KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ŞU ANA KADAR YAPILAN TANIMLAR İŞİD’İN SADECE NE OLMADIĞININ TANIMLARIDIR!..

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         ŞU ANA KADAR YAPILAN TANIMLAR İŞİD’İN SADECE NE OLMADIĞININ TANIMLARIDIR!..

 Şu ana kadar yapılan tanımlar İŞİD’in sadece ne olmadığının tanımlarıdır!..

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Doç. Dr. Ali Osman Engin’in, “Şu ana kadar yapılan tanımlar İŞİD’in sadece ne olmadığının tanımlarıdır!..” yazısı:

Öyle veya böyle çok uzun bir süre olan devletleşme sürecini halkının radikal değişim ve dönüşüm taleplerini karşılayamayan Suriye’nin içerisine düşürüldüğü toplumsal kaosun gerçek sebeplerini anlamak için küresel ölçekte dünyanın her tarafında yaşanan siyasi, ekonomik ve kültürel olayların makro boyutlarla beraber, mikro boyutlarının da masaya yatırılması gerekir. Ancak o zaman durumunu tanımlamakta zorlandığımız bir Suriye’ye duyulan ihtiyacı anlayabiliriz. Sadece Suriye’nin bilinen sınırları içerisinde kalınarak yapılacak tanımlamalar çok eksik ve oyunu kuranların amaçlarına hizmet etmekten öteye geçemeyecektir. Bugün Suriye’de en küçüğünden en büyüğüne kadar yaşanan somut durumlar olarak olay ve o olaylardan yola çıkılarak tekrarlanan genellemeler, küresel oyun kurucuların yüzleştikleri yaşanılmış ve yaşanılmaya devam eden küresel problemlerden kurtulma çabalarına işaret ediyor. Çünkü sadece Suriye ile ilgili bir yerellik, yaşanılan olaylardaki genelliği açıklayamaz. İşte bu sonuçları hazırlayan sebepler, tam anlaşılmadan geliştirilecek stratejilerin çözüm veya insan odaklı hiçbir anlamı olamaz. Olsa olsa bu hunhar oyunları tezgâhlayanlara iz kaybettirmek olacaktır. Öyle ya doğru stratejilerle meydana çıkmazsanız, sizden beklenen hatalara ve tuzaklara düşmüş olursunuz.

            Aradan bu kadar olay ve zaman geçmesine, ortaya çıkan her yeni durum ve sanki her seferinde ruhu değişen zamanla haşır neşir olmamıza rağmen, halâ bu örgütün ne olduğu anlaşılamamıştır. Her birimizin bir adının olması kadar doğal olan, bu örgütün de bir adının olmasıdır. Çünkü adının şu veya bu olması, arka plânlara düşürülen faaliyet sahasının sırlarını vermeyeceği gibi, kullanılan şablon kavramlarla da beklenilen algılar daha kolay yaratılacaktır. Seçilen ad, İslâmi bir tanımlamayı yansıtıyor. İşte bu tanımlamayla oltaya düşmeme şansını ortadan kaldıran bir yem takılmıştır.  Bu yem, bir gece karanlığında yakılan ateş veya ışık kaynağına tereddütsüz yönelen balıkların sudan çıkarılarak nefessiz ve etkisiz kalmalarını sağlayacak önemdedir.

            Şimdi geliniz Afganistan’a bakalım. Amerika bu coğrafyada özellikle batı medeniyetinin yok edici anlayışına dayalı olarak kendi çıkarları doğrultusunda belirlediği sorunların üstesinden gelememiştir. Burada kendisine karşı savaşan ve mücadele veren yerel güçlerin saflarındaki savaşçıların teker teker savaş meydanlarına ulaşmadan bulunarak etkisiz hale getirilmelerinin yolunu o coğrafyada bulamamıştır. Daha önce hiç fark edilmediği için hep şaşırmamıza neden olacak şekilde Amerika, o bölgede kendilerine karşı mücadele veren ve adları ne olursa olsun, kendilerince terör veya savaş güçlerine çeşitli algı operasyonlarıyla yönlendirmeler yapmıştır. Örneğin Taliban veya El Kaide üzerinde bildiğimiz veya henüz bilemediğimiz operasyonlar yapmıştır.  Bu operasyonlarda, özellikle Cihat anlayışının ana ekseni oluşturduğu İslâmi mücadelenin gerektiğinde dünyanın her tarafında yapılmasının doğruluğu ve gerekliliğinin kontrollü olarak sindirilmesini sağlamıştır.  Amerika İslâm inanç ve felsefesinde var olan bu doğru anlayış üzerinden kendi hedeflerini oluşturma yolunu seçmiştir. Amerika, Afganistan’ da karşısına dikilen bu savaşçılarla o coğrafyada mücadele edemeyecek kadar güç kaybetmiş, derinleşen, ustalaşan, karşı istihbari davranışlar geliştirerek çok etkili olan ve çoğunlukla o bölgeli olan savaşçıları başka taraflarda ve coğrafyalarda daha masrafsız ve kolayca avlama yolunu seçmiştir.

            Böyle bir alanın hazırlanması ve paydaşlarının  amacı ne olursa olsun, hazırlanan yemlere düşmeleri için Suriye toprakları seçilmiştir. Seçilen toprakların sahip olması gereken koşullar da çok öncesinden zaten hazırlanmıştır. Suriye’ de güya Cihat etmeye gelen kişilerin dünyanın her tarafından geldikleri biliniyor. Eğer Suriye’ye gelmeselerdi belki Afganistan’a, yada Filistin’e gideceklerdi. Peki neden gitmediler? Çünkü oralarda bu güçlerle çatıştırılacak daha yerel güçler bulunamayabilirdi.  Sanıyorum Suriye’de  toplanarak zaman zaman karşılarına konulan yerel güçlerle çatıştırılan adları ne olursa olsun bu örgüt mensupları, geldikleri coğrafyalardan çok daha kolay ve herhalde daha az masraflarla imha edileceklerdir. Zaten öyle de olduğu anlaşılıyor. Amerika bir oyunu sadece bir maksada dönük olarak hazırlamaz. Her bir maksadın başka maksatları olacaktır. Onlar zincirin halkaları gibi ve birisi diğerini doğuracak şekilde yapılandırılmaktadır. Artık Suriye ve Suriye’de yaşananları sanıyorum anlamaya başladık. Yakın veya uzak coğrafyalardan gelenler için Suriye zorunlu bir toplanma yeridir ve artık bu durum anlaşılmadan da oradan kaçış ta yoktur. Ne kadar korkunç ve ürkütücü bir strateji öyle değil mi?

Böyle bir bakış açısıyla Filistin’i de şu ana kadar tam olarak anlayabildiğimiz söylenemez. Neden yazılı ve görsel medyada dünyanın hemen hemen her tarafında inim inim inleyen  mazlumlar yani Müslümanlar da Filistin’de şüphesiz yapılan acımasız zulüm ve işkenceler kadar yansıtılmıyor? Sanki Filistin’de hep tekrarlanan ve beklide dünyanın diğer taraflarında olanlardan çok daha acımasız ve insafsızca yapılan zulüm ve işkencelerle diğerleri unutturulmakta, İslâm alemi sadece o noktalara odaklaştırılmaktadır. Burada 7 milyonluk İsrail’in sanki üstün gücü ve adeta yenilmezliği, aksine Filistinli kardeşlerimizin de o ölçüde zayıflıkları ve çaresizlikleri algısı yaratılmaktadır. Çünkü hep aynı şeyler tekrarlayıp gitmektedir. Bu algı sadece Filistin için değil, dünyanın her tarafında ezilen, zulme uğrayan ve acımasızca katledilen mazlumlar için de yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Filistin, Doğu Türkistan, Çeçenistan, Miammar, Afganistan, Irak, Suriye, Mısır… hep aynı değil mi?

Derhal devlet ve millet farkındalığının en üst seviyeye taşınması, tezgâhlanan bir oyuna odaklaşırken diğerleri gözden kaçırılmamalıdır. Son günlerde farklı terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelede de bu bakış açısının önemli olması gereğine inanıyoruz.

Cenabı ALLAH ülkemizin ve milletimizin yar ve yardımcısı olsun, Şehitlerimizin ruhları şâd olsun.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 8400 Defa Okundu
2015-08-01

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır