KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

19 MAYIS

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         19 MAYIS

 19 Mayıs

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Tuncer Kırhan’ın, “19 Mayıs” yazısı:

Yedi Haziran seçimleri yaklaşırken  gün geçmiyor ki, medya ve siyasi arenada cumhuriyetin ilkeleri yada onu yaratan kahramanlar üzerine manipülasyon ve yıpratma hareketleri yapılmasın.Oysa giderek üzeri  örtülmeye  ve önemsizleştirilmeye çalışılan 19 Mayıs bir milletin tarih sahnesine çıkış günüdür.

Kabul etmek gerekir ki; 19 Mayıs hareketi olmadaydı hiç bir şeydik. Emperyalizmi yaşayan ve halkına bağımsızlığı kazandıran Hintli Gandi’nin dediği gibi “Mustafa Kemal  Çanakkale’de İngilizleri yeninceye kadar sanırdım ki tanrı da İnigiliz’dir.”

Bu ülkede bağımsızlığın  günü olarak yaşatılan 19 Mayıs kutlamaları için geçtiğimiz yıl, bölgeler arası hava şartları bahane edilerek Ankara dışındaki illerdeki kutlamaların yeniden düzenlenmesi gerekir diye de bir genelge çıkı vermişti.

Oldu olacak, şu okullar olmasa milli eğitim çok iyi idare edilir diyen eski MEB ı bakanı gibi isteyen evde, isteyen kahvede soba etrafında oturup, 19 Mayıs ı konuşsun. 

Bilindiği gibi,19 Mayıs ın ulusal bir bayram olması, devletin yapılanması sürecinde Atatürk ün ölümünden altı ay önce yasalaşmıştı. O güne kadar yalnız Samsun da panayır ortamlarında kutlamalar yapılırken, 19 Mayıs ın ulusal anlam kazanmasının nedeni,  cumhuriyet gençliğinin dinamik koşullarda hazırlaması için cumhuriyet aydınlarının  önemli  bir kararıdır..

Dönemin spor kuruluşu olan Türkiye İdman Cemiyeti başkanı Atatürk ün eski yaveri Cevat Abbas ın, 28 Haziran 1938 yani Atatürk ün ölümünden sadece beş ay önce meclise sunduğu önerge ile ulusal kimlik kazanmıştır. Yoksa birilerinin dediği gibi ne Faşist Hitler Almanya sı nede Musolini İtalya’sı örnek alınmamıştır.

Onu kaldıralım bunu koyalım derken, olan ulusal benliğimizin zayıflamasıdır. Meraklısı için ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Ay Büyürken adlı kitabını tavsiye ederiz.

19 Mayıs 1919 tarihinde yakılan ulusal kurtuluş meşalesinin aydınlanması yerine, Ortodoks ta da var diyerek laik cumhuriyetin genç beyinlerini Umre ye taşımak çok mu doğru bir iştir.Atatürk büyük nutkuna başlarken, "1919 yılı Mayıs ının on dokuzuncu günü Samsun a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyle idi" der. Böylesine dramatik bir tanım, ancak o destanı yaşayan ve yaratan dehanın ifadesi olur. İşgal altında bulunan beş yüz yıllık bir devletin yönetim zafiyetine ait tespitler ve ortaya koyulan mücadele anlatılır.

19 Mayıs 1919 da Samsun a çıkan kadro Mustafa Kemal Paşa nın bizzat seçtiği inançlı ve devrimci bir kadrodur. Bu kahramanlar kimdi?

1- General Refet Bele, 2-Kurmay Başkanı Kazım Dirik,3- Kurmay Başkan yardımcısı Yarbay Mehmet Arif, 4-Şube Müdürü Binbaşı Hüsrev Gerede,5- Topçu Kumandanı Binbaşı Kemal, 6-Ordu Sağlık Başkanı Dr. Albay İbrahim Tali (Öngören) 7- Dr. Refik Saydam, 8-Başyaver Yüzbaşı Cevat Abbas, 9-Kurmay Başkanı Yüzbaşı Mümtaz, 10- Yüzbaşı İsmail Hakkı, 11-Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket,12- Karargah Komutanı Yüzbaşı Mustafa, 13-Kurmay Başkanlığı Yaveri Üsteğmen Hayati, 14-İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah, 15-Refet Bele’nin yaveri Üsteğmen Hikmet,16-Mustafa Kemal Paşa nın Yaveri Teğmen Muzaffer, 17-Şifre Katibi Faik bey,18-Şifreci Memduh ve Ordu müfettişi yetkileri dışında, "Fahri yaver-i Hazret-i Şehriyar" yani padişahın yaveri unvanıyla Mustafa Kemal Paşa idi.  

On dokuz Mayıs ı geleneksel değerlerle kutlamanın ne olduğunu anlamak için o güne gelinceye  kadar neler olduğunu  ve nasıl  yol alındığını iyi öğrenmek gerekir.Bunun içinde en güzel yol; Nurullah Ataç ın ifadesiyle; Cumhuriyetin erdemini anlamak için Ata nın nutkunu bir daha, bir daha, hatta bir daha okumalıdırlar. Türk ulusunun en anlamlı çıkışı olan, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” kutlu olsun.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 59448 Defa Okundu
2015-05-16

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır