaklaşması, diğerinin ise bu teslimiyetten kaçınmasıdır. Rabbimiz işte bu sebepten dolayı bu iki zümrenin asla bir tutulmayacağını bildirmektedir. Bu da demektir ki; ‘Yaşantısı bir olmayanın âkıbeti de bir olmayacaktır!’ Yâni insanların başlarına gelecek olan durumların, onların isimleriyle her hangi bir alâkası yoktur. Bu anlamda bir kişinin adının müslüman olması önemli değildir. Önemli olan yaşantısının müslüman olmasıdır. Ki aslında kimin müslüman olup olmadığı; ‘Amellerin tartılacağı gün belli olacaktır!’ Amellerin durumu ise kişilerin helal ve haram konusundaki tavırlarına bağlıdır!

Rabbimiz ki hem dünyâ hem de âhiret hayatımız için bizlere zararlı olan bir takım tutum ve davranışları haram kılmıştır. Ve bizlerin o haramlardan kesinlikle uzak durmamızı istemiş aynı zamanda ciddi bir hassasiyet taşımamızı belirtmiştir. Üstelik neyin helal neyin ise haram olduğunu bir bir açıklamış ve bu konuda hiçbir cevapsız soru bırakmamıştır. Bu anlamda şunu kesinlikle belirtmeliyiz ki; ‘Allah(c.c.)’tan başka helal veya haram belirleyicisi yoktur!’ O ki neye helal demişse helal, neye haram demişse haramdır. Bunun için bir âyetin meâlinde şöyle buyrulmaktadır:

 ‘Dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak; ‘Bu helaldir, şu da haramdır demeyin!’ Allah(c.c.)’a karşı çünkü yalan uydurmuş oluyorsunuz. Allah(c.c.)’a karşı yalan uyduranlar kuşkusuz ki kurtuluşa eremezler!’

Nahl Sûresi / 116.Âyetin Meâli

Gördüğünüz gibi! Helal yada haram belirleyiciliğine girişmek, tam anlamıyla bir hadsizliktir. Bizler ki bırakın bir haramı helal kılmayı, bir helali bile haram kılamayız. Bu konuyla ilgili bir âyetin meâlinde ise şöyle buyrulmaktadır:

 ‘Ey imân edenler! Allah(c.c.)’ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri haram kılmayın ve haddi aşmayın. Allah(c.c.) haddi aşanları sevmez!’

Mâide Sûresi / 87.Âyetin Meâli

Evet! Allah(c.c.) işte bu helal ve haram konusunda bizleri çok ciddi bir şekilde uyarmaktadır. Bu anlamda bize düşen helal veya haram belirlemek değil, belirlen helal ve haram konularına itaât etmektir. Örneğin nelerin haram kılındığına dâir birkaç örneğin verildiği bir âyetin meâlinde şöyle buyrulmaktadır:

 ‘De ki; ‘Rabbiniz’in size neleri haram kıldığını gelin okuyayım; ‘O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anne ve babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin ki sizin de onların da rızkını biz veririz, kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve; ‘Allah(c.c.)’ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın!’ İşte bunlar; ‘Allah(c.c.)’ın size emrettikleridir!’ Umulur ki düşünüp anlarsınız!’                                                                                                

En’âm Sûresi / 151.Âyetin Meâli

Allah(c.c.) gerçekten de bu ve buna benzer âyetlerde, bizler için gerekli olan her konuda açıklamalarda bulunmuştur. Ama ne var ki; ‘Kur’an’dan uzaklaşan bu ümmet zamanla atasözleri dediğimiz bir takım yanlış söylemleri kullanmaya başlamış hatta ciddi bir şekilde öncelemiştir!’ Elbette ki atasözlerinin hepsi yanlış değildir. Ki çoğunluğu hakikaten doğru olup çok güzel dersler sunmaktadır. Ama ne var ki aralarına sızdırılmış bâzı ifâdeler, akıl almaz derecede zararlı sonuçlar doğurmaktadır. İşte bu sözlerden biri şöyledir: ‘Üzümü ye, bağını sorma!’ Evet! Kur’an’ın içeriğine tamamiyle zıt olan bu söz ne yazık ki toplumumuz tarafından yaygın bir şekilde dillendirilmektedir. Oysaki bu sözde bahsedilen mevzû bir müslümanda olmaması gereken bir vasıftır. Çünkü müslüman üzümü yiyip bağını sormayan değil, bağını sormadığı üzümü yemeyendir. Yâni helal olup olmadığına emin olmadığı bir yiyeceğe el uzatmayandır. Öyle ya! Müslüman ki haramdan fersah fersah uzak duran ve yaklaştığı takdirde başına gelecek olanlardan tir tir titreyendir. Kısacası; ‘Cehennem’den!’ Efendimiz(s.a.v.) bir hadis meâlinde şöyle buyurmaktadır:

 ‘Haramla beslenen her bedene, cehennem ateşi daha lâyıktır!’

Hz.Muhammed(s.a.v.)

 (Taberâni)

İşte böyle! Bizler ki gerek ellerimizle, gerek gözlerimizle gerekse diğer tüm uzuvlarımızla haramdan uzak durmalı ve şüpheli durumlarından bile sakınmalıyız. Ki zâten o da takvânın gereğidir. Bunun için ölçümüz her zaman şu olmalıdır: ‘Az olsun ama helal olsun!’

Allah(c.c.) kabul etsin inşâallah! 

Rabbimiz, Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin.

Rabbimiz, Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin.

Rabbimiz, Ümmet-i Muhammed’in her bir mensubuyla kardeş olan kullarından etsin.

Rabbimiz’in selamı hepimizin üzerine olsun!

(Âmin!)                                 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 10005 Defa Okundu
2013-10-24

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır