KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ

 Yakın Çevremizde Olup Bitenler Ve Düşürülen Rus Uçağına Takılı Maskelerin Düşüşü

Doç. Dr. Ali Osman Engin’in, “Yakın Çevremizde Olup Bitenler Ve Düşürülen Rus Uçağına Takılı Maskelerin Düşüşü” yazısı:

Ülkemizde, artık akıl ve izan kodlarıyla açıklanması zor olan Rus yöneticilerin kullandıkları psikolojik üstünlük arayışı ve yalan propagandalarının dümen sularına kapılarak yüzmeye çalışanların takatları ve sevdaları sarpa sarmaya başladı. Çünkü sonunda anlamaya başladılar ki, bu devletin sandıkları ve kendileri gibi korku kültürüyle yetişmiş ve sadece görev verilip emir alma formatında olan idareciler tarafından değil, bu yüce ve büyük devletin geçmişten süzülerek gelen tarihsel bakış ve tarih bilinci güçlü kurumları ve yönetici devlet adamları var. Bu devlet adamları Rus yöneticiler üzerinden dünyaya; “basmayı düşündüğün ve hep hayal ettiğin yerleri kirletmekte olduğun yerler gibi zannetme! Tanı! Eğer sen düşünmezsen sana düşündürürüm altındaki binlerce kefensiz yatanı!.. Ben şehit oğluyum ne kadar istersen iste, ben incitmem, incitemem altındaki atamı, babamı, dedemi. Bizim tutum ve davranışımızdan incinenler ne gariptir ki toprağın altındakiler değil, üstünde gezinen satılmışlardır. Öyle anlaşılıyor ki o zavallılar her geçen gün daha fazla üzülmeye devam edeceklerdir. Çünkü ok yayından çıkmış ve hedefe ulaşmak üzeredir. Hedef yakındır ve sınırları da beyinlerde kök salacak Turandır.

Sevgili dostlar, Rusya denildiği zaman, kendi aklı başında entellektülleri tarafından da dillendirildiği gibi, 16-17 gibi rakamlarla ifade edilen çete grupları tarafından yönetilen bir çok tehlikeli bir şimdilik öyle sanıldığı gibi içi fos küresel bir güçtür. Çok güçlü bir dokunuşla yerinde yellerin eseceği bir hantallık içerisindedir. Bu hantallığın en güzel görüntüsü kendi sınırları bulunmayan coğrafyalara taşma durumudur. Bu taşkınlık, kendi makul sınır ve beden çerçevesi dışına gevşeyerek hantallaşma demektir. Bu şaşkın taşkınlık tekrar esnekliğini koruyarak kendi sınırları etrafına ulaşamadan kat ettiği mesafelere boğulacak ve çatır çatır sökülüp gidecektir. Rusya’nın durumu hiçbir açıdan güvenilir ve sürdürülebilir değildir. En büyük ikinci pazarını kaybetmek üzere politika geliştiren Rus yetkililerin kendi çete devlet yapılarının kabadayılığına soyundukları anlaşılıyor. İçerisinde bulunduğumuz küresel dünyada asıl gücün kabadayılık temelli savaş araçlarından oluşan akılsız ve sert güç değildir. Dünyanın geldiği noktada asıl gücün akıl temelli yumuşak güç olduğu üzerinde durulmaktadır.

Osmanlının yüzyıllar öncesinde bulunduğu ve oralardaki toplulukları yöneten bir imparatorluk olarak o insanların bugün torunları tarafından da halâ aranır ve beklenir olmasının arkasında işe o yumuşak ve akıl gücü bulunuyor. O insanların aklına ve gönüllerine nüfuz edilmiştir. Ama Çar deli Petro’ nun yönetici torunları gücü bomba yağdıran uçaklar ve ağızdan çıkan saldırgan söylemler olarak görmektedirler. Öyle olmadığını zaman onlara da gösterecektir. Rusya’yı yöneten Duma’da  yaklaşık 40-45 milyar dolarlık bir servet dönmekte ve yönetenler bu para üzerine oturuyorlar.  Dolayısıyla içeriden ve dışarıdan gelen mesajların odağında bunlar vardır. Burada şekillenen politikaların büyük devlet olmakla ve küresel ölçekli tepkilerle ilişkisi olamaz ve zaten de öyledir.

Hal böyle iken bizim ülkemizde Putin’e aşk mesajları çekenleri, onu adeta tapındıkları putları olarak lanse edenlerin de düşürülen Rus uçağı gibi maskeleri çok yakında düşürülecektir. Zaten maskeler düşmeye başladığı için kendilerini saklayamıyorlar. Yazık zavallı böcekler eziyet çekiyorlar. Şu ana kadar toplayıp yuvarlamaya başladıkları pislik toplarının altında kalacaklardır. Ne yapalım onların kaderleri de öyle olsa gerek!..

Sayın Yılmaz ÖZDİL beyefendinin vurgulamaya çalıştığı gibi;

 “Kimin kimi öldürdüğüne değil… Para kimin cebine giriyor, daima ona bakmak lazım” . gerçekten Arap itmiş ve mezhepler karışmış. Atla itleşmiş ve itler de atlaşmış. Artık ot yemeyip et yemeye başlayan atlar it gibi havlamaya ve et yemeyip ot yemeye başlayan itlerde atlaşmış ve at gibi kişnemeye başlamış. Böylece at izi it izine karışmış. Varın gerisini de siz hesap edin.

Dünyada her gün 88 milyon varil petrol tüketiliyor. 20 sene sonra, her gün 100 milyon varil tüketilecek. Aradaki farkı kim karşılayacak? Nereden gelecek bu değirmenin suyu? Irak’tan…

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, dünya petrol talebindeki artışı tek başına Irak üstlenecek. Hani Saddam’dan kurtarıp, özgürlük getirmişlerdi ya… Son damlasına kadar inek gibi sağacaklar o özgür Irak’ı!

Şii bölgelerindeki yataklarda 115 milyar varil rezerv bulunuyor. Kuzey Irak’ta 45 milyar varil rezerv olduğu tahmin ediliyor. Ne demek bu? En az beş-altı nesle yetecek kadar petrol geliri demek… Doğalgaz rezervlerini saymıyorum bile, varın siz hesap edin.

 “Kuzey Irak’ın kendi başına petrol ihraç etmesine izin vermeyen Şii Bağdat yönetimi, 10 sene içinde, Irak’ın günlük üretimini 10 milyon varile çıkarmayı hedefliyordu. Bunu başarırsa… Petrol gelirinde Suudi Arabistan’la kafa kafaya gelecekti. Petrol piyasasında Suudilerin Katar’ın Kuveyt’in borusu eskisi kadar ötmeyecekti”. Fakat gelin görün ki durum saniye saniye değişiyor. Şu anda Katar biraz daha öne çıkmaya ve Irak merkezi otoritesine bağlı sistemler değil, Kuzey Irak daha güvenilir ve popüler olmaya başladı.

 “Zart diye IŞİD çıktı ortaya!

Ne idüğü belirsiz, ne zaman, nerede, kimler tarafından kurulduğu belirsiz, toplama katiller sürüsü… Suriye’de dehşet dengesi kurdu, Tahran-Bağdat-Şam hattını kopardı, Şii Bağdat’ın Suudi Arabistan’a rakip olmasını güçleştirdi. Tesadüf işte… Sadece Kuzey Irak’a dokunmadı”, denilse de, Kuzey Irak yöneticileri Işidle esasta sadece kendilerinin mücadele ettiklerini belirtiyorlar. Bu manada binlerle ifade edilen şehitlerinin olduğunu söylüyorlar. Türkiye’nin o Peşmergelerin eğitiminde rol aldığını son takviyelerden de anlıyoruz. Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin gelişmesinden rahatsız olanlar çoktan vızılamaya başladılar.

 “Barzani’nin, şu anda, Katar emiri kadar, Dubai şeyhi kadar petrolü var. Exxon Mobil, Chevron, Hunt Oil, Addax, Heritage Oil, Oryx Petroleum, BP, Shell, Total gibi dünya devleriyle anlaşma imzaladı”. Türkiye ile de ilişki ve yakınlaşması devam ediyor. Rusya’nın ambargosu karşısında Türkiye’ye yetecek 50 yıllık gazının olduğunu açık bir dille ortaya koydular.

 “Peki, kuzeyde bunlar olurken, güneyde neler oluyor?

Rus petrol devi Lukoil, 20 milyar varil rezerviyle, dünyanın henüz delinmemiş en büyük petrol alanı Batı Kurna-2’de üretime başladı. Çin devlet şirketi Petro China, güneyde petrol sahaları satın aldı, 10 bin Çinli işçiyi bölgeye taşımak için, kendi havaalanını inşa etti. Petro China’ nın satın aldığı bölge, eskiden Exxon Mobil’e aitti, Amerikalılar sepetlendi, onların yerine Çinliler oturdu.

Parantez açalım, fantastik bir film senaryosu uyduralım… Arap baharı ayaklarıyla Libya petrolüne oturan Batı bloğu, gözünü Suriye’ye dikmişti. Kuzey Irak’ın petrolünü Akdeniz’e akıtmak için, Kuzey Suriye’de koridor açılacaktı. Müdahale an meselesiyken, Rusya hamle yaptı, zurt diye Ukrayna’ya daldı. Ukrayna’da çarşı karışınca, Suriye geri planda kaldı, Esad rahat nefes aldı. Batılı ülkeler, Rusya’ya ambargo uygulamaya kalktı. Sadece bir kişi itiraz etti… Fransız petrol devi Total’in ceo’su Christophe de Margerie, Batı’nın Rusya’ya ambargo uygulamasına karşı çıktı. “Oyun kuralları”nın dışına çıkmıştı. Kendi ülkesinin kararını bile sallamamıştı. Total dediğin zurna değildi, dünyanın en büyük 11’inci şirketiydi, 130 ülkede faaliyet gösteriyordu. Total ceo’sunun görüşü, pekçok ülke liderinden önemliydi. Ve o da, Putin’in yanında saf tutmuştu. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Geçen sene ekim ayında Moskova’ya gitti, Putin’le görüştü. Paris’e dönmek üzere Vnukova havalimanına geldi, özel uçağına bindi, havalanmak üzere pistte hızlanırken, haşırt, önlerine kar küreme aracı fırladı, burnundaki dört metrelik kar küreme kepçesi uçağa çarptı, tekerlekleri yerden kesilmiş olan uçak, piste çakıldı, alev alev sürüklendi. Total ceo’su, pilotlar, hostes, uçakta dört kişi vardı, hepsi öldü. Batı bloğunda yeralıp, Putin’i destekleyen tek kişi, kendisini en güvenli hissettiği yerde, Putin’in başkentinde, tuhaf bir kazayla can vermişti. Talihsizlik işte!

Filler tepişirken çimenler ezilir.

Bu defa, filler tepişirken gergedan ezilmişti.

Üç ay sonra… Libya petrolüne oturan Batı bloğunun, Libya harekatını yürüten merkezi Paris’te, Charlie Hebdo basıldı.

Paris’e mesaj mıydı acaba?

Çalma kapımı, çalarlar kapını mıydı?

Işid görünümlü iki tetikçi saldırmıştı. Peki gerçekten öyle miydi? Kuklaların, kuklacıyı tanıması mümkün müydü?

Enteresan ötesi iki açıklama geldi. İran cumhurbaşkanı, İslam adına başvurulan terörizmi kınadı. Hizbullah lideri Nasrallah ise “radikal İslamcılar, Hazreti Muhammed’e hakaret eden karikatüristlerden daha fazla zarar veriyor” dedi. 

Sonrası malum, Almanya, İngiltere, İtalya, elli kadar Batılı ülkenin başbakanı, Paris’te protesto yürüyüşüne katıldı. ABD ise, şaşırtıcıydı, sadece büyükelçisiyle katıldı. ABD adalet bakanı Paris’teydi, buna rağmen katılmadı. Acaba… Hakikaten katılmadı mı, yoksa, Fransa’nın tepkisi yüzünden katılamadı mı? Yoksa hakikaten, onca başbakan karikatüristler öldürüldü diye mi yürüdü zannediyordunuz?

Charlie Hebdo’dan sonra bazı sürprizler oldu… Fransa, Rusya’yla 1 milyar 200 milyon euroluk anlaşma imzalamıştı, iki adet helikopter gemisi satacaktı, 210 metre uzunluğundaki gemiler 70’er adet helikopter taşıyabiliyordu, ismi helikopter gemisiydi ama aslında indirme-çıkarma gemisiydi, güvertesinde 16’şar helikopter taşırken, kargosunda 55’er adet tank taşıyabiliyordu. Şak… Paris bu anlaşmayı iptal etti, bu sene teslim etmesi gereken gemileri vermedi.

Aynı şekilde, Charlie Hebdo’dan 10 gün sonra… Rusya enerji bakanlığı, taahhütlerini yerine getirmeyen, imzalanmış sözleşmelere uymayan Total’i uyardı. Çünkü, Total’in ceo’su değişince, Total’in Rusya’ya bakışı da değişmişti. Eski ceo zamanında yatırım üstüne yatırım yaparken, yeni ceo gelince, yeni yatırımları boşver, yaptığı anlaşmaları bile iptal etmişti. Total artık Rusya’nın yanında değildi.

Ve, 14 gün önce… Mısır’da tatil yapan Rus turistlerin bulunduğu Rus yolcu uçağı, Şarm El Şeyh’ten Sankt Petersburg’a gitmek üzere havalandı, 20 dakika sonra patlama oldu, Sina’ya düştü, 224 kişi hayatını kaybetti, bavulların arasına bomba konulduğu ortaya çıktı. Sıradan Rus vatandaşları hedef alınmıştı.

14 gün sonra… Paris’te silahlar patladı, canlı bombalar patladı. 152 kişi hayatını kaybetti. Sıradan Fransız vatandaşları hedef alınmıştı. Acaba gene… Çalma kapımı, çalarlar kapını mıydı?

Neyse… Sakın ola ciddiye alınmasın. Uydurduğumuz fantastik bir film senaryosuydu, gerçek değildi, kapatalım parantezi.

Demem o ki…

Bu yaşanan hadiselerin etnik kökenle, mezheple filan uzaktan yakından alakası yoktur.

45 milyar varil petrolü ver…

Danimarkalılar bile Kürt olur.

Arjantinliler bile Sünni olur!

“CIA, FSB, MI6, DGSE, Mossad coğrafyasına İETT’yle girmek, intihardır.

Misak-ı milli” denilen kavram, akıldır”, yeni paradigmalar boyutuyla yumuşak güçtür.

Günün Sözü: Çalma kapımı çalarlar kapını!..

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 897 Defa Okundu
2015-12-05

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır