KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
ESET, Kasım ayı Dünya Tehdit Raporu’nu açıkladı - Virüs haberleri
Anasayfaya Dön Tüm Teknoloji haberleri Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESET, Kasım ayı Dünya Tehdit Raporu’nu açıkladı - Yeni truva atı farkettirmeden bulaşıyor ve uzaktan idare edilebiliyor
2010-12-14 - 12:21
MERKEZ
Facebook'ta Paylaş

ESET, Kasım ayı Dünya Tehdit Raporu’nu açıkladı

-Yeni truva atı farkettirmeden bulaşıyor ve uzaktan idare edilebiliyor
 
Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET’in hazırladığı bilgisayarlara yönelik tehdit raporuna göre Kasım ayında, dünyada en çok karşılaşılan tehditlere yeni bir truva atı dâhil oldu.
 
“JS/Exploit” olarak tanımlanan ve başka zararlı yazılımlar ile birlikte gelen bu truva atı, bazı sistemlerdeki açıkları kullanarak sızıyor ve bulaştığı sistemde kodların uzaktan çalıştırılabilmesini sağlıyor. İstismarcı, bilgisayar tehditleri listesine dünyada yedinci sıradan, Türkiye’de ise beşinci sıradan girdi.
 
NOD32’nin yaratıcısı ESET’in analizlerine göre “JS/Exploit” adlı bu zararlı yazılım %0.99’lık oranıyla dünya listesine ilk defa giriyor. “JS/Exploit”, Microsoft Internet Explorer 6 ve 7 sürümlerinde yer alan teknik ifadeyle “CVE-2010-0806” olarak bilinen açığı kullanarak saldıran bir truva atı. 
 
Exploit, yani istismarcı denilen bu zararlı yazılım, işletim sistemlerinde ve uygulamalarda unutulmuş olan bu tip açıkları değerlendiriyor, istismar ediyor ve böylece kullanıcıların bilgisayarlarına yerleşiyor. Yerleştikten sonra da o bilgisayarda istenilen pek çok şeyi uzaktan yapılabilir hale getiriyor. Bu saldırı sonuç olarak kullanıcı bilgilerinin açığa çıkmasına neden olabiliyor.
 
HEM DÜNYADA HEM TÜRKİYE’DE
İstismarcı “JS/Exploit”, dünya tehdit sıralamasında listeye, %0.99’luk oranıyla dünyada yedinci sıradan girdi. Bulaşma oranının henüz %1’in altında olmasına rağmen, bu tehdidin yayılması bekleniyor. Türkiye’de ise bulaşma oranı daha yüksek. “JS/Exploit”, ülkemizde %1,75’lik bulaşma oranıyla en çok görülen tehdit sıralamasında beşinci sırayı aldı.
 
SİSTEMİNİZİ MUTLAKA GÜNCELLEYİN!
ESET uzmanları, istismarcı virüslere karşı sistem yamalarının indirilmesini ve işletim sistemlerine yönelik güncellemelerin ihmal edilmemesini öneriyor. Uzmanlar, güncel bir anvirüs yazılımının bu tür risklere karşı uyarıda bulunacağına da dikkat çekiyor.
 
DİĞER TEHDİTLER
Dünyadaki tehdit listesine baktığımızdan çıkarılabilir USB’lerden gelen virüsleri tanımlayan INF/Autorun önde gidiyor. Bu tehdidi ise Win32/Conficker solucanı takip ediyor. Türkiye’de ise USB’den gelen tehditlerin ardından kullanıcı bilgilerini çalmaya odaklanan “Win32/Agent” adlı truva atı en yüksek tehlike sıralamasında ikinci sırada bulunuyor.
(BA-BA-S) MERKEZ (KHA)Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 4656 Defa Okundu

YORUMLAR

Teknoloji haberleri Kategorisine Ait Diğer Haberler

Her Şey Yeni Nesil Doblo’da On-line itibarınızı karalatmayın! Ford Otosan 50 Yıllık Ar-Ge deneyiminin başyapıtını tüm dünya için üretti Pirelli’den sıcak kampanya Gençler, Ücretsiz İnterneti Çok Sevdi Geleceğin tasarımcıları 2. Anadolu cam afiş tasarım yarışması’nda buluştu Trend Micro, Heartbleed’in Türkiye ve dünyadaki verilerini açıklıyor Düşler ve Umutlar 3.Bölüm Fragmanı izle full (5 Nisan Cumartesi) Yasaklı Sitelere ve Youtube’ye Nasıl Girilir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? bjk karabük maçı canlı izle lig tv den canlı izle ANLIK Bugünün saraylısı full 20.bölüm fragmanı izle “Teknoloji Bağımlılığı” masaya yatırılacak

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır