KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
HDP Sözcüsü Bilgen’den açıklamalar
Anasayfaya Dön Tüm Politika Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HDP Sözcüsü Bilgen’den açıklamalar
2015-11-26 - 13:46
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 HDP Sözcüsü Bilgen’den açıklamalar

Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, tarifeli uçakla geldiği Kars’ta Harakani Havalimanında ayaküstü basın toplantısı düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde Kars’ın Sarıkamış, Digor ve Selim ilçelerinde HDP ve DBP’li yöneticilere karşı yapılan gözaltı ve tutuklamalara da değinen Bilgen, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Geçtiğimiz hafta tutuklanan Digor Belediye eş başkanlarının ailelerini, Digor Belediyesini ardında da Selim ve Sarıkamış’ta tutuklanan ilçe yöneticileri ve meclis üyelerinin ailelerini ziyaret edeceğini belirten Bilgen, Ülkemizin Suriye gündemi ve diğer sorunları da aktardı.

Gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalarla ilgili Bilgen: “Kars’ta ki başka hiçbir belediyede, müfettişler yoluyla bir inceleme ve bir soruşturma yapılmazken, sadece Digor Belediyesi’nde bu incelemenin yapılması ve soruşturma sürecinin başlatılması zaten olayın siyasi boyutunu ifade etmeye yetiyor.  Ama müfettişin evrakları toplayıp, kayıt altına alıp savcılığa teslim etmiş olmasına rağmen delillerin karartma iddiasıyla bir tutuklamanın da adli yargılama yönünden de bir izahı olamaz.  Aslında bu durum çok açık biçimde aslında belediye yönetimini çökertmeye yönelik bir girişimdir. Kaldı ki söz konusu edilen zimmet iddiası ile ifade edilen rakamlar zaten sanıklar tarafından onların yakınları tarafından ödenmiştir.  Dolayısıylada bu durumda tutuklu yargılamayı gerektirecek hiçbir durum yokken buna rağmen buradaki mülki idare temsilcilerinin bu olayı büyük bir yolsuzluk diye teşhir etmesi böyle tarif etmesi de yargılamayı da etkileme suçudur. Çok açık ve net biçimde insanlar suçlu oldukları ispat edilene kadar  yani kesinleşmiş hüküm ortaya çıkana kadar masumdur. Bu hukukun en evrensel en temel ilkelerden biridir. Mülki idare temsilcilerinin de bunu bilmiyor olması ve buna uygun davranmaması asla kabul edilir bir durum değildir. Eğer gerçekten mülki idare amirinin yolsuzlukla ilgili bir hassasiyeti bir duyarlılığı varsa yani diğer ilçelerdeki olan biten özellikle ihalelerle ilgili iddialarla ilgilide daha ciddi bir araştırma daha ciddi bir soruşturma yaklaşımı içerisine girmelidirler.” dedi.

Bilgen ayrıca, “Selim ve Sarıkamış’ta doğrudan doğruya seçilmiş siyasetçilerin, meclis üyesinin, İlçe Başkanının tutuklanması artık bu ülkede siyaset yapmanın, bu şehirde demokratik siyaset kanallarının kullanma imkanlarının bırakılmadığının bir net göstergesidir. Biz nasıl Manisa’da tutuklanan öğretmenleri terörist olarak görmüyorsak, nasıl dergisine yaptığı kapaktan dolayı 20 yılla yargılanan gazetecileri terörist olarak görmüyorsak,  ilçe başkanımızı da, meclis üyemizi de böyle bir suçla istinat edilmesini asla kabul etmiyoruz. Yani burada çok açık biçimde sivil siyasetin engellenmesi, demokratik siyasetin engellenmesiyle karşı karşıyayız. Hiçbir suretle bu kampanyanın bu tarzın siyaset yapma yönetmenin de Türkiye’nin barışına,  birliğine ve kardeşliğine hizmet etmeyeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

SURİYE VE RUSYA GÜNDEMİNİ DE DEĞERLENDİRDİ

Bilgen açıklamasında Suriye’de sorunun sadece IŞİD olmaktan çıktığını ve bu durumun benzer bütün örgütlerin bu yeni savaşta ve belki barışın öncesindeki son büyük kavgada doğrudan doğruya hedef haline geldiğini Türkiye’nin de kabul etmesi gerektiğini söyledi.

IŞİD çatısı altında savaşan yada El Kaide ile bağlantılı Nursa ve yine onunla ilişkili Fetih Ordusu gibi Türkiye’nin desteklediği Yavuz Selim ve Abdülhamit isimleri ile anılan guruplar gibi bir çok yapının bu günlerde muhtemelen doğrudan doğruya Rusya’nın hedefi olacağına da vurgu yapan Bilgen: “Dolayısıyla da böyle bir dönemde Türkiye’nin Suriye’deki gerilimi ve kavgayı sadece IŞİD üzerinden tarif etmesi sadece IŞİD üzerinden tanımlaması buna göre pozisyon alması da artık hiçbir anlamı hiçbir değeri kalmamış bir durumdur. Nasıl bir Suriye istendiği ve Suriye’nin nasıl bir hukuki düzene sahip olacağı ve bu silahlı gurupların bu konseptteki pozisyonları artık doğrudan doğruya Suriye ile ilgili iddiası olan bütün devletlerin hedefinde olacaktır.” dedi.

SİYASET SADECE HAMASETLE OLMAZ

Siyasetin sadece hamasetle olamayacağını da savunan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: “Türkiye’nin Rusya ile ilişkileri hem şehrimizi hem de Türkiye’nin her yerini Antalya’daki Turistten Bolu’daki beyaz et üreticisinde, Adana’daki turunçgil üretimi yapanlara kadar herkesi doğrudan doğruya ilgilendiriyor. Bir kere enerji bağımlılığını göz ardı ederek ve yok sayarak Rusya ile ilişkileri şekillendirmek imkansızdır. Dolayısıyla yaptığınız her işin, attığınız her adımın sonuçlarını göze alarak bunun faturasını bunun bedelini dikkate alarak yapmak zorundasınız. Yapılan açıklamalar gösteriyor ki olayın sadece teknik bir sorun gibi tarifi imkansızdır. Türkiye’nin Yunanistan’la  binlerce kez angajman kuralları ihmal ettiği benzer bir pozisyona girip ama uçağı düşürme yoluna değil başka yollara başka yöntemlere paralel uçuş gibi karşılıklı taciz gibi it dalaşı gibi başka yöntemleri tercih ettiğini herkes biliyor. Dünya bunu böyle biliyorken burada doğrudan doğruya uçağın vurulmasının faturasını da ne yazık ki bütün bir ülke ekonomisiyle, belki güvenliğiyle, barışıyla hepimiz ödemek zorunda kalacağız.” diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI, NUSAYBİN’DE KALDIRILDI. DERİK’TE BAŞLATILDI

Güney Doğu’da dün Mardin’in Nusaybin ilçesinde sona erdirilen sokağa çıkma yasağının bu kez de Derik ilçesinde başlatılmasını da eleştiren Bilgen: “Altını çizmek istediğimiz ikinci nokta bugün itibarıyla Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının birmiş olmasına rağmen bukez Derik’te sokağa çıkma yasağının başlatılmıştır. Görünen o ki bu uygulama artık sistematik yaygın ve olağan bir uygulamaya dönüşmüş durumdadır. Yani olağan üstü bir düzenleme değil olağan üstü tedbir değil artık bir yönetim biçimine dönüşmüş durumdur.  90’lı yıllarda köyleri boşaltarak Kürt sorununu çözmeye çalışan Devlet,  bugün şehirleri boşaltarak bu sorunu çözmeyi deniyor. Nusaybin’deki 14 günü ortaya çıkarttığı kayıp sayısı 9 kişidir. Bunların kim olduğu güvenlik gücümü,  sivil mi yoksa Kürt gençleri mi olduğunu hiçbir önemi yoktur. Sonuç itibarıyla bir şehir harabeye dönmüş durumda ve sadece Nusaybin değil aylardır bu uygulamanın sürdüğü Cizre, Silvan ve Silopi de ve birçok yerde benzer fotoğraflar benzer tablolar var. Bunun da geri dönüşümü olmayan telafisi olamayan sonuçları var. İnsan hayatı gibi hem de harabeye dönen şehirler var. Bu şehirlerde yaşananların sorumlusu kim olacak? Bunların faturasını kim ödeyecek? Bu şehirleri yeniden yaşanabilir hale getirmek için ödenmesi gereken fatura ve bedel oradaki keyfi uygulamalarla izah edilebilecek mi?” ifadelerini kullandı.

LEYLA ZANA’NIN YEMİNİ YENİ MECLİS BAŞKANININ TAKTİRİDİR

Bilgen, Leyla Zana’nın yeminiyle ilgili de şunları söyledi:

“Leyla Zana’nın yemini hakkında da bu konuda hem iktidar partisinin temsilcileri bu yemin metninin darbe döneminden kalma yaklaşımı yansıttığını ifade ettiler. Tabi yeni başkanın takdiridir. Ama biz zaten değişecek olan değişeceğine dair CHP’nin de AKP’nin de bizim partimizin de net beyanda bulunduğu bir metinde hala ısrar ederek bunu bir krize bir gerilime çevirmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu arada bizim başka milletvekillerimizde henüz yemin edemediler. Nusaybin’den çıkamadıkları için iki haftadır yemin edemeyen başka vekillerimizde var. Bundan dolayı yemin sorunu yemin krizi sadece bu konu ile ilgili değildir. Ama galiba dün göz ardı edilen başka bir şey gerçekleşti. Ankara’da çok olağan üstü biçimde çok ilginç biçimde meclis başkanlık divanı şimdiye kadar 15 kişi 17 kişi 18 kişi ile toplanırken, MHP ve AKP’nin pazarlığıyla bu sayı 23 e çıkartıldı. MHP’ye divanda bir üye çıkartmanın karşılığı da RÜTÜK başkanlığı krizinin de çözülmesi oldu. Belli ki yani 7 Haziran’da başlayan gizli koalisyon MHP ve  AKP gizli koalisyonu doğrudan doğruya bir takım pozisyonların koltukların paylaşılmasından tutun genel güvenlik politikasına kadar her yerde devam ediyor.”

Bilgen açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Kars ile ilgili hükümet programı genel bütçe görüşmelerinde somut planlama içerisinde çıkacak ama genel tabloda görünen o ki 13 yıldır yapılanlar sanki hiçbir eksik hiçbir tartışma konusu oluşturmuyor ilk defa bir hükümet bu parti tarafından kuruluyormuş gibi vaatler tarifi var oysa orada ki vaatlerinde anayasa dahil olmak üzere demokratikleşme konusu yada kalkınma ile ilgili boyutlar dahil olmak üzere bir çok konuda şimdiye kadar çok ciddi eksiklerin çok ciddi yanlış uygulamaların olduğunu biliyoruz zaten cumartesi günü hükümet programı üzerinde görüşmeler olduğunu da partimiz adına bunlar ifade edilecektir.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3567 Defa Okundu

YORUMLAR

Politika Kategorisine Ait Diğer Haberler

Özgen Beşli Bayramınızı kutlar Kars’ta AK Parti Selim İlçe Kongresi Yapıldı Yaver Özcan güven tazeledi 1915 Çanakkale Köprüsü`nün temeli atıldı Reis, Yaş Haddinden Görevi Bıraktı Tuncer Başkan İlk Toplantısını yaptı CHP heyeti Kars’tan destek istedi AK Parti Digor İlçe Başkanı teşkilatıyla birlikte istifa etti MHP’den Cumhuriyet ve Kurtuluş Şöleni Arslan’ın Bakan yolculuğu Ümit Özdağ Kars’a Geliyor Sertel: Kars tarım, hayvancılık ve turizmde çekim merkezi olmalı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır