KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Gençler, Ücretsiz İnterneti Çok Sevdi
Anasayfaya Dön Tüm Teknoloji haberleri Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençler, Ücretsiz İnterneti Çok Sevdi
2014-04-19 - 20:41
MERKEZ
Facebook'ta Paylaş

 Gençler, Ücretsiz İnterneti Çok Sevdi

-GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI'NA BAĞLI KYK YURTLARI'NDA ÖĞRENCİLERİN ÜCRETSİZ OLARAK İNTERNETE ULAŞMASINI SAĞLAYAN 'YURDUM EVİM, ÜCRETSİZ İNTERNETİM'  PROJESİ YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

-50 MİLYON TL’LİK KURULUM BEDELİYLE HAYATA GEÇİRİLEN PROJE KAPSAMINDA GENÇLER, BUGÜNE KADAR 14 MİLYON 600 BİN GİGABYTE VERİ İNDİRDİ

-BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE 140 MİLYON SAAT İNTERNET KULLANAN GENÇLER, HER SANİYE 1 DVD FİLM BÜYÜKLÜĞÜNE DENK GELEN VERİ PAYLAŞIMI SAĞLIYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda (KYK) başlattığı 'Yurdum evim, ücretsiz internetim' projesine gençler yoğun ilgi gösteriyor.300 bine yakın öğrencinin kullandığı internet ağından son 3 ayda 140 milyon saat yararlanılması ve saniyede bir DVD film indirilmesi dikkati çekiyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın göreve başlamasının ardından Türk sporuna ve gençlere verilen hizmetler her açıdan büyük artış gösterirken, üniversiteli gençlerin yurtlarındaki internet kullanımları da giderek artıyor. Özellikle 2002 yılından bu yana 5 yıldızlı otel konforunda, oldukça modern tesislerde konaklayan üniversiteliler, kendilerine sağlanan ekonomik, sosyal ve kültürel fırsatları en iyi şekilde değerlendirirken, ders çalışmaları, sınav, tez dönemleri ve iletişim anlamında da interneti etkin olarak kullanıyor.

Öğrenci başına aylık kullanım bu yılın ilk 3 aylık periyodunda 8,75 gigabyte olurken, internete bağlanan anlık öğrenci sayısı ise 164 bin olarak tespit edildi.

Kullanıma açıldığından bu yana 280 bin öğrencinin aktif olarak yararlandığı bu hizmet kapsamında öğrenciler 14 milyon 600 bin gigabyte veri indirdi. Sadece 2014 yılının ilk 3 ayı incelendiğinde 277 bin öğrencinin sistemden veri akışı sağladığı görülüyor. 2014'ün ilk 3 ayında KYK yurtlarında kalan öğrenciler 140 milyon saatlik internet kullanımlarında 7 milyon 260 gigabyte'lık bir kullanım sağladı.

SANİYEDE 1 DVD FİLM İNDİRİLİYOR

İnternet kullanıma ilişkin veriler incelendiğinde öğrencilerin genel anlamda 'her 1 saniyede 1 DVD film'e denk gelecek oranda veri akışı sağladığı gözlenirken, 2014 yılı mart ayında Türkiye genelinde en çok internet kullanan şehir olarak başkent Ankara öne çıkıyor. Başkenti sırayla İstanbul, Konya, Trabzon ve İzmir takip ediyor.

EN ÇOK 22.00 - 01.00 SAATLERİNDE KULLANILIYOR

Gençlerin en çok internet kullandığı saat dilimleri incelendiğinde ise 22.00 ile 01.00 aralığı öne çıkıyor. Anlık kullanım kapasitesinin oldukça yüksek olduğu bu saat aralığının yanı sıra gençlerin internet kullanımının ez olduğu saatler ise 07.30-10.30 aralığı olarak göze çarpıyor.

 TALİMAT BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN

Bakanlığın ilk olarak 2013 yılı Haziran ayında tam kapasiteyle hayata geçirdiği ve Türkiye genelindeki tüm yurtlarda başlattığı proje kapsamında 640 bin metrelik fiber optik kablolama bağlantısı yapılarak, 21 bin Access Point kullanılarak 310 bin öğrencinin odasına kadar kablosuz internet hizmeti sunuldu.

Yaklaşık, 50 milyon TL kurulum bedeline sahip proje, Başbakan Erdoğan'ın talimatlarıyla "Evrensel Hizmet Fonundan" karşılanıyor ve öğrencilerin ücretsiz bir şekilde bu hizmetten faydalanması sağlanıyor.

(BA-BA-S) MERKEZ (KHA)KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1568 Defa Okundu

YORUMLAR

Teknoloji haberleri Kategorisine Ait Diğer Haberler

Her Şey Yeni Nesil Doblo’da On-line itibarınızı karalatmayın! Ford Otosan 50 Yıllık Ar-Ge deneyiminin başyapıtını tüm dünya için üretti Pirelli’den sıcak kampanya Gençler, Ücretsiz İnterneti Çok Sevdi Geleceğin tasarımcıları 2. Anadolu cam afiş tasarım yarışması’nda buluştu Trend Micro, Heartbleed’in Türkiye ve dünyadaki verilerini açıklıyor Düşler ve Umutlar 3.Bölüm Fragmanı izle full (5 Nisan Cumartesi) Yasaklı Sitelere ve Youtube’ye Nasıl Girilir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? bjk karabük maçı canlı izle lig tv den canlı izle ANLIK Bugünün saraylısı full 20.bölüm fragmanı izle “Teknoloji Bağımlılığı” masaya yatırılacak

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır