KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KAR BEYAZI KAN AĞLAYAN SARIKAMIŞ!..

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         KAR BEYAZI KAN AĞLAYAN SARIKAMIŞ!..

 Kar Beyazı Kan Ağlayan Sarıkamış!..

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Doç. Dr. Ali Osman Engin’in, “Kar Beyazı Kan Ağlayan Sarıkamış!..” yazısı:

Sarıkamış şehitlerimizi; adeta ağızdan çıkan sözlerin bile donarak o heybetli Allahuekber Dağlarının semalarına tutuşturan kızıl kıyamette tertemiz ve iman dolu ruhlarını dondurarak geleceğimizi aydınlatan fedakârlıklarına bir dokunuş olarak rahmet ve minnetle anıyorum. Rabbim İnşallah onların niyet ve amellerinin kendilerine bahşettiği Şehitliğin hürmetine bizleri de affetsin. Bugün eğer müsaadeniz olur ise biraz onların ağzı, gönüllerinde süzülenler ve ruh gözleriyle meramımı anlatmak istiyorum.

ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR

Sarıkmış dile gel vakit tam aydınlat şu kararan ufukları

Gönüllerde cana gel avazlar ver çöz amansız uyuşukları

Sen fırtınalı zemheri ayazlarında kavrularak yanarken

Akla gel hayale gel vakit tam ya yırt şu beyaz karanlıkları

***

Komutanım dalda durma yerimdeyim bırak gelsin kıyamet

Allah’ım bu ne iman dolu teslimiyet donarken de kıyam et

Uyanıkken uyusam da görevdeyim hep rüyamda uyanıram

Es bre deli rüzgâr korku yok artık örtme dimağları âyan et

***

Anladım dondurmaz ve yandırmaz tatlıdır şahadetin şerbeti

Tükenmeyen bir güçtür her an canlı tutar göstermeye ibreti

Bizimle dondu ya kurduğumuz o ölümsüz hayallerle hedefler

Şimdi buzlar çözülüyor bitirmek için bu dayanılmaz hasreti

***

Asla ölmedik karda buzda fırtınalarda diri diri donduk ya

Kim kaybetti kim kazandı onlar gitti biz burada kaldık ya

Aç yorgun ve açıkta katlanırken biz o yandırıcı donmalara

O gün uyusak ta amansız ayazlarda gönüllerde uyandık ya

***

Gönüllerde buz tutarken meğerse sadece bedenleri uyutmuşuz

Heykel olup heybetleşen ruhlarımızla ayrık otlarını kurutmuşuz

Biz donarken canlanıp ses vermek için o muhteşem baharlarda

Ne mümkün hissetmek acıyla kederi onları çoktan unutmuşuz

***

Anladım ya geçmişle geleceği birleştirdik meğer ne de uzunmuşuz

Giyer miyiz kar fırtına ve kızıl kıyameti biz geleceğe soyunmuşuz

Bedbahtlık etmedik  haktan geldi emir deyip  boyun eğdik amma

Uyuyarak değil el tetikte ayakta, ya abdestte ya namazda donmuşuz

***

Dayandık bizler her hasrete çoluk çocuk demedik onlar size emanet

Yazmaz bizim kitabımızda sözle de olsa teslim edilen emanete ihanet

Ayrılmadı hep devam etti emanetin emini doğru dürüst giden yoluna

Orada saklıymış meğer uzayıp sonsuzluğa yol tutan kerametle kehanet

***

Biz tohum ettik de ruhumuzu şeref namus haysiyet kodlarıyla ektik toprağa

Hasatını doğruca yap kaybetme yolunu gömülme beyaz karlarda karanlığa

Yolun hep sarpa çalıyor değil sadece nefsini uyan gafletten bizi de mutlu et

Sararlar seninde çırılçıplak bedenini dalından kopan kirletilmiş yaprağa!..

Sarıkamış her ne kadar bir efsane olarak ve tarihsel bir bakış açısıyla zihinlerde  yerini almış olsa da; meseleyi daha derin boyutlarda ele almak gerekmektedir.

Sarıkamış toprağın vatanlaştığı bir kutsal mekândır. Bu yerin Sarıkamış olması günümüz toplumsal sorunları açısından ayrıca bir değer ifade etmektedir.

Her yıl kar beyazı kıyafetini mutlaka giyinen gizemli Sarıkamış ormanları ve bölgenin en yücesi ve heybetlisi olan Allahuekber dağları günümüzü ve geleceğimizi aydınlatmak için adeta bir misyon üstlenen bu tarihi vaka’ya en uygun zemini oluşturmuştur.

Evet Sarıkamış’ta bir boyutuyla belki bir dram yaşanmış, ancak bu dram büyük Türk İslâm Milletinin geleceğine vurulmuş bir mühür olma özelliğini de taşımaktadır.

Çünkü Sarıkamış’ta şehit olan vatan evlatları adeta o heybetli ve gizemli topraklara, ruhunu donduranlara inat bir ruh kazandırmıştır.

Bazı mekanik zihinlerin hararetle etkisizleştirmeye çalıştıkları gibi maddi hatalar üzerine odaklaşıp, gelecek kuşakların portatif hafıza kartlarıyla silinmeye çalışılan hafızalarının geri getirilmesini ve başka bir ifadeyle algı yönetimini engelleme çabaları iyi anlaşılmalıdır.

Bence Sarıkamış, her gün yeniden tezgâhlanıp milletimize yaşatılan acı olay ve olguların panzehiri olacaktır. Gittikçe daha iyi anlaşılan ve geleceğe saldığı karçiçeği kökleriyle algılarda boy verip, sanal zihinsel yapıları yerinden sökmeye başlayan bu ve benzeri tarihsel panzehirler üzerinde, çok daha yoğun çalışmalar yapılmalıdır. Musibetler nasihatlerle doludur.

Kâinatın sahibinin irade ve kararı dışında olmayan ve O’nun onay verdiği bire bir yaşanan her somut durumdan hareketle gerçekleşen algısal olguların, kader cihetinde hedeflenmiş nihai varış noktalarının olacağı anlaşılmalıdır.

Öyleyse gerçekten belirtmek istediğim gibi, Sarıkamış yırtılan kâğıtlara değil, insanlığın sahip olduğu teknolojilerle yok edilemeyen ve yırtılmayan, ana sütü gibi bembeyaz karlara vurulmuş Türk İslâm mührüdür.

Sarıkamış ölümsüzlüğü devam eden bir tiyatrodur ve orada geleceğin karanlıklarını bertaraf edebilecek dayanıklılık ve tutarlılıkta, bizler açısından doğaçlama ancak asıl onay makamı tarafından muhteşemce tasarlanmış bir oyun sahnelenmiştir.

Çünkü oyunun tüm kahramanları hayattadır ve ya biz onların arasındayız, yada onlar bizim aramızdadır. O bembeyaz karlar bugünde aynı düzen ve ihtişamla bizlerde buradayız diyen heybetli Sarıkamış Ormanı ve Allahuekber dağlarını güvence altına almakta, şehitlerin bedenleri donsa da donmayan ve hep uyanık olacak ruhlarıyla buluşmakta, dolayısıyla o dersler veren tiyatro yaşamaya devam etmektedir.

Sarıkamış diyor ki; “bizim ruhlarımızı diri tutup bedenimizi donduran bu beyaz karların, sizin ruhlarınızı da dondurmaya niyetli çok daha siyahları altındasınız!..

Bizim yolumuzu kapatarak bu sahneyi koruyan şu ormanın görünebilen ağaçları var ya, işte onların görünmeyenleri ve gözlerinizi batıp kör etmek için sabırsızlıkla dalını budağını sivrilten ve sürekli zehir saçanlarının arasındasınız!...

O ağaçların kökleri yok ve sürekli yer ve şekil değiştirme kabiliyetleri var!.. Eğer siz donarsanız bir daha uyanamazsınız. Aman ha dikkatli olun!.. Ruhunuzu dondurmayın!.. 

Etrafınızı kuşatan simsiyah gara ağaçların gılevili keskin ve sivri budakları insan gıbalında aranızda dolaşmakta ve batıp kör edecek gözler aramaktadırlar.

Bunu yaparken o malum ağaçların dalı budağı olduklarını saklayarak güya şuculuk ve buculuk adına çalıştıklarını söyleseler de, onların taşnakçılıklarını yutmayın. Yutarsanız boğazınıza takılır ve boğulursunuz!..

Bizler burada kar, fırtına, ayaz ve buzlarda vakit saati geldiğinde uyandırmak için uyuttuğumuz bedenlerimizi birbirimize yaslarken; Erzurumlu, Karslı, Sarıkamışlı, Diyarbakırlı, Vanlı, Hakkarili, Hasankaleli, Köprüköylü, Edirneli, Sinoplu, Adanalı diye ayırmadık. Vatanlaştırdığımız toprakların tapusunun hepimiz ortaklarıyız.

O halde hiç birinin diğerinden fazlası olmaksızın torunlarımızın hepsi varislerimizdir.

Sadece topraklarımızda gözü olan malum çevreler bu toprakların sadece kendilerine ait olduğunu iddia ederek diğerlerine kapıyı göstermektedirler.

Eğer içinizde bu ve benzeri iddialar peşinde olanlar varsa, bilin ki onların aidiyetleri onlaradır. Aldanmayın!..

Bizler bu topraklara ruhumuzu giydirirken hiç ad ve nam peşinde değildik, onun için yaratana kul, büyük milletimize ruhları azat köleler olmak için başımızla toprağa kadar eğildik!..

O gün gelecek mutlaka, bütün varların sahibi dondurduğumuz bedenleri yeniden ruhlarımıza giydirecek ve bizi o derin uykudan uyandıracaktır!..”.

“Bu vatan toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlarındır

Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir”

Bu ruh artık aramıza inmiş ve milletin geleceğini aydınlatmaya başlamıştır. 

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1217 Defa Okundu
2016-01-04

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır