KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TERÖR İHANETİNİN SABIR SINIRLARI…

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         TERÖR İHANETİNİN SABIR SINIRLARI…

 Terör İhanetinin Sabır Sınırları…

Terör İhanetinin Sabır Sınırları Zorlanan Sosyal Devletten Kırılgan  ve Başarısız Devlet Çıkarma Gayretleri ve Onlara Paralel Çabalar!..

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Doç. Dr. Ali Osman Engin’in, “Terör İhanetinin Sabır Sınırları Zorlanan Sosyal Devletten Kırılgan  ve Başarısız Devlet Çıkarma Gayretleri ve Onlara Paralel Çabalar!..” yazısı:

Sayın Başbakanımızın ifade ettikleri gibi, Ortadoğu coğrafyasında at izi it izine karışmış, bu hengamede iten Arap kardeşlerimizin sahip oldukları doğal zenginlikleri ellerinden alınmış ve birbirlerini boğazlayan mezhepleriyle baş başa bırakılmışlardır. Onlar bu savaşın bir mezhep savaşı olduğuna inandırılmışlar ve diğerleri ise çok uzun sürelerden beri kurguladıkları oyunlarını çok kolay bir şekilde sahneye koyma fırsatlarını yakalamışlardır. İşin garip tarafı; kaybedenler için mezhep savaşlarından bahsedilirken, develeri hamutlarıyla götüren kazananlar için aralarında ne mezhep ve nede başka bir çatışmaya rastlanmıyor. Kısacası bölüşüm devam ediyor.  Anlaşılan odur ki, bu coğrafyanın varisleri olan özellikle Arap kardeşlerimize artık yenilip içilecek bir şey bırakılmadığı için, onlarda dönüp birbirlerini ve diğerlerinin işine yaramayan mezheplerini yemeye başlamışlardır.   Yaratılan kaos ortamında işin içerisine çekilmeye çalışılan Bayır Bucak Türkmen kardeşlerimizin üzerinde yaşadıkları kendi topraklarını korumak için gösterdikleri muhteşem kahramanlıklarından ve iman güçlerinden bile rahatsızlık duyan içleri çamur dolu yamuklaşmış paraleller, onlara yapılan yardımların önünü kesme hamleleri yapma talimatlarıyla devreye girebilmişlerdir. Aradan zaman geçtikçe her şey daha da netleşiyor. Giresun Üniversitesinde gerçekleştirilen bir konferansta Suriye Türkmen meclis Başkanı, Abdurahman Mustafa’ nın değerlendirmeleri önemlidir.

Bazı olayların gerçek sebeplerini anlayabilmek için, zaman içerisinde ortaya çıkan sonuçları, yani bağımlı değişkenleri görmek gerekebilir. Böyle bir durumda kurulabilecek bağlantılar çok daha anlamlı olacaktır. Bugün Ortadoğu coğrafyasında yaşanan vahim gelişmelere bakılarak her ne maksatla yapılırsa yapılsın, bu ülkenin güvenlik güçlerine yapılacak bir operasyonun kesinlikle iyi niyetle bağdaşacak bir tarafı olamaz. Çünkü bu bölgede şu an itibariyle çıkar ve rant paylaşımında bulunan ülkelerin, daha güvende olabilmeleri için bölgenin en güçlü silahlı kuvvetleri olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin zayıflatılması gerekiyordu. Yoksa Türk Silahlı Kuvvetlerindeki komutanların ve askerlerin çok inançlı, az inançlı veya şucu, bucu olmalarının onlar tarafından hiçbir önemi bulunmuyor. Geçmişte ülkemizde yaşanmış birtakım travmaların da olmuş olması bu gerçekliği asla değiştirmez. Esasında yaşanmış olayları kronolojik bir akış içerisinde ele alır isek, her birisinin diğerini doğurmak için kurgulandığını da anlayabiliriz. Örneğin eğer bu ülkede samimi olarak inanan mütedeyyin insanlara baskılar yapılmış olmasaydı, her halde Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan operasyonlarda halk o kadar da sessiz kalmazdı. Demek ki ifade etmeye çalıştığımız gibi, bir önceki durum bir sonrakini doğurmak veya meşrulaştırmak içinmiş. Bir kere şurası unutulmamalıdır ki, hiçbir ülkenin kolluk kuvvetleri tamamıyla beynelmilel olamaz. Her ülkenin kolluk kuvvetleri o ülkenin kendi milli çıkarlarını korumak için yapılandırılır. Şu an itibariyle terörle mücadele eden güvenlik kuvvetlerimizin yaptığı da bundan ibarettir.

O gün öyle davranan, bunu da ebediyen saklayacaklarını sanan hilkat garibelerinin, bugün itibariyle de benzer davranışlar sergiledikleri çok somut örnekleriyle gözleniyor. Devlet yetkililerimizin bu meyanda ki açıklamaları çok düşündürücü ve ihmal edilemeyecek düzeyde kaygı vericidir. Devletimizin kendilerine sağladığı konfor ve fırsatları da arkasına alarak bu ülkenin ve aziz milletimizin can düşmanlarıyla aynı yatağa girenlerin ne doğuracaklarını ben ifade etmek istemiyorum. Bilindiği gibi korkunç yanardağlar yer kabuğunun çok zayıf oldukları yerlerden ortaya çıkarlar. Rus yetkililerin fren sistemleri tutmayan söylemlerini de o bakış açısıyla değerlendirebilirsiniz. Ruslar, İran savaş atlarına otu gösterip, ot yerine hunharca katlettikleri Müslüman kardeşlerimizin etlerini yedirmişler ve halâ yedirmeye devam ediyorlar. Dolayısıyla İran savaş atları kendilerini Rusların itleri   sanarak peşlerine takılmışlar gidiyorlar. Şüphesiz ki akılları başlarında ve imanları kalplerinde olan İran halkı, inanan herkes gibi acı duyuyorlardır. Bu insanların hepsi öyle veya böyle Müslüman olduklarını ifade ediyorlar. Bu oyunun sonunda en çok darbe yiyecek olanların başında bu süreçte yönünü ve kıblesini kaybedenler olacaktır. Rusların geçmişleri şimdi ve yarın yapacaklarına işaret ediyor.

Ruslar aynı şekilde kendi vatandaşları olan yüz binlerce insanı katleden Suriye zalimlerinin itlerine ise et yerine ot yedirmişler ve onlar da kendilerini at sanarak kişnemeye başlamışlar. Dolayısıyla sayın Başbakanımızın dediği; at izinin it izine karışmış olması herhalde bunun ifadesi olsa gerektir.  

Ülkemizin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Herkes kendisini ve diğerlerini olduğu gibi kabul etmelidir ve sosyal ilişkilerini de ona göre düzenlemelidir. Devletimiz güçlüdür ve bütün sıkıntıların üstesinden gelecektir. Tavanları çökertilerek yamuklaşma eğilimi gösteren ve devlet somut erkine paralel davranışlar sergileyenlerin kendilerini ilelebet kamufle etme şansları yoktur. Bunun sadece kendileri farkında olmayabilirler. Bu da onların sorunudur. Hiç kimse birbirinin ötekisi değildir. Herkes bu ülkenin asli unsurlarıdır ve öyle olmalıdır. 

Terör örgütünün güvenlik güçlerinin çok kararlı ve başarılı operasyonlarına rağmen, faaliyetlerini sürdürmeye çalışmalarının ana sebeplerinden birisi de; devletimizin güvenlik gerekçeleriyle sürdürdüğü çok hassas çalışmalarını sabote ederek, (fragile state) kırılgan  devletten başarısız devlet olma algısı yaratmaktır. Çünkü uluslar arası bazı kuruluşlar devletlere bu manada karne tutuyorlar. Bu karnelerin şüphesiz bir yaptırımı olmamakla beraber, sanki ilerleyen zamanlarda bir müdahale zemini oluşturma çabalarını ifade ediyor gibi anlaşılmalıdır. Elbette ki devletimizi yönetenlerin bu konuda çok daha fazla bilgileri vardır ve alınması gereken tedbirlerini de mutlaka alıyorlardır. Bunun böyle olduğunu, terörle mücadelede gösterilen sabır ve terör örgütünü bölgede yaşayan vatandaşlarımızdan ayrı tutma çabalarından anlayabiliriz. Bölge halkının sıkıntıları kesinlikle en kısa zamanda giderilecek ve devlet millet bütünleşmesi daha sağlıklı bir şekilde tesis edilecektir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1674 Defa Okundu
2015-12-26

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır