KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HAYVANLARIN EZİYETİ SADECE 4 EKİM’DE HATIRLANMASIN

  Prof. Dr. Yavuz ÖZTÜRKLER

          yavuzozturkler@kha.com.tr
         HAYVANLARIN EZİYETİ SADECE 4 EKİM’DE HATIRLANMASIN
Hayvanların eziyeti sadece 4 Ekim’de hatırlanmasın
 
Yaşamın var oluşundan beri insanlar ve hayvanlar yakın ilişki içerisinde yaşamlarını sürdüre gelmişlerdir. İnsanoğlu avlanmayı bir yaşam ve geçim kaynağı olmaktan çıkarıp hayvanları evcilleştirdiğinde hayvanlar üzerindeki sorumluluğu ve görevi de beraberinde üstlenmek durumunda kalmıştır. Vicdani, insani ,ahlaki ve dini boyutlarından sonra yeni yüzyılda hayvanları korumak artık bir hukuki yükümlülük haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde çıkarılan ve öteden beri uygulamaya konulan hayvanları koruma kanunu ülkemizde de7 yıldan beri yürürlükte olup,ne yazık ki yeterince uygulandığı söylenemez. Görülüyor ki, hayvanları korumak kanun zoruyla yeterince uygulanabilecek gibi değil. Hayvanların değerini bilmek, onları sevmekle olur. Onların tabiatın dengesinde ve insanlığın yaşamındaki önemini bilmeden hayvanların değerini bilmek mümkün değildir. Bir insana bir hayvanı sevdiremeyebilirsiniz, yada o insan hayvanı sevmek zorunda olmayabilir. Ancak, hayvanların gerek doğada ve gerekse insan yaşamında vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu en azından bilmesi gerekir.Bu da bir eğitim işi olup, ilgili kurumların hayvanları koruma ile ilgili olarak her açıdan yükümlülüklerini yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır.
 
Hayvanları koruma, onlara insanca muamele etme ve onların refahını bozmaktan kaçınma ile ilgili olarak kendimizi bir sınava tabi tutmalıyız.Hayvanlarında hakları olduğunu bilmeliyiz. Onları sadece bir besin materyali değil, değil, bir canlı varlık olarak görmeliyiz. Aksi takdirde doğada karnını doyurmak güdüsüyle hareket eden hayvanlardan farkımız kalmayabilir.
 
Hayvanlara yapılan muamele, hayvanların refahıyla ilgilenme ve onları koruma eğilimi ile hareket etme derecesi o ülkenin gelişmişlik göstergesini de ortaya koyan unsurlardan biridir. Sokaklarımızda sopayla dövülen bir koyun, döve döve kamyona bindirilen bir kurbanlık sığır, boğazına ip bağlanarak boğazı yara içinde sürüklenen bir köpek, doğada onlarca kişi tarafından linç edilen bir ayı, kıyıma uğrayan yüzlerce tilki, karayolunda can çekişen bir kedi veya eziyet edilen herhangi bir hayvana rastlıyorsak, hayvanları koruma yolunda hala ciddi eksiklerimiz var demektir.
 
Çocuklarımıza hayvanları ve doğayı sevdirmeden insanı sevdirmemiz mümkün değildir. Doğanın dengesi sistemi (eko sistem) içerisinde hayvanı çektiğinizde geriye hiçbir şey kalmaz.
 
Sarıkamış’ta boz ayıyı öldürmekle ormanları öldürdüğümüzün, tilkileri katletmekle fare istilasının önünü açtığımızın,evcil hayvanlara eziyet etmekle çocuklarımızın ruhunu öldürdüğümüzün farkında olmalıyız.Hayvana ve doğaya yapılan eziyet karşılıksız kalmaz, bunun hesabı bir gün insanlardan bir şekilde sorulur.
 
4 Ekim hayvanları koruma günü olarak her yerde kutlanmaktadır. Böyle günler hayvanları korumanın önemini anlamak ve anlatmak için vesile günlerdir. Hayvanların ve onun yaşadığı ortamların sadece 4 ekim dolayısıyla değil, her gün önemsenmesi umuduyla, insanların ve hayvanların sonsuza dek mutlu yaşadığı bir dünya diliyorum.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 8894 Defa Okundu
2011-10-03

SON YAZILARI

Hayvanlar Makine Değil Sarıkamış… Acil’en Önemli Çarşıdan AVM’ye…. Hayvancılık İşsizliği Azaltabilir Mehmet Akif’i Anlatmak … Kentlerde Başıboş Köpek Sorunu Bir kadınlar günü daha geçti derken… Eleştiri 2 Eleştiri-1

YORUMLARAli Yiğit 2011-11-15
Elinize ve düşüncenize sağlık...

Hocam elinize sağlık. Net ve özet bir yazı olmuş.

Doğanın en bencil türüyüz maalesef. Ama sevindirici gelişmeler var, biraz da kaybetmeye başladığımızdan da olsa. Sevdiklerimizden başlayarak anlatıp farkındalık yaratabilirsek bu sorunlar da aşılır umudunu taşıyorum. Saygı ve selamlar.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır