KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Okullarda aşı kampanyası
Anasayfaya Dön Tüm Sağlık Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullarda aşı kampanyası
2016-10-27 - 15:47
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Okullarda aşı kampanyası

MİNİKLERİN AŞI KORKUSU!

Kars’ta 8. sınıf öğrencilerine difteri tetanos aşısı, 1. sınıf öğrencilerine de 4’lü karma ve kızamık aşısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın “Aşılı Çocuk Sağlıklı Çocuk” sloganıyla her yıl devam ettirdiği aşı kampanyasına bu yıl da start verildi. Kars İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri okullardaki aşı kampanyasına başladı.

Özellikle birinci sınıf öğrencileri ailelerinin de katılımıyla aşı yapılabildiler. Çocuklar önce korktukları aşıları yapılınca hiç de korkulacak bir şey olmadığını gördüler. Önce ağlayan çocukları aşı vurulduklarında seslerini kesip bu defa da sevinmeye başladılar.

Kars Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı Ortaokulları ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda da öğrencilere aşıları yapıldı. Aşı sırasında minik öğrencilerin korkuları yüzlerine yansırken bazı öğrenciler ise çığlık atarak ağlamaya başladı. Sağlık ekiplerinin özel çabası ve ailelerin de desteği ile iğnelerini vurulan minikler daha sonra aşının hiç de korkulacak bir şey olmadığını söylediler.

Yapılan aşı çalışmalarını yerinde takip eden İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Kan, “Şu anda 1 ve 8’inci sınıflara rutin yapılması gereken aşıları gerçekleştiriliyor. 1. Sınıf öğrencilerimize 4’lü karma aşı dediğimiz difteri, boğmaca tetanos aşısı yapılırken, 8’inci sınıf öğrencilerimize ise difteri tetanos aşısı yapılıyor. Aşı koruyucu etkisiyle sağlığın olmazsa olmaz koşuludur. Çünkü aşı yapılmayan çocuk sadece kendisi için değil ailesi ve bulunduğu ortamlar için tehdittir. Bu aşılamaların çocukluk çağında yapılması hastalıkların bir nevi kontrol altına alınmış olması anlamı taşıyor.” dedi.

Öğrencilerin önceden aşı olacaklarını bildikleri için psikolojik olarak korkuya kapıldıklarını söyleyen Dr. Kan, bu durumun büyükler için de söz konusu olduğunu belirterek, sağlık için bu korkuyu yenmenin önemini de vurguladı.

 

 (UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 4959 Defa Okundu

YORUMLAR

Sağlık Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta Dünya Yürüyüş Günü Dünya Emzirme Haftası Sağlık Sen: Sağlık Çalışanına Şiddet Uygulamak, Hastalıklı Bir Ruh Halidir Saglık Sen’den kan bağışı İftar sonrası kan bağışı kampanyası Türkiye Sağlık Araştırması Kars’ta 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkilikleri Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması Hemşirelerimizin Günü Kutlu Olsun Sağlık İçin Hareket Et Günü Dünya Aşı Haftası Sağlık -Sen’den yılın hekimine ziyaret

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır