KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

RUS BÜYÜKELÇİSİNE YAPILAN MENFUR SALDIRININ…

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         RUS BÜYÜKELÇİSİNE YAPILAN MENFUR SALDIRININ…

 Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

“Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının Ön, Arka, Yan Yöre Plânı Ve Siyah,  Beyaz Ve Gri Şapkalı Hackerlar Misali Önleyici Anti Terör Timlerin Kurulması”

İster sınır içi ister sınır ötesi olsun, artık konvansiyonel ve klasik cephe savaşlarının mobil veya yerleşik düzenli ordu yapılanmalarının 21. yüzyıl ve daha sonrası için yeniden teşkilâtlandırılmaları gereği ortaya çıkmıştır. Bu gerekçenin temelinde küreselleşme olgusuyla beraber sınırların ortadan kalkması, daha eski meydan muharebeleri ve klasik cephe savaşları ile nüfuz edilmek istenen coğrafyalar yerine artık o coğrafyalarda yer edinmiş olan toplumlar ve daha özelde küçük grupların veya bireylerin beyinlerine nüfuz edilerek hedeflenen kazanımlara ulaşılması yatıyor. Her ne kadar çok güçlü konvansiyonel ordularla çıktığınız seferde yeni topraklar elde etseniz de,  üzerinde yaşayan insanların hafızalarına ikna edici müdahaleler yapmadıkça, birçok açıdan birbirinizin ihtiyacı haline gelmediğiniz sürece ne siz oraların ve onların, ne de oralar ve onlar sizlerin olamayacaktır. Böyle bir yapıda gittikçe daha kaotik süreç ve faktörler devreye girecek, o devasa güçlerin içerisine de benzer sızmalar yapılarak kendi yapısı içerisinde güvensizlik ve güçsüzlük üretecektir.

İçerisinde bulunduğumuz durum çerçevesinde vatan coğrafyamızın tamamının çok boyutlu bir tehdit altında olduğu açıktır. Bu tehdit algısının/olgusunun kaynağında daha özelde bire bir somut olarak yaşadığımız durumların olduğunu söyleyebiliriz. Devletimizin ve milletimizin ezeli düşmanlarının düzenli ordular ve cephe savaşlarıyla değil, içerimizde hafızalarına müdahale ederek değiştirip dönüştürdükleri insanlarla emellerine ulaşma yolunu tercih ettiklerini çok acı olaylarla yaşadık ve yaşamaya devam edeceğimiz anlaşılıyor. Öyle veya böyle bu ülkenin ekmeğini yiyip, suyunu içenlerin; vatana ve millete ihanet edecek bir bilince ulaşmasının nedenleri üzerinde sosyal, psikolojik, kültürel ve politik araştırmalara çok acil ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Hain teröre kaynaklık eden somut durumların ortadan kaldırılmasıyla bugün her benzer koşulda ortaya çıkan vahim olguları da yok olacağını bilmek gerekir.

O zaman terör merkezlerinin kullanarak kendi vatanına, milletine, dinine, haysiyetine, ailesine ve kısacası tüm değerlerine ihanet eden kitleler yaratmasında kullandığı stratejilerden hareketle yeni savaş ve savunma konseptlerine ihtiyaç vardır. Terör eylemleri ortaya çıktıktan sonra, geriye doğru analizlerin sadece olası sonuçlarla ilgili sebep arama temelinde olduğu açıktır. Halbuki yeni dünya düzeninin küresel olaylarının ortaya çıkardığı sonuçları çoğu sebep algılarının çok çok ötesindedir. Üstelik her seferinde yeniden yapılandırılan, rengi ve kokusu bulunmayan yeni mücadele stratejilerinin sonuçları açısından ya çoklu, birbirini süreç içerisinde yok eden, ya da her adımda değişerek anlaşılmaz hale getirilen sebeplere bağlı olduğunu belirtmek yerinde olacaktır.

Yapılan terör saldırılarının birinin diğerini besleyen öncüsü veya diğerinin bir öncekinin artçısı olduğunu tekrar ifade ediyorum. İstanbul ve Kayseri’de yapılan saldırıların arka plânında gizlenen sebeplerini en son Rus büyükelçisine yapılan menfur saldırıdan okuyabiliriz. Bu saldırıyı maalesef çevik kuvvete sızmış polis kimlikli hain bir FETÖ militanının işlediği belirtilmektedir. Eğer öyleyse, diğer saldırılarda da benzer durumların olması muhtemeldir. Peki bu ihtimaller o hain saldırılar ortaya çıkmadan düşünülüp önleyici tedbirler alınamaz mıydı? Şüphesiz acımasız terör saldırıları güvenlik açısından çok deneyimli ve güçlü olan devletlerde de ortaya çıkıyor. Ancak bir sonraki hamleye gerekçe oluşturmasına fırsat verilmemeye çalışılıyor. Bizim ülkemizde de özellikle 15 Temmuzdan sonra çok etkili mücadeleler yapılıyor. Zaten son günlerde terör saldırılarının intihar eylemleri şeklinde gerçekleştirilmiş olması da bu kararlı mücadelenin etkililiğini ortaya koyuyor.

Ancak anlaşılıyor ki bu alanda çok yeni ve etkili stratejilerin önleyici tedbirler olarak devreye sokulması gerekiyor. Bu konuda Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alan uzmanı olan arkadaşımız Yrd. Doç. Dr. Ahmet ÖZMEN’ in bir değerlendirmesinden hareket etmek istiyorum. Sevgili hocamız, bilgisayar ve programlama alanında siyah, gri ve beyaz şapkalı hackerleri örnek verdi. Bilindiği gibi, Siyah Şapka Hackerlar: Web sitelerine zarar veren, kredi kartı gibi bilgileri çalan güvenlik ihlalleri yapan, botnet ve DDOS saldırıları yapan amaçları tamamen zarar vermek olan hackerlara verilen genel addır. Beyaz Şapka Hackerlar: Siyah şapkaların tam tersi işler yapan hackerlardır.Sistemleri tarar, güvenlik açıklarını bulur ve ilgili kişilere  raporlarlar. Pek çok Beyaz şapka bir şirket için çalışır. Şirket veya müşteri ürünlerini güvenlik taramalarından geçirirler. Bilgilerini zarar vermek için değil, zarar verilebilir açıklara sahip sistemlerin güvenlik açıklarını kapatmak için kullanırlar. Bu tür hackerler sistemler izinsiz giriş yapmazlar. Gri Şapkalı Hackerlar: Siyah şapkaların aksine, Gri şapka hackerlar izinsiz girdikleri sisteme zarar vermezler, sisteme giriş yaptıktan sonra sistemdeki güvenlik açıklarını giderirler. Gri şapkaları, Beyazlardan ayıran en büyük fark sistemlere izinsiz giriş yapmalarıdır. Fakat sistemdeki bilgileri kendi amaçları için kullanmazlar ve mümkünse sistemi yamarlar.

Küresel ölçekte faaliyet gösteren önemli şirket, kurum ve kuruluşların kullandıkları hassas ve gizlilik dereceli programlarına sızarak çökerten ve gizli bilgilere ulaşan hacker denilen şahısları yine bu şirketlerin kendileri istihdam etmekte, devamlı sistemlerinin açıklarını bularak sızma yapmalarını önleyici olmak açısından isterler. Böylece dışarıdan sızma yapılabilecek açıklar tespit edilir ve öyle bir saldırı gerçekleşmeden önlenir. Hocamız, acaba aynı yaklaşım önleyici anti terör birimleri kullanılarak yapılamaz mı diye düşüncesini dile getirdi. Gerçekten çok anlamlı bir yaklaşım olduğunu ifade etmem gerekiyor. İstanbul’ da yaşanan saldırıdan önce böyle bir tim o Çevik Kuvvet polislerimizin karşılaşabilecekleri terör saldırıları ile ilgili ve hatta o birimin bilgisi ve kontrolü dışında gizli olarak yapsa, teröristler saldırmadan bu ekip o açıklardan müdahale ederek, hainlere fırsat vermeden saldırıyı önlemiş olmaz mıydı? Hem de o zaman eğer varsa içerden bir kripto militan  ihanetinin ortaya çıkarılması daha kolay olmayacak mı? Şüphesiz olacaktır. BU önerimizi devlet büyüklerimizin dikkatine sunmak istiyoruz. Bu anti terör timlerinin içerisinde alan uzmanı kişilerin ve akademisyenlerin de olması daha profesyonel bir yapıyı oluşturacaktır.

Terör saldırılarının sonuçları çok boyutludur ve sebepler açısından da toplumun hemen hemen her kesiminin kendine göre çıkaracağı gerekçeleri bulunuyor. Çok şehit gördük ağladık, ciğerlerimiz yanıyor. Lafın bittiği yerdeyiz. Can suyumuz birlik ve beraberlik ruhudur. Bunu sağlamak zorundayız. Sığ particilik ve ötekileştirme davranışlarını kenara koymak ve hainlerce yok edilmek için saldırılan kadim ve ana değerlerimize sarılmak zorundayız. Artık kimse kimsenin ötekisi veya berikisi olmamalı. Bu vatan bizim ve hepimiz bu vatanda var olmak zorundayız. Bu zorunluluk sadece bizim için değil, tüm mazlumlar için de geçerlidir. Onların kurtuluşu bizim var olmamıza, bir ve bütün olmamıza bağlıdır.

Saygı ve sevgilerimle.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3802 Defa Okundu
2016-12-27

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır