KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Okullarda aşı kampanyası
Anasayfaya Dön Tüm Sağlık Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullarda aşı kampanyası
2016-10-27 - 15:47
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Okullarda aşı kampanyası

MİNİKLERİN AŞI KORKUSU!

Kars’ta 8. sınıf öğrencilerine difteri tetanos aşısı, 1. sınıf öğrencilerine de 4’lü karma ve kızamık aşısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın “Aşılı Çocuk Sağlıklı Çocuk” sloganıyla her yıl devam ettirdiği aşı kampanyasına bu yıl da start verildi. Kars İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri okullardaki aşı kampanyasına başladı.

Özellikle birinci sınıf öğrencileri ailelerinin de katılımıyla aşı yapılabildiler. Çocuklar önce korktukları aşıları yapılınca hiç de korkulacak bir şey olmadığını gördüler. Önce ağlayan çocukları aşı vurulduklarında seslerini kesip bu defa da sevinmeye başladılar.

Kars Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı Ortaokulları ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda da öğrencilere aşıları yapıldı. Aşı sırasında minik öğrencilerin korkuları yüzlerine yansırken bazı öğrenciler ise çığlık atarak ağlamaya başladı. Sağlık ekiplerinin özel çabası ve ailelerin de desteği ile iğnelerini vurulan minikler daha sonra aşının hiç de korkulacak bir şey olmadığını söylediler.

Yapılan aşı çalışmalarını yerinde takip eden İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Kan, “Şu anda 1 ve 8’inci sınıflara rutin yapılması gereken aşıları gerçekleştiriliyor. 1. Sınıf öğrencilerimize 4’lü karma aşı dediğimiz difteri, boğmaca tetanos aşısı yapılırken, 8’inci sınıf öğrencilerimize ise difteri tetanos aşısı yapılıyor. Aşı koruyucu etkisiyle sağlığın olmazsa olmaz koşuludur. Çünkü aşı yapılmayan çocuk sadece kendisi için değil ailesi ve bulunduğu ortamlar için tehdittir. Bu aşılamaların çocukluk çağında yapılması hastalıkların bir nevi kontrol altına alınmış olması anlamı taşıyor.” dedi.

Öğrencilerin önceden aşı olacaklarını bildikleri için psikolojik olarak korkuya kapıldıklarını söyleyen Dr. Kan, bu durumun büyükler için de söz konusu olduğunu belirterek, sağlık için bu korkuyu yenmenin önemini de vurguladı.

 

 (UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2532 Defa Okundu

YORUMLAR

Sağlık Kategorisine Ait Diğer Haberler

Dünya Aşı Haftası Sağlık -Sen’den yılın hekimine ziyaret 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü - Otizm nedir? Otizm tedavisi Akılcı İlaç Kullanım Toplantıları Devam Ediyor Kayıp dişler yüzünden zorluk çeken hastalar için diş implantı artık en etkin çözüm Sağlık-Sen’den İl Sağlık Müdürü’ne Hayırlı Olsun Ziyareti Altın yumurta sayesinde anne oluyor 4 Şubat Dünya Kanser Günü - İdrardan rahim ağzı kanseri tanısı Soğuklar Cildinizi Yıpratmasın Çocuğunuz Öksürüyor ve Burnu Akıyorsa Telaşlanmayın Diyabetle Baş Etmenin Yolları Stresten kilo alıyoruz

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır