KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ETTEKİ DALGALANMA DURDURULABİLİR Mİ?

  Prof. Dr. Yavuz ÖZTÜRKLER

          yavuzozturkler@kha.com.tr
         ETTEKİ DALGALANMA DURDURULABİLİR Mİ?

Etteki dalgalanma durdurulabilir mi? 

İki yıl önce başlayan et fiyatlarındaki tırmanış et ithalatıyla yavaşlatılarak kısmen belli bir düzeyde tutuldu, ancak görüyoruzki, ramazan ayı arifesinde artma yönünde kıpırdanmalar başladı.
 
Et ithalatı, hayvancılıkta olumlu yönde uygulanan teşvikler,hibe programları ve sıfır faizli uzun vadeli geri ödemeli kredilere rağmen neden et fiyatları istenen düzeye inmemektedir?
 
Bunun iki sebebi vardır.Birincisi; et üretiminin istenen düzeye henüz gelmemiş olması, ikincisi ise; aracı ve parekendecilerin et fiyatlarını aşağı çekme konusunda direnmeleridir.
 
PEKİ BU DURUMDA NELER YAPILABİLİR?
Üretimin artırılması için süt inekçiliğini teşvik eden piyasa koşullarının kalıcı ve sürekli olması, ve süt fiyatlarının üreticiyi zarar ettirmeyecek bir tabanda seyretmesi gerekmektedir. Ayrıca küçük baş hayvan sayısının önemli ölçüde azalmış olmasından kaynaklı üretim açığının da olduğu dikkate alınarak koyunculuğun canlandırılmasına ihtiyaç vardır. Bunların yanısıra, dişi hayvan kesimi ve erken kuzu kesiminin azaltılması için de yasal önlemler alınmalı ve denetimler sıklaştırılmalıdır.Bununla birlikte üreticinin giderlerinin azaltılması yönünde alınaması gereken birtakım tedbirler (örneğin yem ve mazot desteği gibi) de büyük önem taşımaktadır.
 
PEKİ DALGALI ET PİYASASININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?
Piyasada üreticinin zarar etmeden tüketiciye ucuz et sunabilmesi için ette piyasa istikrarı şarttır. Eğer spekülatörlerin ve aracıların yüksek oranda haksız kâr sağlamalarının önüne geçilmek isteniyorsa, müdahale edici ve düzenleyici mekanizmalar bir an önce hayata geçirilmelidir. Bunu da yapacak tek güç devlettir. Yeni kabinede, ilgili bakanlığımızın (Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) adında “Hayvancılık” kelimesinin bulunması olumlu bir gelişmedir, ancak içinin doldurulması çok önemldir. Öte yandan, ülkemizde 8 adet olan Et Kombinalarının hayvancılığın yoğun olduğu tüm illerde yeniden yapılandırılarak ve güçlendirilerek kurulması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda umuyoruz ki; Kars’ta Et Kombinasının açılması yönünde yetkililerimizce başaltılan girişimler olumlu sonuç verir ve ilimiz Et Kombinasına tekrar kavuşur. Sağlıklı ve ucuz et yemek için Et Kombinalarına gereksinim hala devam etmektedir. Canlı hayvan, et ve süt piyasasında devletin belirleyici rol oynaması istikrarsızlığın önüne büyük oranda geçebilir .Canlı hayvan ve et piyasasında istikrar yakalanırsa, üretici önünü daha net görebilir, ve hayvancılıkta teşviklerin de ivmesiyle önemli gelişmeler yaşanabilir. Piyasalarda oluşan güven, hayvan satışlarındaki akışkanlık ve üreticiye hızlı sıcak para dönüşü üretimi önemli ölçüde tetikleyeceğinden bir-iki yıl içerisinde et açığı kapatılabilir ve piyasa kalıcı bir istikrara kavuşabilir.Bu durumda üretici,parekendeci ve tüketici dahil herkes mutlu olur.
 
Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER
Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimleri Odası Başkanı
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4385 Defa Okundu
2011-07-15

SON YAZILARI

Hayvanlar Makine Değil Sarıkamış… Acil’en Önemli Çarşıdan AVM’ye…. Hayvancılık İşsizliği Azaltabilir Mehmet Akif’i Anlatmak … Kentlerde Başıboş Köpek Sorunu Bir kadınlar günü daha geçti derken… Eleştiri 2 Eleştiri-1

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır