KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HERKES GİDER MERSİN’E, BİZ GİDERİZ TERSİNE.

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         HERKES GİDER MERSİN’E, BİZ GİDERİZ TERSİNE.

 Herkes gider Mersin’e,  biz gideriz tersine.

Bildiğiniz gibi zengin kültürümüzde çok güçlü sözler vardır, bunlardan birisi de başlık yaptığımız bu ata sözüdür. Yüzü batıya dönük  modern Türkiye cumhuriyetinin her şeyi tamam olmuş gibi birde ne olduğu belli olmayan Osmanlıca çıktı başımıza.Gelelim sözün  nereden geldiğine. “Bir işin doğrusu, düzgünü varken tersini ve yanlışını yapma anlamında kullanılan rehber bir anlatımı vardır. Elbette ki işin tersini yapmak kimseye yarar sağlamaz, boşuna zaman ve emek kayıp ettirir. Mehmet Köyyar’ın Resimli Deyimler Sözlüğünde ise, herkes doğru yolda ilerlerken yalnızca kendilerinin yanlış işlerle uğraştığı ve yanlış yolda olduğunu anlatır.

Günümüz siyasi ortamına  baktığımızda meğer ne çok Osmanlı muhibbisi (Osmanlıca seven) varmış demek geliyor içimizden. Oysa bunların tamamı elifi görse mertek sanan kurşun askerlerden başkası değil.

Bu güruh bilmez ki, harf inkılabından önce okuma yazma oranı yüzde beş-altı olan Osmanlı devleti batıdaki gelişmelere ayak uyduramadığı için dağılma ve teslim olma  noktasında iken,dönemin son meclis üyesi “Osmanlı Bankası ne kadar Osmanlı ise bizde o kadar Osmanlıyız” diyen Ermeni Daşo Efendiler vardı.

Durup dururken  başbakanın, mezar taşlarını okuyamayanlar için Osmanlıcayı önermesi sırasında,CHP Milletvekili Prof. Dr. Binnaz Toprak ‘Ben  başbakanın hocasıyım, okulda iken Osmanlıcayı bir türlü öğrenemedi” demesi Osmanlıcanın terminolojik seviyesini göstermektedir.

Durduk yerde mezar taşlarını okuyamıyoruz diye bir dil öğrenilmez. Okumak istiyorsanız bir Fatiha okuyun  yeter. Yada  dedelerinizden bir şeyler öğürenmek istiyorsanız biraz daha öteye gidin Orhun anıtlarını okuyun da devlet nedir, nasıl yönetilir ve  egemen olmanın buyruklarını oradan öğrenin.

Şimdi biz bunu söylerken hemen  sesler homurtular yükselir. O anıtlar yazıldığı  zaman Türkler Müslüman olmamıştı. “Sayılmaz”  Eğer  idealiniz siyasal İslam ise, o zaman şunu iyi öğrenmek gerekir, İslam bir Arap dinidir, Bunu biz söylemiyoruz, Arap’ın kendisi söylüyor, daha da ileri gidiyor “ İyi bir Müslüman olmak için önce Arap olmak gerekir” Bunu  Emevi’nin kendisi  söylüyor.

Sadece Türk olduğu için entrikayla Çandarlı Halil Paşanın  katledilmesiyle başlayan Türk düşmanlığı sultanların Hıristiyan anne ve dayılarının marifetiyle  parçalanırken,kurtuluş sayılan Araplaşma ile  bitip tükenmeyen bir Türk ve Türkçe düşmanlığı devam etmiştir.

Zaten etrafımız kuşatılmış, bu dört yanı denizle çevrili verimli toprakları bize çok görenler  tarih boyunca olmuştur. Bunlardan en objektif olanı;  Alman Faşizminden kaçarak Türkiye’de ki üniversitelerde dersler veren  Prof.Dr.Fritz Noumark; “İçtenlikle ifade etmek isterim ki,Avrupalı Türkleri hiç sevmez, sevmesi de mümkün değildir. Türk ve İslam düşmanlığı Hıristiyanların ve kilisenin asırlardır  hücrelerine sinmiştir. Avrupalılar Türkleri Müslüman oldukları için sevmez ama laiklik şöyle dursun,Türkler Hıristiyan olsa da onlara düşman olarak bakmaları devam eder. Türkler pek farkında değiller ama Avrupalılar şu gerçeğin farkındadırlar. Türkleri tarihten çıkarsalar ortada tarih diye bir şey kalmayacaktır.” Hani Türk diye bir şey yoktu bre gafiller?

Bu gerçekçi tespitle şunu anlıyoruz. Bin yıldır dışarıda ve içeride çalışan yıkıcılara rağmen Türkiye ebediyete kadar yaşayacaksa onun temelinde büyük kurtarıcı Atatürk  kurduğu cumhuriyetle ümmetten millet bilinci yaratılmış, “Türk olma” bilinci ile bir kimlik kazandırmıştır. O büyük insan şu veciz ifadeyle bunu taçlandırır. “Sahip olduğum tek servetim Türk olmaktır”

 Şimdi, bu kimliğinden rahatsızlık duyan, hatta daha da ileri giderek “Türk diye bir şey yoktur” diye bilen densizler, Atatürk devrimlerini eleştirmek için cahilliklerini ortaya koyarak “inkılap” sözcüğünü  “kkelp” anlamına gelen “inkilap” ile karıştırmıştır. Öğrenmesi için Divan edebiyatımızın ustalarından Erzurumlu Nefi’nin tevriye  (Osmanlıca aynı anlamlı söz) anlamındaki bir dörtlüğü ile her kesin yeni yılını kutluyorum.

Tahir efendi bana kelp demiş

İltifatı bu sözde zahirdir,

Maliki mezhebim benim zira,

İtikadımca kelp tahirdir.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9662 Defa Okundu
2014-12-29

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır