KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

CENNET’İ VATAN BİLENE DÜNYâ GURBET OLUR!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         CENNET’İ VATAN BİLENE DÜNYâ GURBET OLUR!

Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,

Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;  

Öncelikle; her türlü nimetin sâhibi olan Allah(c.c.)’a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; dosdoğru yolda yürüyen tüm mü’min kullarına selam olsun!

Bildiğiniz gibi insan imtihan için yaratılmış ve âkıbeti kendi ellerine verilmiş olan bir varlıktır. Şöyle ki dünyâ bu imtihanın alanı, âhiret ise sonuçlarının açıklanacağı meydanıdır. Bu anlamda dünyâ ve âhiret insan hayatının iki yüzüdür. Ki öteki yüz olan âhiret hayatının nasıl olacağı, beriki yüz olan dünyâ hayatına bağlıdır. Yâni dünyâ hayatında yapılanlar bir nevi tohum, âhiret hayatında karşımıza çıkacak olanlar ise mahsuldür. Bunun için kim ne ekerse onu biçecektir. Şu ki hâyır eken hâyır şer eken şer biçip, iyilik eden iyilik kötülük edense kötülük toplayacaktır! Kısacası kim ney yaparsa, karşısında onu görecektir. Allah(c.c.) bu konuyla ilgili âyet meâllerinde şöyle bildirmektedir:

 ‘O gün insanlar amelleri kendilerine gösterilmek üzere bölük bölük çıkarılırlar. Her kim zerre miktarı hâyır yapmışsa onu, her kim de zerre miktarı şer yapmışsa onu görür!’

Zilzal Sûresi / 6-8.Âyetlerin Meâli

Evet! Amellerin tartılacağı o büyük gün, herkesin notunun verileceği hüküm günüdür. Bu yüzden bir kez daha vurgulayalım ki; ‘Dünyâ hayatı sâdece bir imtihan sürecidir!’ Her ne kadar süslü ve çekici olsa da aslında aldatıcıdan başka bir şey değildir. Özellikle peşin oluşundan dolayı insanları büyülemekte ve kıskacına almaktadır. Rabbimiz bu hususla ilgili âyet meâllerinde şu şekilde bir açıklamada bulunmaktadır:

 ‘Siz dünyâ hayatını tercih ediyorsunuz. Oysaki âhiret hayatı daha hâyırlı ve daha devamlıdır!’

A’lâ Sûresi / 16-17.Âyetlerin Meâli

Gördüğünüz gibi! İnsan sâdece dünyâ hayatına odaklandığı için farkında olarak veya olmayarak âhiret hayatını unutmaktadır. Böylelikle ölümden öte bir hayat yokmuş gibi yaşamakta ve bu denli vâhim bir gafletin içine düşmektedir. Şöyle ki tüm planlarını dünyâ merkezli hazırlamakta, tüm hayâllerini dünyâya yönelik kurmaktadır. Böylelikle dünyâ için sevinmekte ve dünyâ için üzülmektedir. Hatta dünyâ içerikli gülmekte, dünyâ içerikli ağlamaktadır. Kısacası az önceki âyet meâlinde vurgulandığı gibi, dünyâ hayatını tercih etmektedir. Tâbi ki buda kişinin hiç ölmeyecekmiş gibi bir yaşama tutkusuna kapılmasına sebep olmaktadır Halbuki gerçekten de âhiret hayatı dünyâ hayatından kat kat üstündür. Mevlâmız bu mevzûya yönelik âyet meâllerinde buyurur ki;

 ‘Kadınlar, oğullar, altın ve gümüş cinsinden yığılmış servetler, salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar dünyâ hayatının geçici menfaâtleridir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak; ‘Allah(c.c.)’ın katındadır!’ De ki; ‘Size bundan daha hâyırlısını bildireyim mi; ‘Rableri’nin katında takvâ sâhipleri için içinde temelli kalacakları altından ırmaklar akan cennetler, tertemiz eşler ve; ‘Allah(c.c.)’ın rızası vardır!’ Allah(c.c.), kullarını hakkıyla görendir!’

Âl-i İmran Sûresi / 14-15.Âyetlerin Meâli

Evet! Dünyâ hayatının da elbette ki insana sunmuş olduğu bir takım ikramlar vardır. Ama bunların âhiret hayatı yanında zerre kadar önemi yoktur. Çünkü birincisi dünyâ hayatının sundukları âhiret hayatının sundukları karşısında yalnızca bir metâdır. İkincisi ise dünyâ hayatı fânidir. Fakat âhiret hayatı öyle değildir. Bu yüzden bizler elbette ki dünyâ hayatından da helal çerçevesinde almamız gereken nasibi unutmamalıyız. Fakat asıl meylimizi âhiret hayatına yöneltmeliyiz. Şöyle ki eğer sürekli cenneti düşünür, cenneti hayâl eder ve cennete odaklanırsak yâni cenneti vatan bilmeye başlarsak o zaman dünyâ hayatı bize gurbet olmaya başlayacaktır. Böylelikle bir gurbetçi gibi vatanımıza özlem duyacak ve kavuşmak için gün sayacağız. Yâni dünyâ hayatında kendimizi bir yolcu gibi göreceğiz. Efendimiz(s.a.v.)’in bir hadis meâlinde belirttiği gibi:

 ‘Dünyâda bir garip yahut bir yolcu gibi ol ve kendini şimdiden kabir ehlinden say!’

Hz.Muhammed(s.a.v.)

 (Buhâri, Tirmizi)

İşte böyle! Bizler ki dünyâ hayatından âhiret hayatına geçmekte olan misâfirleriz. Bundan dolayıdır ki bizim için aslı hayat âhiret hayatıdır. Bizler ki kendimizi o ebedi hayata hazırlamalı ve iş işten geçmeden önce dünyâ hayatında olan tüm aşırı tutkularımızdan kurtulama çalışmalıyız. Cennet’e dikkat kesilmeli ve orada dinlenmek için burada yorulmalıyız. Çünkü unutmayalım ki âhiret hayatında dinlenecek olanlar, dünyâ hayatında yorulacak olanlardır!

Allah(c.c.) kabul etsin inşâallah! 

Rabbimiz, Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin.

Rabbimiz, Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin.

Rabbimiz, Ümmet-i Muhammed’in her bir mensubuyla kardeş olan kullarından etsin.

Rabbimiz’in selamı hepimizin üzerine olsun!

(Âmin!)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 8572 Defa Okundu
2013-11-14

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır