KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Dünyanýn En Ýyi Güreþçisi
Anasayfaya Dn Tm Spor Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanýn, En, Ýyi, Güreþçisi, taha, akgül
2017-02-09 - 18:37
MERKEZ
Facebook'ta Paylas

 Dünyanýn En Ýyi Güreþçisi

KAFKAS HABER AJANSI

Twetter sayfasýmýzý takip için bu linke týklayýnýz: @kafkasajans

Facebook sayfasýmýzý takip için bu linke týklayýnýz: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Dünya Güreþ Birliði (UWW) 2016 yýlý sýkletlerinin en iyi 20 güreþçisini belirledi. Toplam 24 sýklette yaptýðý seçmelerde Türkiye'den 18 güreþçimiz listeye girdi. Olimpiyat þampiyonumuz Taha Akgül, serbest stil 125 kiloda dünyanýn en iyisi seçilirken Grekoromen 130 kiloda Rýza Kayaalp ile 80 kiloda Aslan Atem ikinci ve yine serbest stil 86 kiloda Selim Yaþar ikinci sýrada yer aldý. Olimpiyat üçüncülerimiz Soner Demirtaþ ve Cenk Ýldem ise sýkletlerinde dünyanýn en iyi dördüncü güreþçileri oldu.

2016 YILI TURNUVALARINA GÖRE SEÇTÝ

Dünya Güreþ Birliði her yýl Bayanlar, Serbest ve Grekoromen kategorilerindeki sýkletlerde dünyanýn en iyi 20 güreþçisini seçiyor. Geçtiðimiz günlerde 2016 yýlýnýn listesini yayýnlayan UWW, Rio Olimpiyat Oyunlarý, Kalifikasyon, Dünya Þampiyonasý, Avrupa Þampiyonalarý ve Grand Prix turnuvalarý gibi geniþ katýlýmlý turnuvalarý baz alarak seçme yaptý. Buna göre yapýlan seçmelerde 3 kategori 24 sýklette dünyanýn en iyi 20 güreþçisini belirledi.

TÜRKÝYE DÜNYANIN EN ÝYÝ ÜLKELERÝ ARASINA GÝRDÝ

En çok güreþçisi seçilen ülkelerin arasýnda Türkiye'de yer aldý. Toplam 30 sýklette yaptýðý seçmelerde Türkiye'den 18 güreþçimiz listeye girerken 8 sýklette girebilen güreþçimiz olmadý. 

DÜNYADA SERBEST STÝLÝN KRALI TAHA AKGÜL

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Þampiyonu milli gururumuz Taha Akgül, serbest stil 125 kiloda dünyanýn en iyi güreþçisi seçildi. 86 kiloda Olimpiyat ikincisi olan Selim Yaþar ikinci sýradan listeye girerken olimpiyat üçüncümüz Soner Demirtaþ dördüncü, 70 kiloda Yakup Gör 14, 65 kiloda Avrupa ikincimiz Mustafa Kaya ise 18'inci oldu. 57, 61 ve 97 kilolarda listeye güreþçilerimiz giremedi.

KAYAALP BÝR SIRA GERÝLEDÝ

Grekoromen stilde belirlenen listede ise 130 kilodaki milli gururumuz Rýza Kayaalp 2015 yýlý Dünya þampiyonasýnda Kübalý Mijan Lopez'i yenmesiyle dünyanýn en güreþçisi seçilirken, 2016 yýlýnda ise Olimpiyat Þampiyonu olan Lopez'in gerisinde kalarak dünyanýn en iyi güreþçisi sýralamasýnda ikinci sýrada yer aldý. 98 kiloda Olimpiyat üçüncümüz Cenk Ýldem dördüncü sýrada yer alýrken, 85 kiloda Metehan Baþar 20'inci ve 71 kiloda Yunus Özel 19'uncu sýrada yerini aldý.

ÇEBÝ'NÝN YERÝNÝ YÝNE MÝLLÝ SPORCUMUZ ASLAN ATEM ALDI

Öte yandan üç kez Dünya Þampiyonu olan milli güreþçimiz Selçuk Çebi 2015 yýlýnda 80 kiloda dünyanýn en iyisi seçilirken, 2016 yýlýnda Olimpiyatta istediði baþarýyý elde edemeyerek 8. sýraya geriledi. Ancak yine ayný sýklette geçen yýl Dünya Þampiyonasýnda dünya ikincisi olan güreþçimiz Aslan Atem ikinci sýrada gösterilirken bir baþka güreþçimiz Burhan Akbudak ise 19'uncu sýrada seçildi. 59, 66 ve 75 kilolarda ise listede sporcumuz seçilemedi.

BAYANLAR TARÝH YAZDI

Dünya Güreþ Birliði Bayanlar kategorisinde ilk defa listeye altý milli güreþçimizi seçmesiyle birlikte Türkiye tarihinde bir ilk gerçekleþmiþ oldu. Listede 75 kiloda Avrupa þampiyonu milli güreþçimiz Yasemin Adar ile 58 kiloda Dünya üçüncümüz Elif Jale Yeþilýrmak dokuzuncu sýrada yer alýrken, 69 kiloda Buse Tosun 10, 63 kiloda Hafize Þahin 12, 53 kiloda Bediha Gün 12 ve 48 kiloda Evin Demirhan dünyanýn en iyi 17. güreþçisi seçildi.

(UA-BA-S) MERKEZ (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 3430 Defa Okundu

YORUMLAR

Spor Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ýn Spor Bülteni Kars36 Spor, Çatýksu Gençlikspor maçý Kars’ta Kick Boks Þampiyonasý Kars36 Spor’un Çatýksu Gençlikspora attýðý goller Kars36 Spor, Çatýksu Gençlikspor’u 4-0 maðlup etti Kars36 Spor’un Elektriðini Kestiler! Avrupa Þampiyonu Tuðrulhan Erdemir baba ocaðýnda Kars36 Spor Kulübü Baþkaný Muharrem Yýldýz Ardahan maçýný deðerlendirdi Kars’ýn demir Yumruðu Tuðrulhan Erdemir final maçýna çýkacak Kars36Spor’un Baþarý Serüveni Tuðrulhan Erdemir yarý finale yükseldi Kazanan Kars Oldu!

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır