KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Cirite ilgi her geçen gün artıyor
Anasayfaya Dön Tüm Spor Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cirite, ilgi, her, geçen, gün, artıyor, selim, akçakale
2017-02-27 - 19:12
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Cirite ilgi her geçen gün artıyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK / ÖZEL HABER

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kars’ın Selim İlçesi’ne bağlı Akçakale Köyü’nde süregelen cirit gösterileri yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan bir fotoğraf kulübünün 33 üyesi GEOS Tur’un öncülüğünde 3 günlük gezi için geldikleri Kars’ta ata sporu cirit gösterisini izlemek için Selim İlçesi’nin Akçakale köyüne gittiler. Aralarında profesyonel fotoğrafçılarının da bulunduğu kulüp üyelerini Muhtar Zabithan Yurdalan ve Akçakale Allahuekber Atlı Cirit Spor Kulubü Başkanı Şimşek Yıldırım, ciritçiler ve köylüler karşıladı. Kulüp Başkanı Şimşek Yıldırım ilk önce misafirlere cirit oyunun nasıl oynandığını anlattı ve atlardan ne kadar uzak bir mesafede durmaları gerektiğini söyledi. Köylülerin yakın ilgisi karşısında memnuniyetlerini dile getiren fotoğrafçılar daha sonra yerlerini alarak karlı zeminde gençler arasında yapılan cirit müsabakasını izlediler. En iyi fotoğrafı yakalamak için fotoğraf makinelerini ellerinden bırakmayan katılımcılar at üstünde atılan ciriti havada yakalamak ve atların karlı zemindeki mücadelesini görüntülemek için büyük emek sarfettiler.

Akçakale Köyü Muhtarı Zabithan Yurdalan, köylerinde mevsim boyunca ağır kış koşullarını yaşadıklarını, hayvancılıkla uğraştıklarını söyleyerek gençlerin ise en büyük uğraşlarının cirit olduğunu söyledi. “Allah devletimize zeval vermesin, çok memnunuz” diyen Muhtar Yurdalan, cirit artık bir gelenek olduğunu ifade etti. Muhtar Yurdalan, “Eskiden harp atla, kılıçla oluyordu. O dönemlerden kalma bir ata sporudur. Gençler sürekli toplanırlar ve köylerde bir araya gelip cirit oynarlar. Bugün de cirit bizim köyümüzde oynanmakta. Köyümüzde bir de atlı cirit kulübümüz var. Bugün köyümüze cirit izlemek için fotoğrafçılar geldiler. Hem cirit çekiyorlar hem buraları gezip görüyorlar hem de yaşantımızı fotoğraflıyorlar. Herkes hoş gelmiş sefa gelmiş, Her gelenin başımızın üstünde yeri var. Bu organizasyonu düzenleyenlerden de Allah razı olsun.” dedi.

İstanbul’dan GEOS Tur seyahat acentesinin sahibi Ayfer Kuralaray da küldür ve doğa turları kapsamında 3 günlük bir gezi için Kars’a geldiklerini ve bu kapsamda da gezideki üyelerin cirit izlemeyi çok merak ettiklerini belirtti. Kars’a 6 yıldır sürekli geldiklerini, kültürel ve doğal zenginlikleri ortaya çıkaran geziler düzenlediklerini de kaydeden Kuralaray, “Kaybolan değerler ve bunların yaşatılması için bizlerde elimizden geldiğince bölgedeki bu değerlerin yaşatılması ve sürdürülebilirliğine katkı sunmak adına bugün de cirit izlemeye geldik. İstanbul’da bir fotoğraf kulübünün üyesi olan misafirlerimiz ciriti çok merak ettiler ve fotoğraflamak istediler bizde onun için buradayız. İyi ki gelmişiz. İçlerinde amatör ve profesyonel fotoğrafçılarda var.” dedi.

Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay da Selim ilçesinde yaygın olarak gençler tarafından devam ettirilen ata sporu ciritin ‘Cavgan’ olarak da bilindiğini söyledi. Türkiye’de Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Kars’ta ciritin halen ata sporu olarak devam ettirildiğini vurgulayan Doğanay, Selim’in Akçakale köyünde profesyonel olarak kurulmuş olan 20 attan oluşan bir cirit kulübünün olduğunu aktararak şöyle onuştu:

“Biz buraya, ilimize 6 yıldır sürekli turlar getiren GEOS Tur’u davet ettik. Onlarda İstanbul’da fotoğraf kulübünün eşliğinde 33 kişiyle Akçakale köyüne cirit izlemek için geldiler. Burada ikişer gruba ayrılmış olan yaklaşık 15’er dakikalık bir gösteri izleyecekler. Malumunuz cirit bizim ata sporumuz Orta Aysa’dan Anadolu’ya Sultan Alparslan tarafından getirilmiştir. Bilindiği gibi Türkler at üzerinde doğarlar, at üzerinde yaşarlar ve at üzerinde ölürler. Çünkü savaşa sürekli hazır olmak zorundalar. Onun için de bu cirit savaş oyunu olarak günümüze kadar gelmiştir. Şu anda da profesyonel anlamda spora dönüştürülmüş. Biz bunu tur afişlerimize ve şehir tanıtımlarımıza koyuyoruz. Kültür turları içerisinde olmazsa olmazımız ciritimizdir. Bu da tuttu ve bundan sonra da profesyonel anlamda sürdüreceğiz.”

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK – ÖZEL HABER

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3662 Defa Okundu

YORUMLAR

Spor Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Spor Haberleri Genç Kafkars, Kars’ta Malatya ile karşılaşıyor Kars’ta Spora Bir Darbe Daha Sporculara ödülleri Orka oteller adına Ertan Torunogullari verdi U23 Karakucak Türkiye Şampiyonası sona erdi Kars36 Spor’u Taraftarlar Havaalanında Çoşkuyla Karşıladı Kars36 Spor stadı olmayan kentte destan yazıyor Kars36 Spor tarih Tarih Yazdı Canser Oltu şampiyon oldu Karsspor’dan Haberin Var Mı! Mehmet Ali Armağan Ağyol Ağrı 1970 Spor’da!!! Altın Adam Muhammed

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır