KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ORTADOĞU COĞRAFYASINA KURULAN SATRANÇ TAHTASININ DOĞAL OYUN KURUCUSU TÜRKİYE OLACAKTIR

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         ORTADOĞU COĞRAFYASINA KURULAN SATRANÇ TAHTASININ DOĞAL OYUN KURUCUSU TÜRKİYE OLACAKTIR

 Ortadoğu Coğrafyasına Kurulan Satranç Tahtasının Doğal Oyun Kurucusu Türkiye Olacaktır

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Doç. Dr. Ali Osman Engin’in, “Ortadoğu Coğrafyasına Kurulan Satranç Tahtasının Doğal Oyun Kurucusu Türkiye Olacaktır” yazısı:

Bilindiği gibi Türkiye’nin Kuzey Irak’a çıkarma yapması, başlangıç veya açılış itibariyle satranç tahtasındaki basit bir hamle olmasına rağmen, izlendiği gibi kendilerini küresel dünyanın jandarması sananları ve onların akıtmaya devam ettikleri mazlum milletlerin kanından ve gözyaşlarından beslenen yanaşmalarının hayallerini bozmuş, rüyalarını gara gura baskınına uğratmış, midelerine de kıvrım kıvrım kıvrandıran kramplar sokmuştur. Çok haklı ve sade bir hamlenin verdiği karın ağrılarına baktığımızda, hamlelerin doğru olduğunu, içeride yaşanan bazı sorunların çözümünün sanki sınırların genişletilmesi ve dışarıdan içeriye yönelmekle gerçekleşecek gibi bir gerçeklikle yüz yüzeyiz. Birilerinin korkusu da bundan kaynaklanıyor.

Irak Başbakanının devlet ciddiyeti ile örtüşmeyen tutum ve davranışlarının, ilerde yaşanacak bir tükenişin öncü ayak sesleri olarak anlaşılması doğru olacaktır. Haydar Abadi, kendisini bölgedeki mezhep çatışması görüntülü çıkar bataklığına sokan İran, Yahudi imanlı ve haçlı zihniyetli yandaşlarının kendisini çok uzun süre koruyamayacaklarını idrak edecektir. Şurası çok iyi bilinmelidir ki, o topraklarda ve o topraklardan beslenen halkının yaşantı, tecrübe ve deneyimlerinde karşılığı olmayan çıkışların tesiri olamaz. Bu tür teşebbüsler olay boyutuyla yaşansa da, hiçbir zaman olgu boyutuna yükselecek kalıcılıkta sonuçların yatırımı olamaz. Bu tür çıkış ve eylemler şüphesiz ki birtakım sonuçlara gebe olacak ve gerçekleşecek doğumlar da sadece mukadder sonların doğumları olacaktır.

Rusya’ da ünlü satranç ustası, Kasparow; Put-in’ in yanlış hamle yaptığını ifade etmiştir. Garip olan; Kasparow’un bunu görmesi ve ne yazık ki bizim ülkemizde yaşayan bazı zavallıların gözlerine inen perdeleri kaldıramadıklarından, bu değerlendirmeyi yapamamalarıdır. Aslında bunu da fazla abartmamak gerekir. Çünkü onlarda ne yapsınlar öyle kurgulanmışlardır. Hafıza kartlarındaki virüslerden kurtuldukları zaman muhtemelen onlarda aynı gerçeklikleri daha net olarak göreceklerdir.

Şu an Rusya’da sadece limonun kilosunun 20 EURO olduğu söyleniyor ve sanıyorum bu bilgi doğru bir durum tespitidir. Rusya’nın çok çabuk ve hemen kâra dönüşmesi gereken çıkış ve hamlelerinin arka plânında ekonomik kaygılar saklıdır. Onun için panik halinde tepkiler üretmekte ve en büyük ikinci pazarını kaybetmek üzere olduğundan, özellikle çok çeşitli olmayan ve ağırlıklı olarak gaz ve petrolden oluşan mallarını pazarlayacak başka pazarlar bulma sıkıntısını saklamaya çalışıyor. Bunun içindir ki, bütün dünyayı da kendisi gibi kaosa sürükleyecek panik ataklar içerisine giriyor. Rus yöneticilerinin bu panik atakları kendi ülkelerinde karşılık bulmazken, birtakım portatif hafıza kartlı beyinlerde git gide kokuşan etkiler yaratıyor. Bu durumu çok fazla yadırgamamak gerekir. Çünkü işin doğasında bunlar olmalı ki, karar mekanizmaları her türlü ihtimali de dikkate alarak olumsuz bir ihtimale bile taviz vermeden çalışsın.

Çağımızın güç tanımlarının odaklaştığı senaryoların başında; yeni ve çok kompleks risk alanlarının  yaratılması ve sonrasında o risklerin satın alınması ve ortaya konulacak herhangi bir gerçeklik uğruna yönetilmesidir. Risk yaratamayan, kendi yarattığı riskleri satın alamayan ve istediği doğrultuda yapılandıracağı sanal gerçeklikler doğrultusunda yönetemeyen toplum veya devletlerin küresel oyun kurucu aktörler olması beklenemez. Oyun kurucu küresel ölçekli güç odaklarının kurguladıkları, oyunların sahnelenmesinde her zaman hedefledikleri başarıyı yakalayamayabilirler. Burada önemli olan; risk yaratmak ve o riskleri sistemli bir şekilde satın alıp yönetmektir. Karşı tarafın da sizin risk alma yetenek ve kabiliyetinizi bilmesi, en önemli önleyici tedbirdir.

Ortadoğu coğrafyasında risk yönetimi erkinin en güçlü olabileceği tek devlet Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Çünkü alacağınız her tedbirin ve atacağınız her türlü adımın, o coğrafyanın havasında, suyunda, taşında, toprağında ve halkında karşılığı vardır. Halbuki Rusya’nın yarattığı riskleri satın almasının ve yönetmeye çalışmasının uzun vadede herhangi bir karşılığı yoktur. Diğer yandan Rus ve İran dostluğunun da karşılığı yok gibidir. Sevgili dostlar eğer iyi okunursa gidişat da o yöne doğrudur. Geçmişten günümüze bu yüce Millete ihanet edenler hep ağır bedeller ödemişlerdir. Bunu bu bedeli ödemek zorunda kalanlar dillendiriyorlar. Sanıyorum İran için de aynı kader paylaşılacaktır. Türkiye şimdilik sadece gücünü ve kararlılığını göstermiş ve bunu pazara sürmüştür. Arkası da gelmeye devam edecektir. Nasıl mı?

Türkiye kimsenin ruhu duymadan Kuzey Irak’a çıkarma yaptı. 8 bin asker ve 140 zırhlı aracı Musul’un kuzeyindeki Başika’ya konuşlandırdı. 30 bin asker için yapılan karargahı bir tek TAKVİM görüntüledi

Türkiye’nin Suriye sınırında adeta 3. Dünya Savaşı yaşanırken, ortalığı karıştıran DAEŞ unsurunun bitirilmesi için Türk askeri sahaya indi. 2 yıldır Musul’da Irak Bolgesel Kürt Yönetimi’ne bağlı asker ve gönüllüleri eğiten Türk askeri 6 bin kişilik birlikle Musul’un 30 km kadar kuzeyindeki Başika’ya gitti. 140 zırhlı aracın da götürüldüğü sevkiyattan dünyanın haberi olmazken, 2 bin asker daha bölgeye ulaştı.

BİR KAMP DA ZELİKAN’DA

TAKVİM’in elde ettiği bilgilere göre bölgeye giden asker, Başika’ya dev bir operasyon merkezi oluşturdu. Mescitten hamama, onarım kademelerinden komuta merkezlerine kadar inşa edilen karargah 30 bin askeri barındıracak şekilde kuruldu. Bölgeye 25 tank, 13’ü askeri 37 otomobil, 18 küçük zırhlı araç, 14 büyük zırhlı araç ve çok sayıda ambulans, su tankeri, kamyon ile iş makinesi gönderildi. TAKVİM’in, bölgesel haber ajansı RUDAW’dan elde ettiği görüntülere göre iş makineleri ve kamyonlar, karargahın genişletilmesi için gün boyu çalıştı. Başika’ya inşa edilen dev karargahın dışında Zelikan’da da bir kamp oluşturulduğu bilgisi elde edildi.

ASKER SAYISI 30 BİNE ÇIKACAK

Sınırı geçen tank ve askeri araçlardan bir kısmının zırhlı birlik askerleri ile birlikte Bamarni’de olduğu belirlendi. Bolu Dağ Komando Birliği’nden bolgeye sevk edilen bazı askerler ise sınırdaki Kanimasi’de mevzilendi. Buradaki komandoların PKK’nın sınır gecişlerine karşı konuşlandırıldığı öğrenildi. Kuzey Irak’a gonderilen 8 bin askerden Bordo Bereli birliklerin Erbil, Zaho, Dohuk, Batufa, Süleymaniye ve Amadiye’de de irtibat timi olarak bulunduğu belirtildi. Bölgedeki Türk askeri sayısının ise yakın dönemde 30 bine yükseleceği öğrenildi.

HAYDAR ABADİ BİZZAT İSTEDİ

Musul eski Valisi Esil Nuceyfi, Türk askerinin Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin bizzat talebi üzerine Başika’ya geldiğini ve Musul operasyonu için hazırlık yapıldığını söyledi. Haydar Abadi, askeri sevkiyat üzerine yaptığı yazılı açıklamada, “Irak Hükümeti’ne bilgi vermeden geldiler. Türkiye’den herhangi bir güç talebinde bulunmadık” demişti. Ancak Nuceyfi, Türk askerinin bizzat Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin talebi üzerine bölgeye geldiğini söylerken, “20 gün içinde önemli gelişmeler olacak” diye konuştu.

Başika Karargahı’nda iş makinaları gün boyu çalıştı ve toplar için mevzi oluşturdu.

ABD BİLGİMİZ VAR

ABD Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak’a yapılan çıkarma icin “Bilgimiz yok” demişti. Dün ise Koalisyon Gücleri komutanlarından biri “Tük Ordusu bilgimiz dahilinde Musul’a gitti. Askerler Musul’u kurtarma operasyonunda görev yapacak” diye konuştu.

DAEŞ 10 KM ÖTEDE

Merkezi DAEŞ’in işgalinde olan Başika, Musul’un kuzeydoğusunda, DAEŞ mevzilerine 10 kilometre mesafede bulunuyor. Başika’nın çevresi ve kente nazır yükseltileri ise Peşmerge Güçleri’nin kontrolünde. İlçede Ezidi ve Şebek Kürtler’in yanısıra Süryaniler ve Araplar da yaşıyor. DAEŞ, Başika’nın adını Haziran 2014’te ele geçirdikten sonra “Dua” olarak değiştirmişti.

Çok değerli bilim adamımız, Prof. Dr. Aziz SANCAR Hocamızı candan tebrik ederken, kendilerinin gençlerimiz tarafından örnek alınmasını ve bu toprakların neresinden olursa olsun, bağrından çıkan, her nereye giderse gitsin geçmişini unutmayan,  inandığı değer ve normlarını her zaman baş üstünde tutan Aziz SANCAR’ larını, milletini aydınlatmak için yanan muhteşem kandiller olarak benimsemelerinin imkân ve gerekçelerini hazırlamalıyız.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2372 Defa Okundu
2015-12-21

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır