KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ VE HAYVAN REFAHI

  Prof. Dr. Yavuz ÖZTÜRKLER

          yavuzozturkler@kha.com.tr
         VETERİNER HEKİMLERİ GÜNÜ VE HAYVAN REFAHI

 Veteriner Hekimleri Günü ve Hayvan Refahı

Amsterdam Antlaşması (1997) ile hayvanların “duygulara sahip canlılar” olarak kabul edilmesinden itibaren hayvan refahı her geçen gün önem kazanmış ve 21.yüzyıla gelindiğinde vazgeçilmez bir husus olarak görülmeye başlanmıştır.

Hayvan refahı: her türlü hayvan davranışları,modern hayvan yetiştiriciliği,hayvan refahı ile ilgili yasal düzenlemeler,hayvanlarda nakil kuralları,hayvanlarda kesim öncesi ve sırasında yapılması gereken muameleler, deney hayvanlarının refahı  ve etik gibi çok önemli konuları içerir.

Veteriner Hekimlik mesleği, tüm hayvanların  hayvan refahı hizmetlerinden yararlanması  ve   insan sağlığının bulaşıcı hayvan hastalıklarından korunması   noktasında  eşsiz bir konuma sahiptir.

Veteriner Hekimler hayvandan insana bulaşan hastalıklarla mücadele ederek ve “çiftlikten sofraya” gıda güvenliğini sağlayarak insan sağlığının korunmasına katkıda bulunmaktadırlar. Bu görevin Veteriner Hekimler tarafından yeterli bir şekilde uygulanabilmesi hayvan refahı için gerekli koşulların sağlanmasına bağlıdır.

Hayvan refahını korumak insan sağlığına eşdeğer bir önem taşımaktadır. Bu farkındalığı artırma yönünde katkı sağlamaya devam etmek adına 2014 yılında, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Hastalıkları Örgütü  “Hayvan Refahı “ konulu ödüllü etkinlikler düzenlemiştir. Her yıl Nisan ayının son cumartesi dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinlerle kutlanan “Dünya Veteriner Hekimleri  Günü”nde bu yıl doğal olarak   “hayvan refahı” konulu etkinliklere yer verilmektedir.

Ülkemizde 2004 yılından beri hayvan refahı mevzuatı var olmasına rağmen uygulamada birtakım eksikliklerin olduğu bir gerçektir. Hayvan refahı mevzuatının yeterli ölçüde uygulanabilmesi, uygulayıcı kurumların kontrol mekanizmalarının güçlenmesine, Veteriner Hekimlik mesleğine yeterince önem verilmesine ve kamuoyunun hayvan refahı hususunda bilinçlendirilmesine bağlıdır.

Sonuç olarak denilebilir ki, hayvan refahının olduğu bir ülkede insan refahı da olumlu olarak etkilenecektir.

Hayvan refahının gereklerinin ülkemizde de yeterli ölçüde uygulanabilmesi umuduyla tüm Veteriner Hekimlerin “Dünya Veteriner Hekimleri Günü”nü kutluyor, insanların ve hayvanların mutlu olduğu bir dünyada yaşamayı diliyorum.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6851 Defa Okundu
2014-04-28

SON YAZILARI

Acil’en Önemli Çarşıdan AVM’ye…. Hayvancılık İşsizliği Azaltabilir Mehmet Akif’i Anlatmak … Kentlerde Başıboş Köpek Sorunu Bir kadınlar günü daha geçti derken… Eleştiri 2 Eleştiri-1 Cumhuriyetin Tadı Hayvan mı oyuncak mı?

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır