KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BU HALK DOĞRULARI KİMDEN ÖĞRENECEK?

  Prof. Dr. Yavuz ÖZTÜRKLER

          yavuzozturkler@kha.com.tr
         BU HALK DOĞRULARI KİMDEN ÖĞRENECEK?

Bu halk doğruları kimden öğrenecek?

Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler’in, “Bu halk doğruları kimden öğrenecek?” yazısı
 
Eskiden medyumlar tartışırdı kamuoyu önünde şimdi Profesörler tartışmaya başladı.
 
Ama bilimde tartışma farklıdır. Bilimsel tartışma ortamları laboratuarlar, sempozyumlar, kongreler, şuralar ve paneller gibi ortamlardır. Medya değildir. Bilim adamları kamuoyuna ancak kesinleşmiş bilgileri sunarlar. Bu bilgiler ise kişiye özgü bilgiler değildir, bilimin üzerinde mutabık kaldığı, gözlem ve deneyler sonucu ortaya çıkan önemli sonuçlardır. Bu sonuçlar birçok fedakarlık, emek ve çaba sonucu ortaya çıkarlar.
 
Felsefe yapacaksanız başka… Ortaya attığınız şey hipotezdir, tezdir, antitezdir yada önermedir. Tartıştıkça tartışırsınız. Bu iyi bir durumdur. Ancak bilimsel statülerinizle, “bilgi” haline gelmiş doğrulanmış tezleri yada bilimsel sonuçları tartışacağınız yer kamuoyunun önü olamaz. Bu tartışmalar uluorta olamaz.
 
Din bilgini Profesörlerimiz tartışırlar, birinin dediği diğerinin karşıtıdır. Ateşli tartışmalar yapılır ve kafalar çatallaştırılır. Çünkü toplum o konu hakkında Profesörler kadar bilemezler. Bu yüzden kafalarda bir sonuç belirmez, tam tersine karıştıkça karışır. Toplum ikiye ayrılır.
 
Her deprem sonrası asabi deprem Profesörleri çıkar tartıştıkça tartışırlar, insanların acıları dinmeden yeni tartışmalar başlar. Tartışmaya spikerler bile karışır. Fay hattı üzerinde anlaşamazlar. Biri hayalet fay derken bir diğeri başka şekilde değerlendirir. Hararetli deprem tartışmaları uzar gider kafalar yine karışır. Depremin ardından konuşulması gereken asıl konular gözden kaçar mesele sulanır gider.
 
“Domuz gribinde aşı yapılsın mı yapılmasın mı?” Tartışması bir yıl kafaları karıştırdı. Birleri “yaptır” derken birileri yaptırma dedi. Sadece bizim değil dünyanın kafası karıştı.
 
Şimdi de kolesterol tartışması çıktı. Uzun yıllardır herkesin ilgisini çeken, binlerce insanın muzdarip olduğu kolesterol ile ilgili olarak Profesörler arasında tartışma başladı. Bir grup profesör kolesterol ilaçlarının faydasız olduğunu iddia ederken bir diğer grup şiddetle karşı çıkıyor. Tartışmaya ne hacet. İşte üniversiteler orada, literatürler orada, laboratuarlar orada ve Profesörler orada. Bu sanal bir durum değil ki üzerinde bu kadar tartışılsın.
 
Neler oluyor? Anlamak mümkün değildir.
 
2x2 =4 eder. Ama bu tartışmalara bakıldığında 2x2=5 bile değil…
 
Bu halk doğruları kimden öğrenecek?
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4196 Defa Okundu
2011-12-03

SON YAZILARI

Çarşıdan AVM’ye…. Hayvancılık İşsizliği Azaltabilir Mehmet Akif’i Anlatmak … Kentlerde Başıboş Köpek Sorunu Bir kadınlar günü daha geçti derken… Eleştiri 2 Eleştiri-1 Cumhuriyetin Tadı Hayvan mı oyuncak mı? Bayram Köyde Yaşanır

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır