KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

OKTAY SİNANOĞLU’NUN ARDINDAN

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         OKTAY SİNANOĞLU’NUN ARDINDAN

 Oktay Sinanoğlu’nun ardından

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Tuncer Kırhan’ın, “Oktay Sinanoğlu’nun ardından” yazısı:

Hükümet kurma arayışları sürerken siyaset  üzerine yazmak istemedik. Nasıl olsa  yüzlerce senaryo yapılıyor. Bu ayın yazısında unutulmaması gereken değerlerimizden bir cumhuriyet aydınından, dünyaca tanınmış bir bilim adamı olan  Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’ndan söz edeceğiz.

25 Şubat 1935 tarihinde  İtalya’nın Bari kentinde doğan ve 19 Nisan 2015’ te Amerika’da  yaşama veda eden ve dünyada  Türk Einstein"ı olarak tanınan  Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırmış, 28 yaşında iken dünyanın en genç  profesörü olmuş bir Türk bilim adamıydı.

O tüm çalışma döneminde bilge kişiliğinin yanı sıra Türk dilinin giderek yozlaşmasına isyan ederken bu sayısız  konferanslar   ve eserler bıraktı.

 Japonya’da  bir ödül  alırken, hükümetin düzenlediği bir toplantıda protokol konuşmaları yapılırken, yabancı diplomatlar, bilim adamları  kendi dilleriyle konuşmuş, sıra bizim  Türk büyükelçisine gelmiş, o da iyi bildiği ve anlaşılacağını sandığı İngilizce ile konuşmasını yaparken, Oktay Sinanoğlu’nun yanında bulunan  Japon yetkili “bu  adam neden kendi diliyle konuşmuyor” diye tepki gösterince, şaşkınlığını gizleyemeyen Hoca, o günden sonra bu  konunun takipçisi olduğunu söyler.

Çocukluğunun geçtiği Ankara ve öğrenim gördüğü TED Eğitim Kolejinde derslerin Türkçe yapıldığını ve her kesin İngilizce ya da bir başka dili öğrenmesinde sakınca görmediğini anlatıp durdu. Birde sokaklarda tabela yazılarında ki yabancı sözcüklere öfkesini haykırırken, bunun bir aşağılık duygusu olduğunu ısrarla söyledi.

Kendi anlatımıyla “çocukluğumda bizim Kurtuluş’taki evimizin sokak başında bir çiçekçi dükkanı  vardı adı “ Gül çiçekçisi” idi, yıllar sonra Amerika’dan döndüğümde eski  evimizi görmek istedim birde baktım ki, bizim “gül çiçekçisi” gitmiş yerine “Roze çiçek evi” gelmiş,derken şaşkınlığı  bir öfkeye dönüyordu.

O her şeyden  önce evrensel bir  bilim adamıydı, sevimli bir bilge kişiydi. Yaşamının büyük bölümü dışarıda geçmesine karşın  Türk dili ve Türkiye için unutulmayan  bir entelektüeldi.

İngilizcenin doğru dürüst bir dil olmadığını bile ileri sürerken, Fransızcanın çok kaba bir dil olduğunu anlatıp durdu.

Prof. Dr. Oktay  Sinanoğlu, Türkçenin yozlaştırılması tehlikesi karşısında “Bye Bye Türkçe” adlı kitabında,yabancı dil öğrenmenin bu kadar revaçta olduğu, dil bilmeyenin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğü bir ülkede o ülkenin dilinin giderek yozlaştığını ve başka dillerin etkisi altına girdiğini anlatırken, bir dönem okullarda, “Güzel Türkçemiz” diye öğrendiğimiz Türk dili, ne  yazık ki, bu gün yabancı dillerin istilası altındadır diyordu.

Dili rast gele kullanmanın veya onu zararlı unsurlardan korumadan kullanmanın sonuçlarını öncelikle cadde ve sokak levhalarında görünce, acaba bir İngiliz için nasıl bir duygu olur.

Atatürk, uluslaşma üzerine öngörülerini yaparken, devrimlere yön veren ve onu sonsuza kadar egemen kılacak biricik erkin, dil ve kültür olduğunu ifade etmiş, söylevlerinde önemle vurguladığı Türk dili, Türk kültürü, çağdaş uygarlık gibi sözcükler ana ilke olduğunu da unutmamak gerekir.Yoksa Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Dil bir ulusun ses bayrağıdır.” Sözünün  hiçbir önemi kalmaz.

Sevgili Oktay Hocayı rahmetle analım.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 19892 Defa Okundu
2015-06-16

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır