KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HARAKANİ SOFRASINDA HERKESİN YERİNİ ALMASINI SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         HARAKANİ SOFRASINDA HERKESİN YERİNİ ALMASINI SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR

Harakani Sofrasında Herkesin Yerini Almasını Sağlamamız Gerekiyor

Kafkas Haber Ajansı Yazarı Doç. Dr. Ali Osman Engin’in ‘Harakani Sofrasında Herkesin Yerini Almasını Sağlamamız Gerekiyor’ başlıklı yazısı:

30 Ağustos Zaferini Kavramak İçin Bizde Benleri Kaynaştırıp Harakani Sofrasında Herkesin Yerini Almasını Sağlamamız Gerekiyor!..

Öncelikle tüm milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum ve bu zaferin kazanılmasında emeği olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun şahsında tüm Kahraman silah arkadaşlarıyla beraber vatan, millet, din, namus mücadelesinde vatanlaştırdıkları toprağın kara bağrına düşmüş şehitlerimizin hepsini rahmet ve şükranla anıyorum. Rabbim hepsinin makamlarını Cennet yapsın. Bizlere de onların hayal, ideal ve hedeflerine yakın yaşamayı nasip eylesin. 30 Ağustos’ta tüm farklılıkları içerisinde kaynaştıran Türk Milletinin makus talihi yenilmiş, bu aziz milleti tarih sahnesinden silmek isteyen haçlı sürülerinin hevesleri kursaklarına gömülmüştür. Bu toprakları bizlere vatan kılan o kahraman şehitlerimizin çizdikleri rotalardan uzaklaştığımız zaman, başımıza bin türlü belaların geldiği ve o kursaklara gömdüğümüz heveslerin yeniden ve daha şiddetli bir şekilde ortaya konulduğu zamandır. Ortaya konulan oyunlara ve hazırlanan tuzaklara düşmemek için mutlaka gençlerimizi tarih bilinci ve tarih şuuruyla yetiştirmemiz gerekiyor. Ancak o zaman Yunus’un deyimiyle benler biz ve Harakani soframızda da herkese yer olacaktır. Dini bayramlarla beraber milli bayramlarında kutlanması; bu kritik tarihi dönüm noktalarının yaşanmış olaylarla beraber olgu boyutları itibariyle hafızalarda canlı kalmasının sağlanması, milli birlik ve beraberlik temelli geleceğimizin aydınlatılmasına dönüktür. Tarih bilinci ve tarihsel bakışın beslendiği ana kaynaklarda buralardan doğar.

En son 15 Temmuz akşamı dizüstü çok sürünen Sakarya’nın ayağa kalkmasıyla can sularını verdiği ve vatanı bölüp parçalayarak küresel efendilerine peşkeş çekme kalkışmasına girişen hainleri püskürten ve kendi bulandırdıkları menbağı Yüce Rabbim tarafından kurutulan çamurlu sularına gömen o muhteşem milli ruhun Galübelası, öncesindeki ezele giden tarihsel olay ve olgularıdır. Bu konudaki tarih bilincinin zayıflaması, koşulları oluştuğunda yüzleşeceğimiz benzer olgular karşısında ayağa kalkması gereken milli ruhun kör ve topal olması demektir. Çünkü bu mücadele süreci canlı ve dinamik bir süreçtir. O halde her zaman daha uyanık olmak ve farkındalık düzeyimizin de olabildiğince yüksek olması gerekir. Atlanan ve gereken karşılığını bulamayan her yeni durum daha ağır ve daha kavranması zor belalara, musibetlere kaynaklık edecektir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de gerçekleştirdiği ülkemizin güvenliğinin ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ile ilgili askeri operasyonun bu bakış açısıyla değerlendirilmesi gerekir. Ortadoğu satranç tahtasında hamle sırası bize gelmiştir ve en son noktada bu hamle yapılmıştır. Hamlemizin konjonktürel olarak gecikmesi karşı tarafa hamle üstüne hamle yapma rahatlığı vermiş olsa da, kararlı bir şekilde ortaya koyduğumuz oyun, rakiplerimizin çobansız köye girdiklerini düşünerek kurdukları temeli zayıf oyunlarını alt üst etmiştir. Artık hamle üstüne hamle yapma sırası bizdedir. Bu sırayı çok iyi kullanmalıyız. Onların beklentileri olanları değil, hiç akıllarına gelmeyenleri yapmalıyız. Çünkü akıllarına

gelenler için tedbir alabilirler. Ancak akıl edemedikleri için ise açık ve kolay hedef olacaklardır.

Emperyalist güçlerin klasik silahı bin bir türlü hile ve desiselerle toplumları/devletleri bölüp parçalamak ve kolay lokmalar olarak yutmaktır. Bunu gerçekleştirirken içeriye soktuğu ajanlarıyla kritik sahalarda risk alanları yaratır ve dönüp o riskleri kolayca satın alırlar. Artık yıkım sürecinin bir parçasıdırlar ve her durumda sonucu etkilerler. Bir zamanlar ülkemizde yaşadığımız banka krizlerinin de bu mantıkla çıkarıldığını düşünüyorum. Nasıl oluyor da bir dönem bankalar iflas ediyor, arkasından iflas bayrağını çeken o bankalar birileri tarafından haraç mezat satın alınıyor ve kasaları vatandaşın cebinden dolduruluyor!.. Akabinde de iflas eden o bankalar sonraki yıllarda kâr eden en baştaki kurumlar oluyor!.. Ekonomik alanlarda gerçekleşen riskin yönetilmesi oyunları benzer şekillerde diğer toplumsal kurum ve kuruluşlarla beraber ulusal ve uluslararası siyaset kurumunda da gerçekleştirilmektedir. Özellikle etrafımızda ve dünya ölçeğinde insanlığın yaşadığı kaos ve akıttığı kanlı göz yaşlarının arkasında da bu tür oyunların olduğu gerçekliği unutulmamalıdır.

Aziz dostlar, yapmamız gereken milli birlik ve beraberliğin korunması ve daha da güçlendirilmesidir. Bu ülkede yaşamayı kader haline getirmiş herkes, siyasi ve ideolojik tercihleri ne kadar farklı olursa olsun, kesinlikle kardeştir ve bunu bozmaya çalışanlar hain ve kalleştir. Toplumsal birlik, eşitlik, şeffaflık, hak ve adaletin öncelikli olarak tesis edilmesi gereken alanlar; toplumsal kurumların kamu hizmeti yürüten kuruluşlarıdır. Bu kuruluşların yönetim kadroları oluşturulurken uzmanlık alanlarıyla beraber liyakat ön plânda tutulmalıdır. Aksi halde hak ve adalet ölçülerinden yana olan, sürekli çalışan ve üreten şahsiyetler ötelenmiş, tepelenmiş olacaktır. Aksi istikamette ortaya çıkan ve kendi gölgelerini hazırlayan güçler yeni paralel yapılar olarak çok yakın bir gelecekte varlıklarını hissettireceklerdir. Şu an itibariyle kurumsal düzeyde yaşadığımız sorunların da temelinde daha öncelerde yapılandırılan benzer durumlar söz konusudur.

Paralel yapı örgütlenmesinin son dönemlerde geliştirdiği yeni stratejilerin hayata geçirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Geliştirilen stratejilerin ana odağı bölme ve ayrıştırmadır. İfade etmeye çalıştığım gibi bu stratejilerin en uygun hayata geçirilme yerleri şüphesiz kurumsal düzeyde kamu bürokrasisidir. Hatta bu şer şebekesi geçmişte kendilerine hizmet etmiş ve hatırı sayılır çıkar alanları oluşturmuş önemli bürokratlarını bilerek ve isteyerek oldukça zor durumlara düşürmüşler, ancak tam olarak deşifre olmalarını da engelleyerek adeta yüzemedikleri bir denize attıktan sonra, etrafına attıkları yılanlara ve çıyanlara tutunmak zorunda bırakmışlardır. İşin özünde görüldüğü gibi yeni mahkumiyet ve mecburiyet alanları oluşturma çabası bulunuyor. Böyle bir yapılanmanın ortaya çıkaracağı yıkım ve tahribatlar çok daha tehlikeli olacaktır. Çünkü sonuç olarak bu yeni paralel güç merkezleri kendi varlıklarını ötekileştirdiklerinin yokluğuna endeksleyeceklerdir. Bunun adı da kaos ve yıkım demektir!..

Allah hepimize birlik, beraberlik, liyakat, hak ve adalet ölçülerini ön plânda tutabileceğimiz görev ve sorumluluklar nasip eylesin.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 34318 Defa Okundu
2016-09-01

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır