KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ERMENİ TASARISI İLE YENİ BAĞLAMSAL ZIT KOŞULLANDIRMALAR

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         ERMENİ TASARISI İLE YENİ BAĞLAMSAL ZIT KOŞULLANDIRMALAR

 Ermeni tasarısı ile yeni bağlamsal zıt koşullandırmalar

Öncelikle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız sayın Ahmet Arslan’a yeni görevinde hayırlı ve özlenen başarılar diliyorum. İnşallah ülkemizin ve bölgemizin maküs talihinin yenilmesinde hayırlı hizmetlere imza taralar ve böylece halkımızın gönül bahçelerinde hak ettikleri yere otururlar.

Son günlerde Almanya’nın parlamentosundan onaylatarak geçirdiği Ermeni Soykırım yasası yazılı ve görsel medyamızda hiç hız kesmeden gündeme oturdu. Esasında bu oyunu oynayanların da istedikleri bu idi. Çünkü onların esas beklentileri bundan sonra başlamaktadır ve sanıyorum o doğrultuda yapılanmasını bekledikleri karşı hamleler üzerinden kendi stratejilerinin, adeta gripsikolojik savaş teknikleri boyutuyla fazla enerji bile harcamadan ortaya çıkmasını beklemektedirler. Bu tasarının tarihsel bir okuma, tarihsel bir bakış ve tarih bilinciyle yaşanan gerçeklikler üzerinden değerlendirilmesi yanlıştır ve inanıyorum ki onlarda bunun farkındadırlar. Çünkü o dönemlerde yaşananların ne olup ne olmadığını en az bizim kadar kendileri de biliyorlar. Bu tasarının daha önce aynı şekilde parlamentolardan onaylatılarak geçirilmesine şiddetle karşı çıkan ve bu konuda aleyhte makale bile yazmış olan Cem Özdemir’in şu an itibariyle bu tasarıyı hazırlayanların başında gelmesi, bu teşebbüsün gerçek tarihle ilgisinin olmadığının kanıtıdır. Çünkü dün yanlış olanın hiçbir tarihi okumaya dayandırılmadan bugün doğru olması düşünülemez ve bu yanlış değerlendirmeler sadece sahibine ait gerçeğiyle hiç uyuşmayan sanal gerçekliklerdir. Asla tarih olamaz.

Ancak görüyorum ki, yazılı ve görsel medyamızda bu konuyu manşetlere getirenlerin olayın özünden uzaklaştıklarını, hatta bu alanda kariyer yapmış olan birtakım akademisyen ve köşe yazarları da bu bakış açısıyla sadece tarihsel okumalar yapmaktadırlar. Bence bu tasarının asıl hedefi, bunlar değildir ve gerçek hedefinin anlaşılabilmesi için sürece küresel bir bakışın gerektiğini, son dönemlerde ülkelerin almaya başladıkları pozisyonların derinlemesine incelenerek yine küresel ölçekte kim tarafından nasıl anlaşıldığının fark edilmesini ve olası karşı hamlelerin sürece katkı sağlayacak değişkenlerinin sağlıklı sonuçlara ulaşılmasını engelleyecek şekilde hızlı değişen karakterleriyle algılanmasını gerektirmektedir. İşte bu noktada söze konu edilecek çok şey vardır, ancak maalesef yok diyebileceğimiz kadar az öngörüsü olan vardır. Ne yazık ki bu kişiler de içerideki kripto Alman ve Fransızlar tarafından muhasara altına alınmakta ve yapabildikleri kadar etkisiz ve değersiz hale getirmeye hamle üstüne hamle yapılmaktadır. Umuyor ve bekliyorum ki büyük devletimiz ve onu yöneten gerçek irade bu zavallıların hesaplarını görecektir.

Aziz ve gerçek dostlar; bu yasa tasarısı gündeme gelmeden önce, Almanya’ da faal olarak çalışan ve dünyanın her tarafına yapılan uçuşların dağıtım merkezi konumundaki hava limanının işletmesini ihale ile alan firma, Alman hükümetiyle yeniden bir pazarlık masasına oturmak istemiştir. Sebep ise, İstanbul’da yeni yapılmakta olan ve o manada dünyanın en önemli hava limanıdır. Öyle ya, işletmecinin hedeflediği kâr büyük bir ihtimalle zarara dönüşecektir. İşte o tasarının bu noktada bir anlamı olduğunu anlamak zorundayız. Bu o tasarının tali hedeflerinden birisidir ve sanıyorum Almanya bu sıkıntıdan çıkabilmek için belki de kafasına bir ortaklık bile koymuş olabilir. Bekleyip göreceğiz. Bence bir diğer ve asıl beklenen ise, sadece Almanya ve Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Aynı zamanda Türkiye’nin ve

Almanya’nın safında yer alanların tamamını ilgilendirmektedir. Hadi gelin bu ilgiyi hep beraber kuralım:

1-Son günlerde karşı tarafta yer alan doğu ve batı dünyasının uykularını kaçıran ve şu ana kadar maliyeti çok düşük olan o tatlı uykularının yerini alan gara-guralar yaşatan İslâm Ordusunun kurulmuş olması ve hemen akabinde dosta güven ve düşmana hüzün veren çok büyük bir tatbikatın yapılmış olması. Umarım ilerde bu ordunun daha geniş bir katılımla dünya sahnesinde hak ettiği yerini alır. Sevgili dostlar, bu oluşum çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti devletimizin ve şüphesiz Türk-İslâm milletinin inanıyorum ki kendisine mutlak irade ve otorite tarafından verilmiş olan rolünü şüphesiz icra edecektir ve bu vizyon ve misyonla yeniden mazlumların umudu ve zalimlerin korkulu rüyası olacaktır. Bu rüya gerçekleşirken, karşı tarafın kaybedeceği aşikârdır. Dolayısıyla bu yeniden dirilişin kaynağında boğulması için çok sinsi ve ifade ettiğim gibi anlaşılması çok zor stratejiler devreye sokulmuştur.

2-Bu stratejilerden birisi, Türkiye’yi hep önceden yaptıkları gibi, bu yapı içerisinden uzaklaştırmak ve Türk – Arap düşmanlığı yaratmaktır. Ancak o zaman bu birliktelik ve yeniden diriliş yok edilebilir. Peki bu nasıl başarılacak? Evet sevgili dostlar bunun nasıl başarılacağının kodları yine son dönemlerde ortaya atılan ve aynı şekilde bilinen ve şimdilik bilinmeyen kripto yapılar tarafından da pompalanan, Türk – İsrail yakınlaşmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletini o yapının dışında bırakacak tek yol budur. İşte Almanya ve onun tarafında saflarını çoktan almış olanların, özellikle Alman meclisinden bu yasanın geçirtilmesi, kesinlikle bu maksadın hasıl olması içindir. Bu yasayı çıkaranın Almanya olması, bizimde onlara karşı hemen akla gelebilecek benzer tepkiler vermemizi aklımıza getirmiştir. O tepki; Almanya’nın Yahudilere uyguladığı gerçek soykırımdır. Türkiye basit bir mantıkla düşünüldüğünde belki de kendi parlamentosundan bu doğrultuda bir karar almayı bile düşünebilir. Peki böyle bir karar Almanya ve o tarafta olanların beklentisi olan Türk-İsrail yakınlaşmasını sağlamayacak mıdır!?.. Evet aziz dostlar o tasarının gerçek hedefinin ne olduğunu sanıyorum şimdi daha net olarak anlıyoruz.

Bana bunu yazmak düştü, İnşallah daha fazlasını anlamak ve gereken tedbirleri almak ta siyasi otoriteye ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimize düşecektir. Saygı ve sevgi ile.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 35037 Defa Okundu
2016-06-04

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır