KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars Doğu’nun Ticaret Üssü Olacak!
Anasayfaya Dön Tüm Politika Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars Doğu’nun Ticaret Üssü Olacak!
2016-02-03 - 11:52
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

Kars Doğu’nun Ticaret Üssü Olacak!

Arslan, 13 yıllık AK Parti Hükümeti’nin Dünya Projeleri’nin Kars’a etkilerini Tuğrul’a anlattı.

Ege medyası Genel Yayın Yönetmeni Özgür Tuğrul’u Mecliste ağırlayan AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Doğu ve Güneydoğu’da yapılan yatırmalar ile Kars ve ilçelerinin de etkileneceğini söyledi.

TÜRKİYE’NİN HER YERİ BÜYÜYOR BUNDAN KARS’TA NASİBİNİ ALIYOR

“13 yıllık istikrar çok önemliydi. Zira geçmişte insanlar bir projeyi düşünüyorlardı. Uygulama projesini hazırlayamadan iktidarları bitiyordu” diyen, Arslan; “Kaynak bulmadan 7 sente muhtaçken, gidip IMF’nin kapısın da dileniyorlardı. Büyük projeleri uygulama konusunda gerçekten sıkıntılarımız vardı. Ben şu konuda kendimi şanslı addediyorum. 6 yıl boyunca özellikle Ulaştırma Bakanlığı’nın demiryollarını yapan, limanları yapan, hava meydanlarını yapan ve bunları planlayan genel müdürlüğün Genel Müdürü olarak dolu dolu bir hizmet süreci yaşadım. AK Parti ile birlikte bir mühendis olarak projeleri yapabilmenin, uygulayabilmenin hazzını yaşadık. Hangileri idi. Mesela işte Marmaray Projesi, siz söylediniz. Marmaray Projesi bir dünya projesidir. Yani iki kıtayı denizin altından bir birine bağlayan Dünya’da bir ilktir. Avrasya Tüneli 62 kilometrelik, denizin yüzeyinden 62 metre aşağıdan geçen Marmaray’ın dışında, yaklaşık 100 metreden geçen bir başka dünya devi projedir. Bu da iki kıtayı birbirine bağlıyor. Zaten 32’ncü hava limanıyla ilgili söyleyecek çok şey yok. İnsanımız gerçekten 3’ncü hava limanının ne anlama geldiğini artık biliyor. Çünkü ‘Hava yolu halkın yolu olacak.’ Düsturuyla ülkenin her yeri hava yoluyla, uçakla, hava yoluyla yolculuk etmeye tanıştı ve alıştı. 3’ncü hava limanı ise gerçekten bunun finaliydi. Yılda 150 milyon yolcu taşıyacak. Ülkemizi kalkındıracak. Adeta dünyadaki bütün ülkeleri kıskandıran bir proje. Bu neyin göstergesi, Türkiye’de ulaştırma alt yapılarında gelinen noktanın göstergesi, Türkiye’nin dünya çapında büyüyüp, coğrafi konumundan biz hep söyleriz. Türkiye köprü konumundadır. Güzel köprü konumundasınız da, eğer bu konumdan yararlanamıyorsanız. Bunun bir anlamı yok Türkiye Marmaray ile Avrasya’yla, 3’ncü hava limanıyla, 3’ncü köprüsüyle Ankara-İzmir otoyolu ve yine oradaki köprüsüyle en önemlisi de Bakü-Tiflis-Kars gibi büyük bir projesiyle bugün coğrafi konumundan ziyadesiyle yararlanabilir ülke haline geldi.” şeklinde konuştu.

KARS İLERİSİ İÇİN ADETA DOĞUNUN TİCARET ÜSSÜ OLACAKTIR

Konuşmasında Türkiye geneli ulaşımda ve hizmet noktasında hayata geçirilen ve Kars için hazırlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Arslan, “Dolayısıyla bende AK parti hükümetleriyle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile birlikte bu projelerin içinde aktif olarak yer alma şansı yakaladım. Dünya’nın bir çok yerinde bu projeleri konuştuk. Dünya bu projeleri bizden daha hayranlıkla izliyor. Gıpta ile izliyor. Ve projelerin önemini biliyor. Gelelim bu kadar çok büyük projeyi Türkiye’de yapınca Türkiye’nin büyük projelerini, ulaştırma alt yapılarını bir birine bağlayınca deniz limanlarını yapınca bundan Kars’a nasıl yararlanıyor. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi, gerçekten ülkemiz için 100 yılın projesi denebilecek bir proje, bu proje şuan hayata geçiyor. Önümüzdeki yıl bitecek. BTK ile birlikte Ankara’dan, Sivas’a şuan hızlı tren devam ediyor. Sivas-Erzincan’ın ihalesi yapıldı. Erzincan-Erzurum-Kars’ında hızlı tren olarak yapımı davam edecek. Ve Bakü-Tiflis-Kars ile hızlı trenin birleşmesiyle Kars bir demiryolu üstü haline geliyor. Bunun dışında bir projemiz daha Kars-Iğdır-Nahçıvan Demiryolu projesi var. Oda hazırlanıyor. Biz bu sefer üç yol haline geliyoruz. Üç yol ağzı haline gelince demiryolu anlamında söylüyorum. Demir İpek Yolu anlamında söylüyorum. Bu sefer Kars’ta bunların merkezinde bir Lojistik Merkezi projemiz var ki demiryolu lojistik merkezleri bulundukları bölgeye gerçekten çok katma değer sağlıyorlar. Çünkü istihdama katkı sağlıyorlar. Depolar yapılıyor, antrepolar yapılıyor. Üretimler yapılıyor. Orta Asya’dan, Londra’dan gelen bir yük, Kars’ta elleşlenerek, Kafkaslara, Orta Asya’ya, Orta Doğu’ya inip gidecek veya Anadolu’nun her yerine gidebilecek veya denizler marifetiyle deniz aşırı ülkelere gidebilecek. Dolayısıyla Kars Lojistik Merkezide burada konumlanan çok önemli projedir. Şuan uygulama projeleri hazırlanıyor. Sanayi bölgesinde yaklaşık 300 bin metrekare alan üzerinde bir projedir. Bunun dışında Türkiye bu kadar çok karayolu, bölünmüş yol, oto yol yapınca Kars’ta bundan nasibini aldı. Yılar sonra, çok uzun yıllar sonra Kars’ta Karayolları Bölge Müdürlüğü kuruldu ki Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün kurulmasıyla Kars ve çevresinin çehresi değişmeye başladı. Zira her taraf karayolları anlamında şantiyeye döndü. Birçok projemiz bitti. Ve insanlar bu projelerden yararlanıyor. İnsanlar bu projelerden yararlanınca görüyorlar ki sadece Türkiye büyümüyor. Türkiye’nin her yeri büyüyor bundan Kars’ta nasibi alıyor” ifadelerini kullandı.

KARS MERKEZLİ KUZEY-GÜNEY BÖLÜNMÜŞ YOL KORİDORU YAPIYORUZ

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, mecliste yaptığı basın açıklamasında son olarak şu ifadeleri kullandı; “Yine 3’ncü hava limanından bahsetmişken, 25-26 tane hava limanını bugün 59’a çıkardıklarını ifade eden AK Parti Kars Milletvekili adayı Ahmet Arslan, “Kars Harakani Hava Limanı’da bu anlamda kendine düşen payı aldı. Türkiye’de örnek olabilecek ve Dünya’da parmakla gösterilebilecek Harakani Hava Limanı çok nebi şahsına münhasır bir hava limanı terminali oldu. ve ayrıca Karslılar için çok önemli bir şey artık pistimizin yenilenme dönemi geldi. Ancak Kars hava limanı kapanmadan insanlarımızın uçuşlarına devam edebilmesi için Kars’ta ikinci bir pist yapıyoruz. Kars ölçeğinde iller için 45 metre genişliğinde 3 bin 500 metre uzunluğunda bir yeni pist yapıyoruz ki tekrar söylüyorum Kars ölçeğinde iller için çok büyük bir projedir. Bu boyutta bir pist varken, ikinci bir pist yapılması ama bu aynı zamanda Türkiye’nin de geldiği noktayı gösteriyor. Harakani Hava Limanımızda bu anlamda çok önemli bir proje, Türkiye bu kadar büyük ulaştırma projelerini yapınca elbet teki Türkiye’nin her yeri gibi Kars’ta kendi üzerine düşeni alıyor ziyadesiyle biz özellikle bir şey ekleyerek burayı bitirebiliriz. Bir çok bölünmüş yol yapılmakla birlikte Doğu-Batı ekseninde ana koridorumuz devam etmekle birlikte Karadeniz’den kalkan bir yükün Kars üzerinden Irak’a, Suriye’ye inebilmesi için yine Kars merkezli Kuzey-Güney bölünmüş yol koridoru yapıyoruz ki bununla ilgili de Ardahan bölünmüş yolumuz devam ediyor ama Kars-Digor-Tuzluca-Iğdır’a gidecek olan bölünmüş yolumuzun da ihalesi yapıldı. Ve bu günlerde yer teslimi yapıldı. Onunda inşaatına başlandı. Zira şunu için çok çok önemsiyoruz Bölgesel olarak kalkınmanız lazım. Noktasal, parçasal olarak kalkınmanın bir faydası yok. Dolayısıyla bölgesel olarak kalkınırsak Kars’ta bundan payı alacak elbette ki Türkiye’nin büyük projelerine buradan katkı koymuş olacağız”

Arslan, sulama kanallarının ve birçok yatırımın Kars’a AK Parti hükümetleriyle geldiğine de dikkat çekti.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


 KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3204 Defa Okundu

YORUMLAR

Politika Kategorisine Ait Diğer Haberler

Özgen Beşli Bayramınızı kutlar Kars’ta AK Parti Selim İlçe Kongresi Yapıldı Yaver Özcan güven tazeledi 1915 Çanakkale Köprüsü`nün temeli atıldı Reis, Yaş Haddinden Görevi Bıraktı Tuncer Başkan İlk Toplantısını yaptı CHP heyeti Kars’tan destek istedi AK Parti Digor İlçe Başkanı teşkilatıyla birlikte istifa etti MHP’den Cumhuriyet ve Kurtuluş Şöleni Arslan’ın Bakan yolculuğu Ümit Özdağ Kars’a Geliyor Sertel: Kars tarım, hayvancılık ve turizmde çekim merkezi olmalı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır