KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Ayhan Bilgen’den TBMM’ye soru önergesi
Anasayfaya Dön Tüm Politika Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayhan Bilgen’den TBMM’ye soru önergesi
2016-01-27 - 15:33
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

Ayhan Bilgen’den TBMM’ye soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi sundu.

Uzun yıllardır taşeron ve geçici işçilerin kadroya geçme durumları ülkemiz için büyük bir sorun oluşturmaktadır. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde hükümetin çeşitli organlarından sorunun çözülmesi yönünde sözler verilmesine rağmen halen sorun bütün yakıcılığıyla varlığını devam ettirmektedir. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından hükümetin kurulmasıyla birlikte sorunun çözümüne geçileceği belirtilmişti. Ancak en son gelen açıklamalarda ise konunun tartışılma sürecinin en az altı ay sonra başlayacağı belirtilmektedir. Haklı bir beklenti içine giren milyonlarca yurttaşımızın gözünü kulağını çevirdiği konuyla ilgili derhal bir çalışma gerçekleştirilmesi elzem durumdadır.

Bu bağlamda;
1- Seçim öncesinde tüm taşeron ve geçici işçi statüsünde çalışan emekçilerin kadroya alınacağı vaadinde bulunmuştunuz. Bu durumdaki emekçilerin durumuna ilişkin seçim sonrası hiçbir gelişme ya da açıklama olmamasının nedeni nedir?
2- Bu sorunun çözümünde hükümetin kararlılığı sadece seçim yatırımı mıydı? Bugün halen konuyla ilgili seçim öncesi kararlılığının olmamasının nedeni nedir?
3- Kadroya alınma konusunda kapsam olarak belirlenmiş bir işçi statüsü bulunmakta mıdır?
4- Devlette sözleşmeli kapsamda çalışan işçilere de kadro verilmesi söz konusu mudur? Bu konuda çalışmalarınız varsa çalışmalarınız nelerdir?
5- Kadrolara alınma durumundan dolayı kayırma olabilmesi için mevcut taşeron ve geçici işçi statüsünde çalışan yurttaşların işten çıkarılıp yerlerine hükümete yakın isimlerin alındığı bilgisi doğru mudur? Bu bilgi doğru değilse bu durumun ortaya çıkmaması için aldığınız önlemler nelerdir?
6- Kars ilinde yer alan Kars Şeker Fabrikasında çalışan geçici işçiler de kadroya geçme yasasından yararlanabilecek midir?

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1795 Defa Okundu

YORUMLAR

Politika Kategorisine Ait Diğer Haberler

Özgen Beşli Bayramınızı kutlar Kars’ta AK Parti Selim İlçe Kongresi Yapıldı Yaver Özcan güven tazeledi 1915 Çanakkale Köprüsü`nün temeli atıldı Reis, Yaş Haddinden Görevi Bıraktı Tuncer Başkan İlk Toplantısını yaptı CHP heyeti Kars’tan destek istedi AK Parti Digor İlçe Başkanı teşkilatıyla birlikte istifa etti MHP’den Cumhuriyet ve Kurtuluş Şöleni Arslan’ın Bakan yolculuğu Ümit Özdağ Kars’a Geliyor Sertel: Kars tarım, hayvancılık ve turizmde çekim merkezi olmalı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır