KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINI KAFALARININ İÇERİSİNE SARIP SARMALAYIP SERENLER!..

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINI KAFALARININ İÇERİSİNE SARIP SARMALAYIP SERENLER!..

Cumhurbaşkanlığı Sarayını kafalarının içerisine sarıp sarmalayıp serenler!..

Sevgili dostlar, çok muhterem kardeşlerim, öncelikle hepinizi en kalbi duygularımla selamlamak ve son dönemlerde yazılı ve görsel medyada farklılıkları değil de, farksızlıkları fark etme düzeyleri oldukça yüksek birileri, sanki ülkemizin kronikleşmiş yapısal sorunlarının çözüm yollarını ortaya çıkaracaklarmış gibi, Atatürk Orman Çiftliğine önce Başbakanlık konutu olarak tasarlanıp inşa edilen ve daha sonra Cumhurbaşkanlığı köşkü olarak hizmet alanı değiştirilen Cumhurbaşkanlığı Sarayını masaya yatırmak için yapım süreci boyunca beklemişler ve ne hikmetse bitirilip seçilmiş Cumhurbaşkanımız taşınmaya başlayınca birden bire büyük Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bütün dünyaya vereceği imaj boyutuyla yakışan köşkün, çukur ve tümsek ayna ve camlarında garip silüetler şeklinde beliren kendi resimlerini görünce, sarayın karşısında olma durumunu yeniden fark edip yaygarayı koparmışlar. Gazi Mustafa Kemal’ in hatırası olan Atatürk Orman Çiftliğine böyle bir saray yapılamazmış ve böyle bir teşebbüsün Gaziye hakaret anlamına geleceği söz konusuymuş!..

Böyle bir mantık yürütmenin bana göre anlamı; Atatürk Orman Çiftliğinde çeşit çeşit hayvanlar, yılanlar, böcekler, kuşlar ve ağaçlar bulunabilir ve yaşar, amma bu ülkenin ve rahmetli Gaziyi, bu coğrafyada ve bu coğrafyanın dışında yaşayan ve kendilerini bu coğrafyaya ve büyük milletimize ait hisseden etnik ve dini ayrım gözetmeden herkesi temsil eden sayın Cumhurbaşkanımız yaşayamaz demektir. Bu öfke patlamasına dönük bir kontrolsüzlük ifadesidir. Hani derler ya; “hırs gelince göz kararır, hırs gidince yüz kızarır”.  Ancak bazı yüzler hep kızarık kaldığı için, değişen yeni durumlarda oluşacak olan kızarıklıklar fark edilememektedir. İşte o zaman sarayın tümsek ve çukur aynaları gibi kalın mercekli gözlükler kullanılmalı ve yeni yüz kızarıklıklarının farkına varılmalıdır. Gerçekten vatan, millet, insanlık ve insanlık değerleri kaygısı yüksek herkesin; o muhteşem sarayın çok özel cam ve aynalarında ebatları bozulmuş yaygaracı görüntüleriyle, benzer mercek ve camları olan gözlüklerle fark edilen yüz kızarıklıkları arasında fazla bir farkın olmadığını anlayabilecekleri açıktır.

Bu saray, bu yüce milletin öz malıdır ve hiç kimsenin özel mülkiyeti de olmayacağı açıktır. Bunu herkes gibi kendileri de çok açık bir şekilde biliyorlar. Ancak maksat güneşi balçıkla kapatmak olunca, durum ve söylemler de değişiyor ve artık akıl ve irfan süzgecine gerekte kalmıyor. Süzme ve süzgeçsiz fırlatmalar sonucu savrulan toz toprak ve taşları sarayın duvarlarına ve camlarına denk getirirlerse surda bir gedik açılacağını ve o anda açılan gediklerden saraya gireceklerini sanıyorlar. Ne yapsınlar onlar açısından saraya girmenin başka da yolu yoktur. Yada aynı şekilde atılan taş ve topraklar kimin kafasına gelirse, oradan açabilecekleri boşluklardan içeri nüfuz edip, saray olmasa da yeni oturma odaları inşa ederek kendilerini algıda  güvenilir ve savunulur hale getiriyorlar.

Sevgili dostlar burada karşı çıkılan durum, saray veya sarayın yapılışı değil,  sarayda oturandır. Onlara göre, o sarayda eğer onların geleneğinden gelen bir cumhurbaşkanı otursaydı, hiçbir diyecekleri olmazdı. Çünkü o türlü yerlere ancak kendileri lâyık olabilirler. Bilindiği gibi, başörtü mücadelesinin verildiği ilk yıllarda kızlarımız, analarımız ve bacılarımız ekonomik düzeyleri itibariyle çok pahalı başörtüleri ve kılık kıyafet giyinemiyorlardı. O dönemlerde aynı veya benzer zümrelerin tepkileri doğrudan başörtüsüne idi. Aradan yıllar geçti ve o kızlarımız ve bacılarımız tüm zorluk ve ihmallere rağmen eğitimlerini dünya üniversitelerinde tamamlayarak ortaya koydukları hizmetler karşılığı kazandıkları paralarını giyim ve kuşamlarına harcayıp, daha kaliteli ve pahalı başörtü ve kıyafetler giyinince bu sefer; “çok lüks, pahalı ve modern” giyinmelerinden rahatsız olunmaya başlandı. O gençlerin içerisinde bulundukları  İslami   kıyafetleri de muhakkak ki onların saraylarıdır. Ya ada karşılığını daha muhteşem saraylar olarak alacakları Cennet saraylarının, Atatürk Orman Çiftliğindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayının camlarına düşen yaygaracı silüetlerinin aksine gerçek görüntü ve temsilcileridir.

Bu anlamsız tepkilerin kaynağında olabilecek başka bir gerekçe ise, fikir ve irfan düzeyine kafalarının içerisi fazla dolu olmayanlar, o gerçekten gurur ve güven veren sarayı sarıp sarmalayıp sermeye çalışarak kendilerine ve kendi stratejilerine yeni alanlar oluşturuyorlardır. Gazi Mustafa Kemal’in hatırası olan bu ülkenin ortaya konulan yanlış anlayışlarla ve düşüncelerle ALLAH korusun bir yerlerine zarar gelirse, bu insanların Cumhurbaşkanlığı sarayına gösterdikleri yaygarayı göstereceklerini düşünmüyorum.

Selam ve saygı ile.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1533 Defa Okundu
2014-11-15

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır