KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
On-line itibarınızı karalatmayın!
Anasayfaya Dön Tüm Teknoloji haberleri Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
On-line itibarınızı karalatmayın!
2014-10-13 - 18:14
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

On-line itibarınızı karalatmayın!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Arzu Kılıç’ın, “On-line itibarınızı karalatmayın!” yazısı:

Değerli okurlar,

Günümüzde artan İnternet kullanımıyla kurum, şirket ve kişiler için on-line itibar yönetimi gerekli oldu. “On-line itibar yönetimi”ni,  “dijital PR yönetimi” diye de adlandırabiliriz aslında. On-line itibar yönetimi, “bir marka, kurum ya da kişinin bireyler üzerinde bıraktığı izlenim ve etki” olarak tanımlanıyor. Kurum/şirketler, on-line itibar yönetimini kullanarak hedef kitlesiyle birebir iletişim halinde olabiliyor ve itibarını yönetebiliyorlar.

İnternet kullanımının her geçen gün artması, şirketler arasında rekabet ortamının giderek artması, tüketicilerin bir marka ile ilgili İnternet’te araştırma yaptığında karşısına çıkan olumlu/olumsuz yorumlar, şirketler hakkındaki asılsız iddialar gibi birçok nedenden dolayı on-line itibar yönetimi ihtiyaç haline geldi.

On-line itibar yönetimi alanında hizmet veren Rubbit şirketinin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Emre Teker ile konu hakkında söyleşi yaptık. Rubbit’in olumsuz içeriklere müdahale, sahte sosyal hesabı kapatma, özel hayatı koruma ve ücretsiz danışmanlık gibi hizmetleri bulunuyor.

Rubbit, sosyal paylaşım siteleri, forum ve blogların sayısının her geçen gün artmasıyla, marka ve şahıslara ait İnternet üzerinde yer alan olumsuz yorum ya da asılsız haberlere müdahale edip krizleri yönetebiliyor. Kişi ve kurumlara zarar veren İnternet üzerinde çıkan olumsuz yayınları Amerika üzerinden müdahale edip kaldırabildiklerini anlatan Teker, Türkiye’de şu an 35 milyon İnternet kullanıcısına dikkat çekerek İnternet çağının en büyük probleminin kişi ve kurumlar hakkında çıkan yalan ya da yanıltıcı haberler olduğunu söyledi.

On-line itibar yönetimi konusundaki söyleşimize geçmeden önce Rubbit ile ilgili bilgi vermek istiyorum sizlere. ABD LasVegas merkezli olan şirket, on-line itibar yönetimi ve telif hakları koruma konusunda dünyanın en önde gelen şirketi arasında yer alıyor. İtibar yönetimi ve telif hakları konusunda uzman birçok hukukçu ve teknik personel ile çalışıyor. 2011’de Türkiye ofisini açan Rubbit LLC., Türkiye’nin en önde gelen isim, şirket, televizyon kanalları, yapımcıları, meslek birliklerine ve daha birçok kuruluşa hizmet veriyor.

Keyifli okumalar dilerim.

Ayrıntılı bilgi için: www.rubbit.com.tr

Rubbit Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Teker:

“Doğru zamanda, doğru müdahaleler yaparak kurum ve kişilerin on-line itibarını yönetiyoruz.”

İnternette kurum ve kişilere ait algının yönetilmesi çalışmalarının “on-line itibar yönetimi” başlığı altında yer aldığını belirten Teker, Türkiye’de 36 milyon İnternet kullanıcısı olduğu ve bunların on-line dünyayı fazlaca önemsemeleri gerektiğini söyledi. Teker, İnternet, bulut teknolojisi ya da benzeri sistemlerde her zaman risklerin olduğu ve olacağının altını çizdi.

-Son zamanlarda dijital dünya ile gerçek dünya giderek iç içe geçmekte. Günümüzde markaların bu konuda hassasiyetleri oldukça arttı. Artık strateji belirleme süreçlerinde bu konunun markalar için önemli bir rehber olduğunu söyleyebiliriz. Online İtibar Yönetimi nedir ve markalar neden online itibar yönetimi yaptırmalılar? Kurumunuzun bu alandaki hizmetleri nelerdir?

- On-line dünya, son derece hızlı bir biçimde büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda var olan İnternet mecralarında kurumların ve kişilerin nasıl algılandığı, nasıl konuşulduğu ve tüm bu mecralardaki algının yönetilmesi çalışmaları on-line itibar yönetimi başlığı altında yeralmakta.  Türkiye’de 36 milyon İnternet kullanıcısının olduğunu biliyoruz. Bu rakam bize kurumların ve kişilerin on-line dünyayı fazlaca önemsemeleri gerektiği gerçeğini gösteriyor.

Rubbit, merkezi Amerika’da olan dünyanın en büyük on-line itibar yönetimi şirketlerinden bir tanesi. Rubbit, kurumların ve kişilerin on-line mecralardaki durumlarını analiz eder ve mevcut risk arz eden içerikleri tespit eder. Sonrasında bu içerikleri Amerika ve Türkiye’den bilişim hukuk ağını (network) kullanarak kaldırılması işlemlerini yürütür. Rubbit, İnternet’teki her mecraya merkezinin Amerika’da olması sebebiyle müdahil olur ve buralardaki itibar zedeleyici içeriklerin kaldırılmasını sağlar. Aynı zamanda şirket ve kişilerin son dönemde İnternet’te sıklıkla yaşadığı sorun olan sahte sosyal medya hesaplarının kapatılması, şirketlete ait markaların İnternet’te korunması hizmetlerini de vermektedir.

-Sosyal medyada, şirketler İnternet’te haklarında çıkan olumsuz eleştirilere karşı neler yapmalılar?

-Şirketlerin böyle durumlar da izleyebilecekleri iki yol söz konusu;  ilk olarak içerikler asılsız, şirket itibarını zedeleyip maddi ve manevi zarara yol açabilecek içeriklerse bu içeriklerin kaldırlmasını sağlamalıdırlar. Biz Rubbit olarak böyle durumlarda ilk şu soruyu soruyoruz; İlgili olumsuz içerikler firmayı maddi manevi zarara uğratıyor mu? İnternette kaldığı müddetçe bu risk devam edecek mi? Aynı zamanda hukuken içeriklerin kaldırılmasında bir sıkıntı yoksa bu içeriklerin doğru zamanda mutlaka İnternet’ten kaldırılması gerekir.

Rubbit bugüne kadar kazandığı deneyimle on-line kriz yönetimi konusunda dünyanın en iyi hukuk ağına ve ekibine sahip. Bu sayede doğru zamanda doğru müdahaleleri yaparak kurumların ve kişilerin on-line itibarını yönetiyoruz.

İkinci olarak da etkin olan olumsuz eleştiri ve içeriklerin aktif olarak yönetilmesi ve bu içeriklere doğru kaynaklardan doğru zamanda cevap verilmesi seçeneği ve bu sürecin yönetilmesidir. İçeriğin durumuna göre zaman zaman bu yöntem on-line itibar yönetiminde de uygulanmakta ve olumlu sonuçlar alınmakta.

-Bilindiği üzere dünyada bulut teknolojisinin kullanımı giderek artıyor. Bulut teknolojisi için bazı şirketler “kendi kişisel bilgisayarınızdan bile daha güvenli” tarzında açıklamalar bile yapıyorlar. Ancak son zamanlarda Jennifer Lawrence, Kate Upton, Selena Gomez, Kim Kardashian, Amber Heard, Rihanna gibi dünyaca ünlü kişilerin cep telefonlarından çok özel fotoğrafları İnternette yayıldı. Sizce bulut teknolojisinin akıbeti ne olacak?

-Aslında teknolojiler hizmete sunulur. Sanal dünyada açıkları tespit edilirse ya bu açıklar giderilmeye çalışılır ya da açıkların devam etme riski varsa yeni uygulamalar getirilerek açıkları olan sistemler kapatılır. Tahmin ediyorum ki şu an bu açıklar giderilmeye çalışılıyordur. Eğer giderilirse sistem aktif olarak yeniden kullanılacaktır. Ama bilinmesi gereken önemli konu şudur ki; böyle sistemlerde hiçbir zaman  risk sıfır olmaz. İnternet’te, bulut teknolojisi ya da benzeri sistemlerde her zaman riskler vardır  ve olacaktır da.

(BA-BA-S) KARS (KHA)

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3922 Defa Okundu

YORUMLAR

Teknoloji haberleri Kategorisine Ait Diğer Haberler

Her Şey Yeni Nesil Doblo’da On-line itibarınızı karalatmayın! Ford Otosan 50 Yıllık Ar-Ge deneyiminin başyapıtını tüm dünya için üretti Pirelli’den sıcak kampanya Gençler, Ücretsiz İnterneti Çok Sevdi Geleceğin tasarımcıları 2. Anadolu cam afiş tasarım yarışması’nda buluştu Trend Micro, Heartbleed’in Türkiye ve dünyadaki verilerini açıklıyor Düşler ve Umutlar 3.Bölüm Fragmanı izle full (5 Nisan Cumartesi) Yasaklı Sitelere ve Youtube’ye Nasıl Girilir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? bjk karabük maçı canlı izle lig tv den canlı izle ANLIK Bugünün saraylısı full 20.bölüm fragmanı izle “Teknoloji Bağımlılığı” masaya yatırılacak

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır