KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GÜNDEM ALTINA GİZLENEN VE GÜNDEM KAMUFLAJLI GÜNDEMLER

  Prof. Dr. Ali Osman ENGİN

          aosmanengin@gmail.com
         GÜNDEM ALTINA GİZLENEN VE GÜNDEM KAMUFLAJLI GÜNDEMLER

Gündem altına gizlenen ve gündem kamuflajlı gündemler

Son günlerde ülkemize ve milletimize sunulan ve ötelerden beslenen derin sıkıntı ve kumpas kanallarından  pompalanan kan, irin ve çamur deryalarının can suları olduğu ihanet, kahpelik, vatan ve millet hainliği tohumları toprağın üstüne değil altına doğru boy vermeye başlamıştır. Bu tohumlar ezelden kamuflâj kodludur ve fark edilmesi hemen hemen imkân dışıdır. Toprak üstünde faaliyet gösteren unsurları ise yeri ve aslı asla gerçek boyutlarıyla algılara düşmeyen oynak gölgelerden ibarettir. Bu gölgeler ateşte yanmayacak, selde boğulmayacak, ateşli silahlarla vurulamayacak, hiç uyumayan, bıkıp usanmayan, her varlığını hissettirdiğinde yeni bir şekil ve boyut alan yetenek ve kabiliyettedir. Aynı kirli sularda boğulmamak için kulaç atarken o ihanet deryalarında çaresiz ıslanan vatan evlatlarının da maalesef biyolojik dengeleri alt üst olmakta ve hafıza kayıpları yaşanmaktadır.

Sahnelenen gölge oyunlarının çok ürkütücü, acımasız olduğu ve olacağı ortaya çıkan her yeni durumla kendisini gösteriyor. Toplumsal yapı dejenere olmakta, artık insanlarımız arasında güven algısıyla olgusuna dayalı birlik, beraberlik ve her durumda kader ortaklığı anlayışı buharlaşmaktadır. Buharlaşan bu değerler hazır bekleyen gölgelerin yeni enerji kaynakları olmaya devam ediyor. Aziz dostlar, insanlarımız toprağın altına boy veren ihanet tohumlarının toprağın üstünde kalan oynak gölgelerine yaklaşırken, hırçınlaşan kendi öz gölgelerinden korkmakta ve onlarla aralarına mesafeler koymaktadır. Bir varlığı değerli ve çapı ölçüsünde anlamlı kılan; aslı ve aslı içerisinde saklı olan ilke ve yasalar, yarattığı imaj, tesir alanı ve şüphesiz peşinde bir muhafız gibi kendisini takip eden gölgesidir. Aslından uzaklaşan, yaratıcı tarafından kodlanmış ilke ve yasalarını ihlâl eden, sahip olduğu değerler ölçüsünde yeni imajlar yaratamayan, tesir alanı doğal olarak daralan obje ve varlıkların gölge oyunlarında başarılı olmaları beklenemez. Kaybedilen o can suyu değerlerle beraber varlığın muhafızı olan asli gölgesi de aslına ram olmaktan vazgeçer ve kendi ajanı ve provokatörü olmaya başlar. İşte o zaman durum tehlike sinyalleri vermeye başlamıştır.

Aziz dostlar, ülkemizin içerisinde bulunduğu vaziyet resmetmeye çalıştığım tablo gibidir. Yeni imaj maker medya gücüyle şekillenen toplumsal yapımız adeta bir gösteriş toplumu olmaya başlamıştır. Yaratılan; sosyal, kültürel, siyasal, ekonomik ve güya modern değerler asıllarından doğurtulmuş ancak asıllarından tamamen ayrı ve hedefleri farklı imajlar, bahsettiğim gösteriş toplumunun temel değerleri olmuştur. Sosyal medya ve paylaşım ağlarına düşürülen gençlerimiz gözlerini gerçek dünyaya kapatarak kendilerine sunulan hayalleri yaşamaktadırlar. O hayallerin sahipleri başkalarıdır. Sahibi başkaları olan hayaller yaşayana ve yaşatılana özgü gerçekleşemez. Asıl sahibine özgü gerçekleşir. Kişi kendi kurguladığı hayalinin rüyasını görür ve oradaki tasarımda kendisine aittir. Orası o hayallerin gerçek hayata aktarılması için organize edilen deneysel yaşantılardır. Toplumsal birlik ve beraberlik noktasında yaşadığımız sorunların temelinde bu çelişkiler vardır. 

Kullanılan malzeme ve argümanlar her gün ve her saat değişse de sonuç oyun kurucular açısından hep beklendik ve istendiktir. Adama sormuşlar; “Cenabı ALLAH’ la aran nasıl?” Oda, “yahu çok iyi de hep O’ nun dediği oluyor”. Düştüğümüz sıkıntı ve darboğazların yönetimi ve kontrolü maalesef bizim elimizden çıkmış gibidir. Çok acilen bu kaygıları taşıyan herkesin üzerine düşenleri yapması gerekir. Hepimiz öncelikle kendimizden başlamalıyız ve ülkem ve milletim için ne yaptım? Ne yapmalıyım? Sorularının cevaplarını vermeliyiz. Bunu başkaları değil bu vatan topraklarında nefes alıp, ekmeğini yiyen ve suyunu içen herkesin yapması namus ve haysiyet borcudur. Sevgili dostlar ayrılıktan ve gayrılıktan iyi şeyler çıkmaz. Yunus’un deyimiyle her yaratılmışı yaratandan ötürü hoş görmek zorundayız. Ebul Hasan Harakani’ nin sofrasında herkesin yeri vardır. Önemli olan o civanmertlerin sofralarında yer almaktır. O sofraların açıldığı mübarek mekânlar yas ve keder tutulan yerler değildir. O mekânlarda yaşanacak sıkıntı ve ızdıraplar, mekân sahibini sorumluluk hissine düşürtür. Onun için insana deniz gibi temiz ol der. Kıyılarını doğru çalıştır. İçindeki çeri, çöpü ve pislikleri kıyılarına çektir, aldır. Gerçekten de deniz içerisindeki pislikleri barındırmaz. Hep kıyıya atar. İnsanın kalbi ve dili de böyledir. Kalpte ne varsa dilde onu yansıtır. Çünkü dil kalbin aynasıdır. Bunlar birbirleriyle tutarlı olmalıdır.

Değerli dostlar, son günlerde güzel ülkemizde yüzleştirildiğimiz gündem maddelerinin vurgulamaya çalıştığım çerçevede gerçeklerinden doğurtulmuş, ancak gerçeğiyle alâkası olmayan sanal tasarımlardır. Ya da asıl vurucu kötülük veya maksatlar hep 25. karelerde saklı kalmaktadır. BU karelere saklanan gizli ve asıl beklentiler, kendi kirli kanallarının kirli sularıyla beslendikçe dillerde ve zihinlerde kök salmaya başlarlar. Meselâ Milliyetçi Hareket Partisinin seçim bürosuna yapılan saldırıyı sanki ani gerçekleşen bir olaymış gibi göstererek, 25. karelere saklanan asıl hedef ve temalar en müsait zamana yayılmakta ve geri dönüşü olmayan mecralara yönlendirilmektedir. Önemli olan işte o saklı kareleri deşifre etmek ve gereken tedbirleri almaktır. Çok şükür o kareler tespit edilmiş ve tedbirleri alınmıştır. Ortalara saçılan yolsuzluk dosyaları, belgeleri ve resimleri de başlangıcından sonuna kadar aynı mantık ve gerekçelerin eskiden kalmış yeni ürünleridir. Siyasilerin ve çoğu partiden belediye başkan adaylarının uzun yıllar önce muhatap oldukları yolsuzluk olayları, o an itibariyle gündemden düşürülmüş veya bir türlü üzerleri örtülmüştür. Ancak medyadan öğrendiğimiz kadarıyla eğer gerçekten varsa üzerleri örtülen alavere veya dalaverelerin de aynı şekilde en uygun zamana yayıldığı ve en kritik anda ortaya çıkartıldığı görülmektedir. Sürecin en başında bu günlerdeki o yolsuzluk dosyalarının kullanım amaç ve değerleri 25. karelere saklanmış gizli hedefler oldukları anlaşılmalıdır.

Bir bakıyorsunuz devletin Milli istihbarat Teşkilatının devlet açısından stratejik bir karar uygulaması tır tır yollara saçılıyor. Eğer bir ülkenin en hassas güvenlik birimlerinin operasyonları trafik kazaları gibi açılıp saçılıyorsa, orada oturup düşünmek gerekir. Meselâ ben bu durumun aslında algılara düşmesi istenilen asıl operasyonel bir tasarım olduğunu düşünüyorum. Anladığım kadarıyla işin başındaki güvenlik yetkililerimiz, halkımızın o çerçevede yapılanlardan haberdar olmalarını istemiş olabilirler. Çünkü son günlerde sahnelenen devleti çökertme oyunlarının bertaraf edilmesi ve halkın kendi devletinin yanında yer alması için bu tür eylemsel bilgilendirmelerin önemi oldukça büyüktür. Gerçekten de halkın önemli bir kesiminde bu algı yaratılmıştır.

Aziz dostlar, her durumda ve koşulda zaman birlik ve beraberlik zamanıdır. Siyasilerimizin siyasi rekabet ve mücadeleleri hep “ben daha iyisini yapabilirim” düşüncesi çerçevesinde olmalı ve olacaktır. Çok partili demokratik sistemlerin vazgeçilmezi budur. Ancak bu mücadeleler asli mecrasının dışına çıkmamalı ve devletin ve milletin bekasını dara sokacak yönelimler göstermemelidir. Ülke ve millet açısından kritik kararlar iktidarıyla ve muhalefetiyle oluşturulacak ortak akla havale edilmelidir.

Derin selam ve sevgilerimle.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12126 Defa Okundu
2014-01-29

SON YAZILARI

Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! İhanet ateşinde aklını ısıtanlar kendi bedenlerinin yanışını seyredecekler!.. İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!.. 15 Temmuz Üzerinden 1 Yıl Geçti Devleti Başsız Bırakmaya Niyet Edenler… İnfaz timlerinin varlığına işaret etmiştim, eyvah haklıymışım!.. Neye Evet Neye Hayır!.. Anayasa ve Hükümet Sistemi Referandumunda evetle hayır yer değiştirirse! Anayasa Referandumu ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanının Sözleri Rus Büyükelçisine Yapılan Menfur Saldırının…

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır