KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Çocuğunuz Öksürüyor ve Burnu Akıyorsa Telaşlanmayın
Anasayfaya Dön Tüm Sağlık Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuğunuz, Öksürüyor, ve, Burnu, Akıyorsa, Telaşlanmayın
2017-02-01 - 21:53
MERKEZ
Facebook'ta Paylaş

 Çocuğunuz Öksürüyor ve Burnu Akıyorsa Telaşlanmayın

KAFKAS HABER AJANSI

Twetter sayfasımızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfasımızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Havaların mevsim normallerinin altında seyretmesiyle birlikte çocuklarda öksürükten boğaz ağrısına ya da burun akıntısından ateşe kadar birçok yakınma dikkat çekiyor. Hatta bu belirtilerle hastanelerin acil servisleri dolup taşıyor.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Pediatrik Alerji Bölümü’nden Prof. Dr. Cansın Saçkesen, kış aylarında solunum yolunun viral mikrobik hastalıklar için elverişli koşullar olduğunu belirterek, “Çocuklar okul çağıyla birlikte kalabalık ortamlara girmeye başlar. Daha önce bu mikroplarla karşılaşmadıklarından daha sık hasta olurlar. Kış aylarında en sık olarak soğuk algınlığı ve Influenza gribi görülür” diyor.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Pediatrik Alerji Bölümü’nden Prof. Dr. Cansın Saçkesen, çocuklarda sık rastlanılan kış hastalıkları ve bu hastalıklardan korunmanın yollarını şöyle anlatıyor:

SOĞUK ALGINLIĞI

Soğuk algınlığı hastalığı soğuk havada kalmak veya üşümek nedeniyle değil, virüsler nedeniyle ortaya çıkıyor. Soğuk algınlığına 200’den fazla virüs çeşidi neden olur. En sık neden olanlar arasında Rhinovirüs, Coronavirüs ve Respiratory syncytial virüs ve human metapneumovirus sayılabilir. Soğuk algınlığında burun akıntısı (şeffaf/ renksiz veya beyaz renkli burun akıntısı), boğaz ağrısı, hapşırma, halsizlik, iştahsızlık ve sıklıkla hafif ateş (38°C’yi geçmeyen vücut sıcaklığı) görülebilir. Çocuklar soğuk algınlığına çok daha kolaylıkla yakalanırlar ve bir yıl içinde 4 ile 8 kez arasında tekrar edebilir. Çocuklar büyüdükçe çeşitli virüslere karşı bağışıklık sistemi güçlenir ve bu tip hastalıkların sıklığı yaş büyüdükçe giderek azalır.

GRİP (INFLUENZA)

Influenza virüsünün neden olduğu grip hastalığı kış aylarında özellikle Kasım ve Mart ayları arasında görülmekte ve kliniği soğuk algınlığına göre daha ağır seyretmektedir. Baş ağrısı, ateş (39°C’yi geçen ateş görülebilir), kas ağrısı, titreme, üşüme, halsizlik, bitkinlik ve öksürük görülür. Influenza çok bulaşıcı bir virüstür. Günümüzde influenza aşılarıyla bu hastalıktan korunmak mümkündür. Ancak Influenza virüsünün suşları her yıl değiştiği için her kış öncesi influenza aşısının yenilenmesiyle koruyucu etkisi sağlanabilir.

KORUNMA YOLLARI

Bu virüsler solunum yoluyla yani nefes alıp verirken havaya yayılan damlacıklarla veya el teması yoluyla bulaşır. Bu virüsler solunum yollarından etrafa sıklıkla hapşırma ve öksürük sırasında saçılarak yayılır. Mikropların etrafa yayılmamasını ve ellere bulaşmasını önlemek için hapşırma ve öksürme sırasında hepimizin dikkatli olması, rastgele aksırmaktan kaçınması gerekir.

Mikropların başkalarına bulaşmasını önlemek için en ideal yol mendil kullanılmasıdır ancak mendil olmadığı durumlarda kolunuzu kıvırarak, ağız ve burnunuzu kolun iç yüzü ile kapatarak öksürmek ve aksırmaktır.

Mikropların temas yoluyla yayılması en sık virüs ve bakteri bulaşmış eller yolu ile olur. Özellikle çocuklar ellerini burun, yüz ve dudaklarına erişkinlere kıyasla çok daha fazla değdirirler ve böylece başkalarından aldıkları mikrobu kendi solunum yollarına bulaştırır veya temas yoluyla mikrobun kendilerinden başka bireylere bulaşmasını kolaylaştırırlar. Bu nedenle kış aylarında sabun ile el yıkama konusunda çocuk ve erişkinler olarak hepimiz daha özenli ve dikkatli olmalı ve etrafımızdakileri bu konuda uyarmalıyız.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP TEDAVİSİ

Hasta kişilerle temastan kaçınmak, dinlenme, yatak istirahati ve bol sıvı alınması alınması önerilir. Ateş varsa parasetamol veya ibuprofen ile ateşin düşürülmesi önerilir. Çocuklarda aspirin kullanılmamasını aktaran Prof. Dr. Cansın Saçkesen, “Bol su ve sıvı alınması ateş sırasında kaybedilen sıvının yerine konması açısından önemlidir ve alınan bol sıvı hastalık sırasında kıvamı koyulaşan ve yapışkan halen gelen burun, boğaz akıntılarının yumuşamasını ve kolayca atılmasını sağlar. Ayrıca tuzlu su ile burun temizleme akıntıları temizler. Bu hastalıklar 3-7 gün arasında kontrol altına alınır. Bu süre içinde hasta çocukların dinlenmesi ve diğer çocuklara da yayılmaması açısından mümkünse okula gönderilmemeleri önerilir” dedi.

Soğuk algınlığı ve grip sırasında veya sonrasında görülebilecek hastalıklarBu hastalıklar sırasında bakterilere karşı savunma sistemi zayıflar, bu nedenle bakteriyel enfeksiyonlar bademcik iltihabı (tonsilit), orta kulak iltihabı veya sinüzit ve pnömoni (zatürre, akciğer enfeksiyonu) şeklinde görülebilir. Bakteriyel solunum yolu hastalıklarında iltihaplı yeşil renkli burun akıntısı veya balgam görülür. Bu durumda antibiyotiklerin tedaviye eklenmesi düşünülebilir. Ayrıca astımlı çocuklarda soğuk algınlığı ve grip sırasında astım yakınmaları öksürük, hırıltı ve nefes darlığı görülebilir. Kış aylarında solunum yolunun mikrobik hastalıklarına bağlı astım yakınmaları tetiklenen çocuklarda kış öncesi grip aşısı olmaları ve astım için koruyucu ilaçlarını bu mevsimde düzenli kullanmaları önerilir. Kronik akciğer, kalp, böbrek, karaciğer, nörolojik ve metabolik hastalığı olanlarda influenza gribi sırasında ilk 1-3 gün içinde oseltamivir tedavisine başlandığında hastalık daha hafif atlatılabilir.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ HAKKINDA

2010 - 2011 eğitim yılında ilk öğrencileriyle öğretim yaşamına başlayan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, yenilikçi anlayışı ve dinamik kadrosuyla üst düzey klinik tıp anlayışına sahip doktorlar yetiştirmektedir. Koç Üniversitesi Hastanesi, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitim, araştırma ve uygulama hastanesidir. 2012 yılında hastanenin temel atma töreni gerçekleştirilmiş, Eylül 2014’te projenin birinci etabı tamamlanmıştır. Bu etap bitiminde hastane, Kuzey Amerika standartlarında 24 yatak kapasiteli 8 servis ile toplamda 191 tek kişilik hasta odası, 14 kemik iliği transplantasyon odası, 13 ameliyathane, 55 yatak kapasiteli (16 genel, 16 çocuk, 8 kalp cerrahisi ve 15 yeni doğan) yoğun bakım ünitesi, kemik iliği transplantasyon ünitesi ve 49 yataklı anestezi girişim ve ameliyat öncesi & sonrası bakım ünitesiyle hizmet vermektedir. 10.000 m2’lik bir alanda yer alan Çocuk Hastanesi ise, yatan hasta servislerini, çocuk yoğun bakım servisini, yeni doğan yoğun bakım servisini ve poliklinikleri içermektedir. 2. etap inşaat süreci de Kasım 2014’te başlamış olup, toplamda 220.000 m2’lik kullanım alanına erişecek kompleksin 2017 tamamlanması planlanmaktadır. Kampüs; hastane grubu, eğitim ve araştırma alanları, ileri düzey simülasyon & uygulama merkezi, oditoryum, sınıflar ve sosyal alanları kapsayacak şekilde tasarlanmıştır.

(UA-BA-S) MERKEZ (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3668 Defa Okundu

YORUMLAR

Sağlık Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta Dünya Yürüyüş Günü Dünya Emzirme Haftası Sağlık Sen: Sağlık Çalışanına Şiddet Uygulamak, Hastalıklı Bir Ruh Halidir Saglık Sen’den kan bağışı İftar sonrası kan bağışı kampanyası Türkiye Sağlık Araştırması Kars’ta 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkilikleri Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması Hemşirelerimizin Günü Kutlu Olsun Sağlık İçin Hareket Et Günü Dünya Aşı Haftası Sağlık -Sen’den yılın hekimine ziyaret

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır