KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Yasaklı Sitelere ve Youtube’ye Nasıl Girilir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?
Anasayfaya Dön Tüm Teknoloji haberleri Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasaklı Sitelere ve Youtube’ye Nasıl Girilir?, Twitter ve Youtube’a Nasıl Girilir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?, Twitter ve Youtube’un kapatılmasıyla kullanıcılar Twitter ve Youtube’a tekrar girebilmek için DNS ayarlarına yöneldi. Peki DNS ayarları n
2014-03-28 - 20:59
Facebook'ta Paylaş

 Twitter ve Youtube'un kapatılmasıyla kullanıcılar Twitter ve Youtube'a  tekrar girebilmek için DNS ayarlarına yöneldi. Peki DNS ayarları nasıl değiştirilir? Windows 8, 7 ve XP'de DNS nasıl değiştirilir? Ayrıntılar Milliyet.com.tr'de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? (Twitter'a Nasıl Girilir?)

 
BTK'nın site bilgileri sorgu sayfasında www.twitter.com adresi sorgulandığı zaman site hakkındaki alınan mahkeme kararları ile birlikte "TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır" ibaresi yayınlanıyor.
 
 
DNS değiştirme (Twitter'a giriş yöntemleri) DNS nasıl değiştirilir. DNS ayarını değiştirip nasıl Twitter'a girebilirim,DNS nasıl değiştirilir, Twitter'a giriş yapmanın yöntemleri nelerdir? Twitter'a giriş yapabilmeniz için yapmanız gerekenleri sizler için derledik. İşte DNS ayarı değiştirme yöntemleri.
 
Twitter neden kapatıldı? Twitter'ın kurucusundan son dakika Türkiye açıklaması Twitter kapatılması dış basında hepsi ve daha fazlası Milliyet.com.tr'de
 
Başbakanlık Basın Müşavirliği bu gece 'Twitter kapatılabilir' açıklaması yaptı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Twitter kapatıldı. Ancak, çok sayıda kişi hesaplarının ayarlarını değiştirerek twitter'ı kullanmaya devam etti.
 
İşte Twitter yasağına gerekçe olan mahkeme kararları
 
TİB'in, Türkiye'den sosyal paylaşım sitesi Twitter'a girişleri, dün geceden itibaren engellenmesine gerekçe olarak gösterilen mahkeme kararlarının ayrıntıları da belli olmaya başladı.
 
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Twitter’a Türkiye’den erişimin engellenmesine gerekçe gösterdiği mahkeme kararlarının ikisinin içeriğine Radikal'den İsmail Saymaz ulaştı.
 
Bunlardan biri, Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 3 Şubat 2014’te verdiği bir karar. Ancak bu Twitter’a erişimin tamamıyla engellenmesine ilişkin bir karar değil. Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi, İsmet Özel adlı kişinin kendi adına açılmış sahte hesabın kapatılması için yaptığı başvuruyu kabul ediyor ve söz konusu “sahte hesapların kapatılması” için gereğinin yapılmasına karar veriyor.
 
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Twitter’a Türkiye’den erişimin engellenmesine gerekçe gösterdiği mahkeme kararlarının ikisinin içeriğine Radikal ulaştı.
 
Bunlardan biri, Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 3 Şubat 2014’te verdiği bir karar. Ancak bu Twitter’a erişimin tamamıyla engellenmesine ilişkin bir karar değil. Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi, İsmet Özel adlı kişinin kendi adına açılmış sahte hesabın kapatılması için yaptığı başvuruyu kabul ediyor ve söz konusu “sahte hesapların kapatılması” için gereğinin yapılmasına karar veriyor.
 
BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA
 
Başbakanlık Basın Müşavirliği, Başbakan Erdoğan'ın Bursa'daki "Twitter, mwitter kökünü kazıyacağız" sözlerine açıklık getirdiler.
 
İşte yapılan o açıklama:
 
"Başbakanlık Basın Müşavirliği'nden, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerinkaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir sürecin söz konusu olduğu" bildirildi.
 
Başbakanlık Basın Müşavirliğinden AA'ya yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında, Twitter hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edildiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmuş ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.
 
Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.
 
Başbakanımız da Bursa'daki konuşmasında bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır."
 
AÇIKLAMADAN SONRA TWITTER ÇÖKTÜ
 
Başbakanlık'tan yapılan yapılan açıklamadan sonra Twitter'a erişim kesildi. Türkiye'nin büyük bir kesiminde Twitter'a ulaşımın sağlanamadığı belirtiliyor. Ayrıca Twitter'ın mobil aplikasyonu da şu anda çalışmıyor.
 
Twitter kapatmaya başladı
 
Samsun'da C.K. adlı kadının ismi kullanılarak müstehcen içerikli yazı ve resimlere yer veren sahte hesabı askıya aldı.
 
TİB'in mahkeme kararıyla askıya alınmasını istediği hesapları kapatmaya başlayan Twitter, bu kapsamda Samsun'da C.K. adlı kadının ismi kullanılarak müstehcen içerikli yazı ve resimlere yer veren sahte hesabı askıya aldı.
 
C.K'nın başvurusunu değerlendiren Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi, ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım ve bölümle sınırlı olarak içeriğe erişimin engellenmesine karar vermiş, kararı internet sağlayıcıları birliğine göndermek üzere TİB'e iletmişti.
 
TİB'den yapılan açıklamada, Twitter'dan karara konu içeriğin kaldırılmasının istendiği ancak "Twitter'ın bu kararlara duyarsız kaldığı ve mahkeme kararlarını tanımadığı" belirtilerek, "Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter'a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür" ifadesi kullanılmıştı.
 
Açıklamada, yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği bildirilmişti.
 
Sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın avukatı Gönenç Gürkaynak da TİB yetkilileriyle erişimin engellenmesine ilişkin mahkeme kararlarıyla ilgili görüşmüştü.
 
Twitter, bugün C.K'nın şikayetine konu hesabı askıya aldı.
 
Twitter'a DNS engeli geldi
 
Twitter'in Türkiye'deki engeli DNS değiştirerek aşılmıştı. Ancak Google DNS'leri de engellendi. Türkiye'deki kullanıcılar buna da alternatif buldu.
 
Perşembe gecesi başlayan Türkiye'den Twitter engelleme sorunu DNS ve VPN kullanımı gibi yöntemlerle çözülüyordu. Bu engeli aşmanın en kolay yolu olan DNS yani Domain Name Server kullanmak da zorlaşıyor.
 
Bu sabah saatlerinde kullanıcıların en yaygın DNS adreslerinden olan Google DNS'lerinin kullanımı da engellenmeye başladı. Google DNS'lerini kullananların hiçbir internet sayfasını açamaması ve Twitter'e girememesiyle ortaya çıkan durum için alternatif DNS adresleri de bulunuyor. Ancak yapılan bu uygulama önümüzdeki günlerde diğer DNS adreslerinin de engellenebileceği anlamına geliyor.
Google'ın dünya çapında kullanılan 8.8.8.8. ve 8.8.4.4. DNS sunucuları artık Twitter yasağını aşmak için kullanılamıyor. Üstelik farklı amaçlarla bu DNS adreslerini kullananlar (adresler engellendiği için) hiçbir internet sayfasına da giremiyor.
 
Farklı DNS'ler kullanımda
 
Türkiye'deki internet kullanıcıları Google DNS'den sonra en çok kullanılan Open DNS servisini kullanmaya başladı. Buradan verilen DNS numaralarıyla Türkiye'den yasaklı Twitter'a ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra çok sayıda DNS servisi de internette hizmet vermekte.
 
Clinton'dan Twitter mesajı
 
Türkiye'de Twitter'in engellenmesine dünyadan tepkiler sürüyor. Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Twitter hesabından şöyle yazdı:
"İfade ve (internete) bağlanma özgürlüğü temel bir haktır. Türkiye halkı bu haklarının iadesini hak etmektedir."
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de günlük basın toplantısına Türkiye'deki Twitter'a erişim yasağıyla ilgili açıklama yaparak başladı. Psaki, "Türk hükümetine, Twitter'a erişimin engellenmesini kaldırması ve tüm sosyal medya platformlarına serbestçe ulaşımın sağlanması çağrısında bulunuyoruz" dedi.
 
ABD'nin Türkiye'de ifade özgürlüğünü desteklediğini belirten Dışişleri Sözcüsü, "Obama'nın daha önce vurguladığı gibi, demokratik hükümetler, kendisiyle aynı görüşte olmayan sesleri de dinlemeyi de kabul etmeliler. Bağımsız ve özgür bir medya, demokratik ve açık toplumların esas unsurlarıdır" diye konuştu. Psaki, bir soru üzerine konuyu Türk yetkililerle görüştüklerini belirtti ve "Büyükelçimiz konuyla ilgili yakın temasta ve bu kanallar yoluyla kaygılarımızı dile getirdik" dedi.
 
Kaynak: Al Jazeera, AA
 
Başbakanlık'tan Twitter raporu
 
Türkiye'de Twitter'a erişimin engellenmesine ilişkin tartışmalar sürerken, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü bir rapor hazırladı.
 
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü raporunda kararın, Twitter'ın mahkeme kararlarına uymaması nedeniyle alındığı hatırlatıldı.
 
Raporda, hükümetin internete değil, illegal yollardan elde edilen kayıtların dolaşımına karşı olduğu vurgulandı.
 
Hükümet Twitter'a erişimin engellenmesi kararının gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı: "Türkiye cumhuriyeti devleti vatandaşının haklarını ve hukukunu korumak zorundadır."
 
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün hazırladığı raporda, Twitter ve benzeri tüm sosyal medya siteleri Türkiye'de hukuk kurallarına uymak, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince alınan kararları yerine getirmek zorunda olduğuna dikkat çekildi.
 
Twitter'dan flaş Türkiye hamlesi
 
Twitter Türkiye'den girişlerin kapatılması üzerine harekete geçti. Twitter avukatları Ankara'ya uçtu.
 
Alınan mahkeme kararlarını yerine getirmediği için kapatılan Twitter, Türkiye'nin isteklerini yerine getirmek için harekete geçti.
 
Şimdiye kadar Türkiye'de bir avukat dahi bulundurmayan kurum, bugün ilk iş olarak bir avukatlık firmasıyla anlaştı. ELİG isimli avukatlık firmasına vekalet veren Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, Gönenç Gürkaynak isimli hukukçu ile anlaştı.
 
AVUKATLAR ACİL OLARAK ANKARA'YA UÇTU
 
Öğrenilen habere göre avukat Gönenç Gürkaynak, twitter temsilcisi olduktan sonra ilk iş olarak Ankara'ya uçtu.
 
TWİTTER YASAĞINI BİTİREBİLECEK GÖRÜŞME
 
Avukatlar TİB Başkanı Ahmet Cemaleddin Çelik ile biraraya gelecek. Twitter TİB'e mahkeme kararlarını uygulamaya hazır olduğunu ve bunun için işbirliği yapacaklarını iletecekler.
 
TİB'in bu görüşmenin neticesine göre Twitter'i erişime açabileceği bildiriliyor. Twitter'in önünde sayısız şikayet ve mahkeme kararları olduğu öğrenildi.
 
Twitter'dan 'inceliyoruz' açıklaması
 
Twitter'ın ABD'nin San Francisco kentindeki merkezinden bir açıklama geldi.
 
Savcılık kararıyla Türkiye'de Twitter'a koruma tedbiri koyulmasının ardından Twitter'dan bir açıklama geldi.
 
Şirket, "Türkiye'deki servislerimize erişimin engellendiğine ilişkin haberleri araştırıyoruz" dedi.
 
Twitter'ın ABD'nin San Francisco kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, kullanıcıların cep telefonlarındaki SMS özelliklerini kullanarak tweet gönderebileceği belirtildi. Ayrıntılı bir açıklama yapmayan şirket, “Türkiye'deki servislerimize erişimin engellendiğine ilişkin haberleri inceliyoruz" demekle yetindi.
 
TWITTER'IN YASAK OLDUĞU DÜNYADAKİ İKİ ÜLKEDEN BİRİYİZ
 
Türkiye Çin'den sonra Twitter'ı yasaklayan dünyanın ikinci ülkesi oldu.
 
Dünya ’da yaklaşık 250 , Türkiye ’de ise 12 milyon kullanıcısı olan Twetter, Dünyada sadece Çin’de yasak. İran ’da 2009’da Devlet Başkanlığı seçimlerinden önce yasaklandı ancak, 2013 Eylül ’ünde açıldı. Mısır’da da Mübarek karşıtı gösteriler sırasında kısa süreli engellendi
 
TWITTER YASAĞI BÜYÜK SES GETİRDİ
 
Twitter'a uygulanan sansürün ardından Twitter'a girebilen birçok kullanıcı düşüncelerini paylaştılar.
 
İşte onlardan bazıları:
 
M. Serdar Kuzuloğlu: Olası Twitter engellemelerine karşı Chrome tarayıcınıza Zenmate kurarak erişim sağlayabilirsiniz.
 
Mehmet Baransu: Twitere kagıthaneden girdiginizde sayfada mahkeme karariyla kapatıldıgı yazıyor. Sabaha kadar bölge bölge tum Türkiyede twiter kapatılacak
 
Yekta Kopan: 2014 yılında bir gece, kademe kademe özgürlüğün ve iletişimin karartıldığını yaşadığımız bir gece. Tarihe not düşülsün. Unutulmasın.
 
İdris Bal: Twittera erişim engellenmiş. Kuzey Kore'ye hoşgeldiniz
 
Cem Davran: Twitter falan kapatılamaz, yemeyin bu numaraları. Yakında, ben şunu kastettim açıklaması gelir.
 
Mahir Zeylanov: Twitter yasaklanırsa, bir gün hepiniz "keşke biz de sınır dışı edilseydik" diyeceksiniz.
 
Esin Övet: Yani simdi bugün son günümüz mü???
 
Cenk Sidar: Twitter'ı yasaklayınca kendisine karşı muhalefetin güçleneceğini anlasaydı zaten bugün içinde bulunduğu duruma düşmezdi!
 
Aslı Aydıntaşbaş: Nasıl bir danışman kadrosu varsa artık, diyemiyorlar ki ”Bu işi daha önce Mübarek denedi. 2009'da İran, 2011'de İran denedi. Aman ha!”
 
Demet Evgar: Tadilat nedeniyle kapatıyoz mu, nooldu??
 
Doğa Rutkay: Arkadaşlar ekran kararıyoooor yazılar siliniyorr harfler eksik saya yenilenmiyor mentionlar uçtuuuu (son sözler) !!:))
 
Oktay Kaynarca: Tweeter i kapat, facebook u yok et, interneti engelle de aklımızı vicdanımızı yüreğimizi nereye gömeceksin?
 
Ergun Babahan: Bu tablonun sorumlusu ne yazık ki Abdullah Gül'dür
 
Şafak Ongan: Ulan acaba kapamaya benden mi başladılar? 3G le çalışmadı wifi ya geçince çalıştı Twitter
 
Sedat Kapanoğlu: uydunet'teki twitter engeli şimdilik dns tabanlı görünüyor.
 
Hakan Demir: Twitter'a erişim an itibariyle engellendi. DNS değiştirmeden girilemiyor.
 
Itır Esen: Hep karanlık.. Hep karanlık, YETER artık YETER... Bir avuç kar beyazı, bir adım, YOL bize...
 
Alper Turgut: Kapanır filan, hakkınızı helal edin, bir kusurumuz olduysa affola, hep mağdur olanlara ise Allah akıl, fikir versin,haydi şimdi sarılalım :)
 
TWITTER'DAN FLAŞ TÜRKİYE AÇIKLAMASI!
ABD merkezli sosyal paylaşım sitesi Twitter, Türkiye'deki erişim yasağı ile ilgili olarak, "Konuyla ilgili gelen haberler inceleniyor" açıklamasını yaptı.
 
Twitter'dan yapılan açıklamada, Türkiye'deki kullanıcılara, cep telefonlarının kısa mesaj servisi ile tweet atmaları tavsiye edildi. Uluslararası çapta yayın yapan Reuters haber ajansı da, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Twitter'ı kapatmakla tehdit etmesinden saatler sonra Türkiye çapında erişimin engellenmeye başlandığı" bilgisini abonelerine bildirdi.
 
TWİTTER'IN KURUCUSUNDAN TÜRKİYE'YE MESAJ
Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, Türkiye'de Twitter'ın kapatılması üzerine Türkçe bir mesaj paylaştı.
 
Dorsey, Twitter'ın küresel hesaplarından biri olan Policy tarafından yazılan şu mesajı retweet etti:
 
"Avea ve Vodafone'dan 2444'e, Turkcell'den 2555'e START mesajı göndererek SMS üzerinden Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz."
 
 

Tek tweet 0.33 kuruş

SMS yoluyla tweet atmak isteyenler 0,33 kuruş ödeyecek. Geri bildirimler için para verilmeyecek.

Twitter'ın Türkiye'de yasaklanması dünya gündemine bomba gibi düştü. Öte yandan SMS yoluyla tweet atmanın ise önü açık. Avea ve Vodafone üzerinden 2444'e Turkcell üzerinden ise 2555'e START mesajı göndererek Tweet atılıyor. Bu uygulama çok önceden beri akıllı telefon kullanmayanlar için düşünülmüş. SMS'le atılan her Tweet başına 0.33 kuruş tahsil ediliyor. Fakat bunun karşılığında alınan geri dönüşler (Retweet ve mention) için her hangi bir ücret tahsil edilmeyecek.

"Twitter" Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Hükümet sosyal medyayı kapatma yetkisini nereden almaktadır?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a, "Sosyal medyanın kapatılması düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğünü engellemek değil midir? Hükümet sosyal medyayı kapatma yetkisini nereden almaktadır?" diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, basına yansıyan haberlere göre, 30 Mart'tan sonra internet yasasını değiştireceklerini söyleyen Recep Tayyip Erdoğan'ın "Youtube, Facebook kapatılabilir" ifadesini kullandığını ve "İnternet yasasıyla ilgili yapabileceklerimizi yaptık. 30 Mart'tan sonra atacağımız yeni adımlar olacak. Bu konuda kararlılığımız var. Bu milleti Twitter Youtube'a, Facebook'a yedirmeyiz. Kapatılmaları da dahil" dediğini anımsattı.

Bursa mitinginde de Erdoğan'ın "Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şunu der, hiç beni ilgilendirmiyor. Uluslararası komplolar bu işin içinde. Bu Twitter var ya mahkeme kararı çıktı, Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız" dediğini belirten Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

"Twitter, Youtube ve Facebook'un kapatılacağı iddiası doğru mudur? Twitter falan hepsinin kökünü kazıyacağız sözü ile neyi kastetmektedir? Twitter kimin emriyle ve hangi gerekçeyle kapatılmıştır? Doğru ve hızlı şekilde bilgi akışını sağlamak hükümetin görevleri arasında değil midir? Sosyal medyanın kapatılması düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğünü engellemek değil midir? Hükümet sosyal medyayı kapatma yetkisini nereden almaktadır? 30 Mart'tan sonra atılacak adımlar içerisinde uydu anteni kullanım ve satımını yasaklama bulunmakta mıdır? Türkiye'nin özgürlükler bağlamında referans aldığı ülkeler Çin, İran ve Suudi Arabistan mıdır? Sosyal medyanın kapatılması, düşünen, sorgulayan, hesap soran vatandaş profilinin ortadan kaldırılması amacını mı taşımaktadır? Türkiye'de sosyal medyada ve meydanlarda demokratik hak arama yolları da yasaklanacak mıdır? Sosyal medyada yalnızca hükümetin istediği içerikler mi yayınlanacaktır? "Bu sitenin (twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın (TMK 10. Maddesi ile görevli) 20 Mart 2014 tarihli kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır' .Bu karar uygulansın talimatını Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği iddiası doğru mudur?"

'Twitter yasağına' dünyadan ilk tepkiler

Türkiye'de Twitter'ın kapatılmasının ardından ABD ve AB'den açıklama yapıldı. Dünya basını ise konuyu sıcak gelişme olarak okuyucularına duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Sosyal Medya sitelerinin kapatılması önerileri hakkında oldukça endişeliyiz" dedi.

Yapılan açıklamada "Daha önce de söylediğimiz gibi, Sosyal Medya sitelerinin kapatılması önerileri hakkında oldukça endişeliyiz. Demokrasiler, kamudan gelen farklı sesler (görüşlerle) güçlenir.Bağımsız ve kısıtlı olmayan medya demokratik, açık toplumların temel unsurudur ve aynı zamanda resmi olarak şeffaflığın ve hesaba çekilirliği garantiye alır" denildi.

AB'DEN İLK AÇIKLAMA

Avrupa Komisyonu'nun dijital stratejilerinden sorumlu üyesi Neelie Kroes attığı mesajda "Türkiye'deki Twitter yasağı yersiz, anlamsız ve ödlekçedir. Türk halkı ve uluslararası topluluk bunu sansür olarak görecektir" dedi.

TWİTTER'A KISITLAMA DIŞ BASINDA

Dünya, Türkiye'de Twitter'a getirilen kısıtlamanın kamuoyuna sızdırılan kayıtlaral ilişkili olduğunu belirtiyor.

Guardian "Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyanın "kökünü kazıma" tehdidi ardından, Twitter'a erişimi kısıtladı" diyor. Gazeteye göre sosyal medyaya sızan kayıtlar yerel seçimler öncesinde hükümetin itibarına zarar veriyor.

Gazete, Erdoğan'ın yolsuzluk yaptığı iddia edilen konuşmaların ses kayıtlarının sızdırılması ardından sosyal medya sitelerini kapatma tehdidini tekrar tekrar dile getirdiğini kaydediyor.

Gazete son uygulamanın Türkiye'yi, birçok sosyal medya platformları sıkı şekilde kontrol edilen İran ve Kuzey Kore ile karşılaştıran tepkilere yol açtığını yazıyor. Gazete bazı kullanıcıların uygulamayı protesto etmek için sokağa dökülme çağrısı yaptığını ancak bir o kadar da sükunet çağrısı yapıldığını belirtiyor.

Times da gelişmeyi "Erdoğan yolsuzluk iddialarının hızla yayıldığı twitter'ı kapattı" diye duyurdu.

Gazete, Erdoğan'ın kendisini yolsuzluk skandalı ile ilişkili gösteren ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Twitter'ı kapatacağını ifade ettiğine dikkat çekti. Haberde Türkiye'nin 'otoriter başbakanının twitter'a yönelik sert söylemlerinin ardından sitenin kapatıldığına' dikkat çekti.

Financial Times bazı avukatların son zamanlarda geçirilen bir internet yasasının, sosyal medya erişimi engellemek için yasal dayanak olabileceğini söyeldiğini belirtiyor. Gazete, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde hukuk profesörü Yaman Akdeniz'in görüşlerini de aktarıyor.

Akdeniz "Türkiye'de serbest bilgi akışını durdurmak mümkün olmayacak" diyor. "Bu aşamada hukuk, yasal ve anayasal haklar hakkında konuşmak anlamsız" diyen Akdeniz Erdoğan'ın bazı televizyon kanallarının, meclisteki yolsuzluk tartışmasının yayınını kestiğini belirtiyor.

Akdeniz "Şu anda farklı bir döneme tanıklık ediyoruz - hükümetteki çoğunluğun kendini başkalarına empoze ettiği bir döneme."

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'deki twitter kullanıcılarının sosyal medya sitesine erişemediklerini yazdı. Twitter engelinin Başbakan Recep Erdoğan'ın Bursa'daki konuşması sırasında "Twitter'ın kökünü kazıyacağız" açıklamasının ardından geldiğine dikkat çeken BBC, Twitter'ın bu engelleme ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadığını bildirdi.

New York Times gazetesi ise hükümete yönelik yolsuzluk iddialarının sosyal medyada hızla yayıldığı bir dönemde twitter'ın kapatıldığına dikkat çekti. Haberde, Erdoğan'ın uluslararası toplumun ne diyeceğini önemsemeyeceğine dair açıklamalarına da yer verilmiş.

Başbakan Erdoğan'ın 11 yıllık iktidarındaki en kritik mücadelesini verdiğine vurgu yapan gazete, twitter ve youtube üzerinden yayılan yolsuzluk kayıtlarının Erdoğan'ı oldukça zor duruma soktuğuna dikkat çekti.

Washington Post, Erdoğan'ın kapatacağına yönelik sözlerinin hemen ardından twitter'a Türkiye üzerinden erişimin yasaklandığını okuyucularında duyurduktan sonra Twitter sözcüsü Nu Wexler'in konunun incelendiğine yönelik sözlerine yer vermiş.

Haberin ayrıntısında Twitter'ın resmi hesabından yapılan bir duyuru da aktarılmış. O duyuruya göre; 'Türk kullanıcıların istedikleri takdirde SMS yoluyla tweet göndermeye devam edebileceği' belirtiliyor.

Dünyaca ünlü televizyon kanalı CNN de gelişmeyi izleyicilerine sıcak gelişme olarak duyurdu. Sosyal medyanın yolsuzluk soruşturmasındaki konumunu değerlendiren haberde, Twitter'ın kapatılmasının hemen ardından açılan 'Diktatör Erdoğan' ve 'Twitter Türkiye'de yasaklandı' (#DictatorErdogan #TwitterisblockedinTurkey) hashtaglerine de yer verildi.

Haberde ilerleyen süreçte Facebook ve Youtube'un kapatılmasına yönelik adımların da atılabileceğine dikkat çekildi. CNN'in haberinde ayrıca, Hükümet, Erdoğan'ın kabinesinde yer alan eski dört bakanın karmakarışık bir yolsuzluk soruşturması ile bağlantılı sosyal medyada çıkan utanç verici sızıntıları engellemek için çalışıyor denildi.

Reuters, Twitter'a gelen yasağı, Hükümete büyük zarar veren yolsuzluk skandalıyla boğuşan Erdoğan'ın sosyal medyaya müdahale edeceğini açıklamasından birkaç saat sonra, Türkiye'de insanlar Twitter hesaplarına erişemez oldu diye dünyaya duyurdu.

Twitter hesaplarını açmaya çalışan insanların, Telekonomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Bu internet sitesi (Twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)'nin 20032014 tarih ve sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır mesajı ile karşılaştığı belirtilen haberlerde Twitter yasağının Bazı kullanıcıların Erdoğan'ın çevresindeki insanların yaptığı iddia edilen yolsuzluklara kanıt olabilecek belgeleri ve ses mesajlarını paylaşmasından sonra geldiği belirtildi.

ABD'nin önde gelen yayın kuruluşlarında NBC de, web sitesinde yer alan haberinde, Başbakan Erdoğan'ın tehditlerinden sonra, Türkiye'de Twitter'in bloke edildiğini duyurdu.

Başbakan Erdoğan'ın sosyal medyayı kapatma tehdidinin ilk olmadığına değine NBC, Erdoğan'ın 6 Mart'ta ATV televizyon kanalında yaptığı konuşmadaki Bu milleti Youtube'a Facebook'a yediremeyiz. Atılması gereken adım neyse biz bu adımı en kesin hatlarla atacağız. Kapatılmaları da dahil sözlerine yer verdi.

The Wall Street Gazetesi, Türkiye'deki Twitter yasağını "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kapatma tehdidinden yalnızca saatler sonra Türkiye Twitter'a erişimi engelledi" diye duyurdu.


Türkiye'nin dünyadaki en çok Twitter kullanılan ilk 10 ülke arasında olduğu anımsatılan haberde, hükümete karşı muhalefetin hızla büyümekte olduğuna dikkat çekildi. Haberde, "Twitter yasağı, Türkiye'yi Suriye, Kuzey kore ve İran'dan oluşan küçük otoriter rejimler grubu içine soktu" denildi.


Le Figaro ise "Türkiye Perşembe akşamı, Başbakan Twitter'i Bloke Etti" başlıklı haberinde "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir yolsuzluk skandalında kendisine meydan okuyan telefon kayıtlarının yayınlanmasına misilleme olarak sosyal ağı yasaklamakla tehdit etmesinden birkaç saat sonra Twitter'e erişimi bloke etti" diye yazıyor.


"Twitter'ı kapatanlar suç işlemişlerdir"


Basın Konseyi, twitter'ın kapatılmasıyla ilgili olarak, sorumluların cezalandırılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.


Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada, "Ülke genelinde mahkeme kararı bulunmamasına rağmen twitter'a tümüyle yasak getiren TİB suç işlemiştir" denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Basın Konseyi, Sorumluların cezalandırılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Gerçeklerden korkanlar yasaklara sığınırlar, özgürlükler kendilerine güvenenler içindir... Demokrasilerde standartların özgürlüklerle belirlendiği bir çağda, Dünya'nın sancılı iklimindeki yasaklamalar Türkiye adına utanç verici, Türk insanını adına aşağılayıcı bir durum olarak görüyor ve kınıyoruz. Sosyal Medya çağdaş insanın gözü,kulağı, dili olmuştur.


Basın Konseyi olarak, özgürlükler veçağdaş Türkiye adına bir çağrıda bulunuyoruz:


Haberleşme özgürlüğümüze, hangi gazeteyi okuyacağımıza, hangi televizyonu izleyeceğimize hiç bir şekilde ve koşulda karışılmasını istemiyoruz... Yasal hakları olmadan twitter'ı tümüyle kapatanlar suç işlemişlerdir. Basın Konseyi olarak, Sosyal Medyaya getirilen bu yasağın kaldırılması için TİB'e başvuru yapılmıştır."


Ali Babacan: Twitter bu yüzden kapatıldı


Ali Babacan, Twitter'a erişimin engellenmesi ile ilgili açıklama yaptı.


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'de Twitter'a erişimin engellenmesi ile ilgili, ''Mecburiyetten alınıyor bu karar. Bunun uzun süreceğini zannetmiyorum. Çok hoşa giden bir konu değil. Hukuk çiğneniyorsa, hukuk ihlali varsa bir şeyler yapmak gerekiyor'' dedi.


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNBC-e/NTV ortak yayınında soruları yanıtlıyor.


Babacan Türkiye'de Twitter'a erişimin engellenmesi ile ilgili özetle şunları söyledi:


''Aslında bu konular sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın tartıştığı konular. En son Davos Zirvesi'nde dünya liderleriyle kapalı oturumda bu konu tartışıldı. Ortaya çıktı ki dünya liderleri bu konuda bir çözüm arayışı içinde. Teknoloji çok hızlı ilerliyor ancak hukuk ayak uyduramıyor.


Normalde bir gazetede yazsanız suç teşkil edecek pek çok konu elektronik medya üzerinde olduğu zaman bunun karşısında hukuk yok. Bugün alenen bir kişiye sokakta ağır hakaretler etseniz ve bunu görenler olsa bunun hukukta karşılığı var. Ama bu hakaretleri elektronik ortamda yaptığınızda hukukta boşluklar var. Burada önemli olan şu, sosyal medya programlarını yazan bu konudaki ortamları sağlayan kuruluşlarla direkt iletişim içerisinde daha sessiz biçimde çözebiliyorlar. Bazı kavramları herhangi bir arama motorunda aradığınız zaman bir sonuç bulunmadı diyor. Ama bunun arkasına baktığınızda o kavramlar suç unsuru teşkil edecek konular.


Gelişmiş ülkelerde bu konular tartışılarak hallediliyor. Normalde burada olması gereken aslında nokta atış müdahalelerdeydi, bir siteyi komple kapama değil de sitenin içindeki URL'leri hedef alan bir düzenleme yaptık. Ama bazı noktalarda nokta atış teknolojik imkan yok engellemeyle ilgili. Ölye olunca da maalesef tamamen erişimin engellenmesiyle karşı karşıya kalınıyor.


Mahkeme kararları var ancak onların nokta atışı çözümleri için şirketlerle görüşmek gerekiyor ama onlarla da iletişim yok. Mecburiyetten alınan kararlar. Özel yaşamın ihlaliyle ilgili hukuk ihlali varsa onunla ilgili bir şey yapmak gerekiyor. Davos'ta konuşulan konulardan biri de insanlar gerçekte nasıl gerçek adlarıyla yazıp çiziyorsa internet ortamında da gerçek adıyla konuşmalı konusu dile getirildi. Herkes ideolojik tartışmasını yapabilir ama suç unsuru teşkil edecek hakaret, özel hayata müdahale, özel hayatın ifşa edilmesi gibi suçlar varsa buna karşı atılacak adımlar kolay olmuyor.''


Türkiye Barolar Birliği: Twıtter'a erişimin engellenmesi kararı yok hükmündedir


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Twıtter'a erişimin engellenmesi kararının yok hükmünde olduğunu belirterek, "Kararı verenler ve uygulayanlar suç işlemiştir" dedi.


Türkiye Barolar Birliği Başkanı adına basın açıklamasında bulunan Feyzioğlu, "TMK 10. maddesi ile görevli olup, söz konusu maddenin yürürlükten kaldırılmasıyla birlikte, dosya devri dışında hiçbir işlem yapma yetkisi bulunmayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın internet sitelerine erişimin engellenmesine ilişkin kararı yok hükmündedir. Söz konusu yasaklama kararıyla Türkiye Barolar Birliği ve milyonlarca yurttaşımız kendileriyle hiçbir ilgisi olmayan, ne olduğunu dahi bilmediğimiz bir sebeple Twitter'a erişememekte ve mağdur olmaktadır. Twitter'a genel bir erişim yasağı konulması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, Anayasa'ya ve inernet düzenlemelerini de içeren 5651 sayılı Kanun'a aykırıdır" dedi.


Feyzioğlu açıklamasının devamında, Türkiye Barolar Birliği'nin, Twitter'a erişimin engellenmesine dair kararın acilen kaldırılması talebiyle İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na itiraz başvurusunda bulunduğunu belirtti. Feyzioğlu, "Ayrıca yok hükmündeki bu kararı veren ilgili savcılar ve on milyonlarca insanımızın insan haklarını ihlal eden sorumlu hakimler hakkında HSYK'ya; yine yok hükmündeki bu kararı uygulayan TİB yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız" dedi.


Femen Türkiye'deki Twitter yasağı için soyundu


İspanyol FEMEN Türkiye'deki Twitter yasağına tepki gösterdi.


FEMEN'ler vucuduna DNS sayıları ve Diren Twitter mesajı yazarak yasağı protesto etti. FEMEN'ler yasağın devam etmesi halinde ise eylemlerini artıracaklarını belirtti.

Twitter piyasayı salladı

 

Twitter'ın kapatılması sonrası financal piyasalarda önemli hareketlenmeler yaşandı.

 

Twitter’ın kapatılması piyasaların yurtdışından negatif ayrışmasına neden oldu. Gelişen ülke para birimleri arasında sadece TL değer kaybetti. BIST de düşüşte başı çekti.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformu Twitter’ın yasaklayabileceklerini söylemesinden kısa bir süre sonra erişimin engellenmesi, yaklaşan seçimler öncesi artan siyasi endişelere bir yenisini eklerken, TL’nin diğer gelişmekte ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına neden oldu.

 

2.24 TL’den döndü

 

Önceki akşam saatlerinde 2.2320 TL seviyesinde olan dolar güne 2.2365 TL seviyesinden başladı. Dolar gün içinde 2.24 TL’ye kadar çıkarken Türk Lirası yaşadığı yüzde 0.6 değer kaybı diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif yönde ayrıştı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin genelinde dün dolar karşısında yüzde 0.1-0.3 civarında değer artışları yaşandı.

 

BIST 65 binin altında

 

Hisse senedi piyasasında da yine Türkiye, diğer ülkelerden negatif ayrıştı. Uluslararası piyasalarda borsalar karışık bir seyir izlerken Borsa İstanbul yüzde 1.04 kayıp ile en fazla değer kaybeden borsaların başında geldi.

 

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, “(Twitter) kararı muhtemelen 30 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesi sosyal medyadan daha fazla sızmayı engellemek adına alındı. Yasaklamaya sadece piyasa perspektifinden bakınca hükümetin bu adımı ancak Türkiye’nin risk primini artırma etkisi yaratacaktır” dedi.

 

Türkiye’nin yüksek cari açıkla mücadele etmeye devam ettiğini ve dış finansmana ihtiyacı olan bir ülke olduğunu da hatırlatan Demir, bu açıdan kredi derecelendirme kuruluşlarının da hükümetin politika uygulamalarındaki fevri eğilimleri dikkate almasının şaşırtıcı olmaması gerektiğini söyledi. Demir şöyle devam etti: “Uzun vadede TL cinsi yatırım araçlarının mevcut riskleri göz ardı etmemizi sağlayacak bir getiri sunamadığını düşünüyoruz. Riskler ve getiri arasındaki bu ilişki profili düzelmedikçe, TL için olumlu yönde bir gelişim olmadıkça bu görüşümüzü koruyor olacağız.”

 

Faizler yükseldi

 

Piyasada takip edilen bir diğer önemli gelişme ise ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, JP Morgan tarafından hazırlanan gelişmekte olan ülke tahvil endekslerinde ülke ağırlıklarının değiştirilmesinin ardından Türkiye yerel tahvil piyasasından 2.4 milyar dolar, Rusya’nın yerel tahvil piyasasından da 2 milyar dolar çıkış olabileceğini belirtmesi oldu.

 

TL, önceki gün dolar karşısında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini beklenenden daha kısa sürede artırabileceği algılamasına yol açan söylemlerle sert değer kaybetmiş ancak ABD borsalarının toparlanmasına bağlı olarak kapanışa doğru kayıplarının bir kısmını geri almıştı. Tahvil bono piyasasında 24 Şubat 2016 itfalı gösterge tahvilde ortalama bileşik faizi 10 baz puan artışla yüzde 11.55’e çıktı. Öte yandan 27 Eylül 2023 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi önceki gün spot kapanışta yüzde 11.17 seviyesindeydi. Dün spot kapanış yüzde 11.19, valörlüde son işlem yüzde 11.27 oldu.

 

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Twitter'a Nasıl Girilir?

 

Twitter'ın kapatılmasıyla kullanıcılar Twitter'a tekrar girebilmek için DNS ayarlarına yöneldi. Peki DNS ayarları nasıl değiştirilir? Windows 8, 7 ve XP'de DNS nasıl değiştirilir? Ayrıntılar Milliyet.com.tr'de

 

Alan adı sistemi, internet üzerinde rakamlarla ifade edilen IP adreslerine, tarayıcıya isim yazarak ulaşılabilmesi için çeviren hizmet. Adres tarifi yapan bu hizmet, internetin temel taşlarından birisi. DNS'i (Domain Name Server) aşarak sörf yapmak mümkün ama bunun için her sitenin IP adresini bilmek gerekiyor. Bu da pratikte mümkün değil, bu iş için DNS var.

Genellikle internet servis sağlayıcınızın size sağladığı DNS sunucu adresini değiştirmeniz gerekmez. Ancak bazı durumlarda DNS adresini değiştirerek sitelere daha hızlı bağlanmanız, web bağlantı sorunlarını gidermeniz ve bazı engellemeleri aşmanız mümkün olabilir. IP tabanlı engellemeleri DNS yoluyla aşmanız genellikle mümkün olmayacaktır. Bu durumda VPN'lerden faydalanmalısınız.

 

DNS seçiminde dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü örneğin sizden çok uzak bir konumda bulunan bir sunucu, sizi hızlandırmak yerine yavaşlatabilir. Google ve OpenDNS'in sunduğu hizmetler çok iyi olduklarından sorun yaşama ihtimaliniz düşük. En hızlı DNS'leri bulmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 4502 Defa Okundu

YORUMLAR

Teknoloji haberleri Kategorisine Ait Diğer Haberler

Her Şey Yeni Nesil Doblo’da On-line itibarınızı karalatmayın! Ford Otosan 50 Yıllık Ar-Ge deneyiminin başyapıtını tüm dünya için üretti Pirelli’den sıcak kampanya Gençler, Ücretsiz İnterneti Çok Sevdi Geleceğin tasarımcıları 2. Anadolu cam afiş tasarım yarışması’nda buluştu Trend Micro, Heartbleed’in Türkiye ve dünyadaki verilerini açıklıyor Düşler ve Umutlar 3.Bölüm Fragmanı izle full (5 Nisan Cumartesi) Yasaklı Sitelere ve Youtube’ye Nasıl Girilir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? bjk karabük maçı canlı izle lig tv den canlı izle ANLIK Bugünün saraylısı full 20.bölüm fragmanı izle “Teknoloji Bağımlılığı” masaya yatırılacak

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır