KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Suçlu 1 Kasım mı?
Anasayfaya Dön Tüm Politika Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suçlu 1 Kasım mı?
2015-11-05 - 12:36
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Suçlu 1 Kasım mı?

Yazar Settar Kaya’nın, “Suçlu 1 Kasım mı?” yazısı:

Keşke sayın genel başkanımız 7 Haziran akşamı 15 Kasım’da seçim demeseydi. Ekim veya Aralık deseydi. Ülkücülere sorsaydı Kasım demezlerdi, sormadı.

Kasım ayında seçim istemek MHP’ye uğurlu gelmiyor. Hatırlarsanız yine bir kasım ayında, yine genel başkanımızın kararıyla 3 Kasım 2002 de seçime gitmiştik ve baraj altında kalmıştık. Kanaatimce bu defaki sonuç baraj altından daha kötü, zira bir tıkanmaya yol açtı. Dışarıda milyonlarca memnuniyetsiz partili, içeride mutlu kırk kişi.

Neyse şaka bir yana, her şey 1 Kasım’da olmadı. Perşembenin gelişi, bırakın Çarşamba’yı, Pazartesi’nden, Salı’dan belliydi.

2011 seçimlerinde yaşanan kaset rezaleti, partinin işleyişindeki çürümenin işaretiydi. Gerekli kararlar o seçimden sonra alınmalıydı.

7 Haziran seçimleri de MHP’nin başarısı değil, seçmenin AKP’ye kestiği faturadan MHP’nin payına düşendi. Her şeye rağmen sağın ikinci partisi MHP’ye sadece yüzde 3’lük bir pay düşmüştü.

Son günlerde MHP için yapılan değerlendirmelerde çok doğru bir tespitte bulunuyorlar ”hiç bir şey yapmadan varlığını devam ettiren parti”.

İşte bütün sıkıntıda burada. MHP son yıllarda sürekli sermayeden tüketiyor. Partimizin Başbuğ döneminde 9 Işık başta olmak üzere dönemin ruhuna ve şartlarına uygun politikaları  “nitelikli insan kaynağı” edinmemizde önemli rol oynadı.

Sayın Bahçeli’nin genel başkan olmasıyla birlikte kurulan parti okulu verimli çalışmalar yaptı. Partililer eğitimden geçirildiler. Tarım, Sağlık, Çalışma hayatı, Enerji ve Dış politika başta olmak üzere hemen her alanda son derece ciddi projeler yayınlandı. O kitapçıklardan şahsen halen istifade etmekteyim.1999 seçimlerinde gelen başarıdan bu gayretin önemli payı vardır.

2002 seçimlerinden sonra ise bir durağanlık, tembellik dönemine girildi.  Parti yönetim kademesi her şeyi kendi konumlarını koruma üzerine planladılar. Proje üretilmedi, nitelikli insan kaynağı da tüketildi.1 Kasım’a gelen süreçte böyle başladı.

Partimizin imdadına AKP’nin uyguladığı politikalar yetişti. Terör örgütü ile müzakereler, dış politikada yapılan yanlışlar, Cumhuriyetin temel değerlerinin aşındırılması MHP için hayat suyu vazifesi gördü. Ne var ki bu da bir yere kadardı.

Tepeden inmeci yönetim yaklaşımlarının terkedildiği, istişarenin, ortak aklın öne çıktığı, yönetim kavramının yerini yönetişime bıraktığı, profesyonelliğin hayatın her alanını kavradığı, iletişim alanında yaşanan gelişmelerle her sektörün olduğu gibi siyasi partilerinde her adımının halk tarafından yakından takip edildiği bir zamanda MHP geleneksel yönetim anlayışında direndi.

Hiçbir şey yapmadan varlığını devam ettirmeye siyasi literatürde “konforlu siyaset ”diyorlar. MHP konforlu siyaset tuzağına düştü ve bir daha da çıkamadı.

Hareketin geleceği ne olur? Bize çocukluğumuzdan beri Önce ülkem, sonra partim, sonra ben ilkesini öğretenlerin samimiyetine bağlı. Bu kadar konfor yetmez mi?

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 14590 Defa Okundu

YORUMLAR

Politika Kategorisine Ait Diğer Haberler

Özgen Beşli Bayramınızı kutlar Kars’ta AK Parti Selim İlçe Kongresi Yapıldı Yaver Özcan güven tazeledi 1915 Çanakkale Köprüsü`nün temeli atıldı Reis, Yaş Haddinden Görevi Bıraktı Tuncer Başkan İlk Toplantısını yaptı CHP heyeti Kars’tan destek istedi AK Parti Digor İlçe Başkanı teşkilatıyla birlikte istifa etti MHP’den Cumhuriyet ve Kurtuluş Şöleni Arslan’ın Bakan yolculuğu Ümit Özdağ Kars’a Geliyor Sertel: Kars tarım, hayvancılık ve turizmde çekim merkezi olmalı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır