KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

YİNE Mİ SEÇİM?

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         YİNE Mİ SEÇİM?

 Yine mi seçim?

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Tuncer Kırhan’ın, “Yine mi seçim?” yazısı:

İnternete düşen haberlerin birinde  yerel yada genel seçimlerin şaibeli olduğu ve seçimlerin yenilenmesini isteyen muhalefetin iddiaları üzerine dönemin başbakanı Erdoğan  şöyle sesleniyor. “ bunlar kafalarını erken seçimle bozmuşlar. Erken seçim vatana ihanettir.Bilmezler ki yenilen güreşçi güreşe doymaz.” Aradan  zaman geçiyor,  8 Haziran’da AKP’nin tek başına  iktidar olamadığını görünce, partinin genel başkanı gibi hareket ederek  sırf CHP-MHP iktidar olmasın diye seçim sonuçlarını beğenmeyip erken seçim de erken seçim diyor.

 Şimdi biraz gerilere bakarsak yenilen güreşçinin kim olduğunu  AKP’nin  2002 de elde ettiği 363 milletvekili tıpkı ANAP’gibi giderek eridiğini ve 2007 seçimlerinde 22 milletvekili  kaybederek 341 milletvekiliyle meclise girdiğini, 2011’de  yine 18 kayıpla 327 milletvekiliyle direncini korurken, 7 Haziran seçimlerinde de 258 milletvekili ile  yeterli çoğunluğu elde edemeyince bu defa oyalama taktikleriyle sözde koalisyon görüşmeleri  sürerken Beştepe’ de ki  sarayın durgunluğu sona erecek tam da bu noktada PKK terör olayları artacaktır.

 Bütün bu yaşanana kaosa gerek yokken, iki muhalefet partisinin de olmazsa olmazları karşısında giderek sıkışan AKP siyasi tarihimizde bir ilk olan “seçim hükümeti” eskilerin “ hülle” dedikleri bir yol buldular.  Oysa seçim sonuçlarına göre kamuoyu, içinde  CHP ve MHP olan bir hükümet istiyordu.  Yaşanan  entrikayla bu birliktelik kurulmadı yada kurdurulmadı. Oysa  on üç yıldan beri her tarafı bozulan  devlet düzeni  ve iç barış, ancak içinde CHP’nin olduğu bir yönetimle normale döne bilirdi.

Koalisyon normalde çağdaş bir kurumdur.Siyasal  konsensüs ve erdemli bir duruş  gerektirir.Bugün her üç AB ülkesinden ikisi koalisyon ile yönetilirken Türkiye2de buna imkan tanınmadı. Koalisyonlar kontrolü elinde tutan ortakların toplumun her kesimini temsil etmesi bakımından tek parti yönetimlerinden daha güvenilir ve demokratik bir uygulamadır.Çünkü koalisyonlar uygar insanların işi olup,hoşgörü  v  güvene dayanır.

Bütün bu kargaşa ve gerginlik sürerken  bir  Kasım tarihli seçim kararı alınırken etik olarak Anayasa’ya uyulmadı.Yani Ana muhalefet liderine “Hükümeti kurma görevi” verilmedi.Çünkü  daha 8 Haziran gecesinden başlayarak koalisyon hükümeti kurulmaması ve. 1 Kasım’da yapılacak  erken seçimin altyapısı birilerinin kafasında hazırdı ve gerekirse güvenlik yok bahane edilerek  sürdürülmesi olasıydı.

2002’den sonra hep yirmi sayıları ile eksilme eğilimi gösteren AKP eğer bir yirmi  vekil  eksilmesiyle yüzü kara gelin  psikolojisiyle gerdeğe girmeye kalkarsa o zaman ak koyun ile kara koyun belli olacaktır.

Sandıklar kurulamazsa ne olur?

1 Kasım seçimleri ertelenir veya iptal edilir!

Peki, o zaman ne olur?

Güvenoyu almayan ve Saray’dan yönlendirilen AKP ağırlıklı geçici hükümet ülkeyi devamlı yönetmeye başlar.Ne zamana kar?  Seçim yapılıncaya kadar! Tabi bunun tarihini de Allah bilir.

İşte o zaman  ne olacaksa olur ve Türkiye’de demokrasi sizlere ömür!

Ülke ateş hattında iken, 400 milletvekili verilseydi (!) gibi bencil  söylemlerle polemik üstüne polemik yaratılması yanlıştır.

Yirmi gün içinde kaybettiğimiz canları uğurlarken hiç mi  içiniz acımıyor? Bütün bu acıları yaşayan ve her geçen gün yoksullaşan halkımız bunu değerlendirmiyorsa yapacak bir şey de yoktur.

O zaman Hintli başbakan İndıra Gandi’nin “ Eğer bir toplum uyuyorsa uyandırmak kolaydır, ancak uyuyor gibi yapıyorsa çok zordur”  sözüne kulak vermek gerekir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (‘KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 36951 Defa Okundu
2015-09-17

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır