KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

“GALİPTİR BU YOLDA MAĞLUP”

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         “GALİPTİR BU YOLDA MAĞLUP”

 “GALİPTİR BU YOLDA MAĞLUP”

Kafkas Haber Ajansı Köşe Yazarı Tuncer Kırhan’ın  “GALİPTİR BU YOLDA MAĞLUP” yazısı;

Yazımızın başlığı Burak kıllıoğlu adlı şaire aittir. Şiiri birlikte okuyalım. “bir gün daha bitti, bugün de hayattayım. kim galip, kim mağlup bilemem. ama ben, galipler safındayım. dedim ya, akşam oldu ve hala hayattayım.”

Tıpkı bizim muhalefet liderlerinin “görevimin başındayım” dedikleri gibi. 1 Kasım seçimlerinde galip kim, mağlup kim? Seçim sonuçları karşısında, tüm anket şirketleri gibi bizimde naçizane kayıt altına aldığımız notlar ve tahminlerin tümü yerle bir oldu.

Buna göre ne 49.38 rey alan AKP bir zafer kazanmıştır, ne 25.41 puanla bir karınca adımı ilerleyen CHP başarılıdır, ne 11.93 oyla yerle bir olan MHP ne de 10.70 oranla emanet oylar gidince baraj sınırında kalan HDP başarılıdır.

Demek oluyor ki siyasette yirmi dört saat her zaman önemlidir ve artık yerlerine yapışık olmadıklarını zaman zaman ifade eden liderlerin değişmesi gereklidir.

7 Haziran seçimlerinin ardından yaratılan bilinç altındaki boşluk paranoyası yaşayan seçmene empoze edilen; “biz olmazsak istikrar gider, biz olmazsak şehit tabutları artar” söylemleriyle kamu oyu allak bullak olurken, siyasi kaprislerle koalisyon fırsatını değerlendirmeyen partilerin güvensizliği ve Ankara garı önündeki katliam halk nezdinde mevcut yönetimi tercih ederek teveccühünü artırmıştır.

Bunca talim bunca yaygaraya rağmen partilerin başarı ölçeklerine baktığımızda en iddialı görülen CHP’nin oy oranı pek değişmemiştir. Demek ki halka sunduğu bildirge inandırıcı olmamıştır.

7 Haziranda daha güçlü olduğu illerde belirgin şekilde oy kaybetmişken, sembolik artış Tunceli’de olmuş, yine Çorum, Aksaray, Konya, Kırşehir, Yozgat ve Iğdır gibi illerde MHP gibi silinmiştir.

Elde edilen sayılarla denilebilir ki CHP ana muhalefet olarak konumunu iyi kullanamamış iki milletvekili artışını başarı olarak göstermesi başarısızlığın bir ifadesi olmuştur.

MHP seçmeni ise züğürt kabadayılığın bir işe yaramadığını anlayarak liderine bir ders vererek tek başına yönetim güvencesini AKP’den yana kullanmıştır.

Böylelikle Devlet Bahçeli’nin AKP’nin siyasi kariyerinde önemli bir figür olması en son meclis başkanlığı seçiminde netleşirken partisinin tabanının AKP’ye kaymasına neden olmuştur.

Denile bilir ki; Bahçeli AKP’nin erken seçim oyununa düşerken partisini iyi yönetememiş, başta Tuğrul Türkeş olmak üzere etrafını kırıp döken bir fil gibi 80 vekilden 40’a düşerken görevinin başında olduğunu söylemesi büyük bir hezeyanın ifadesi olmuştur.

7 Haziran seçimlerinde dördüncü sırada meclise giren HDP 1 Kasım seçimlerinde gerek emanet oyların uzaklaşması gerekse AKP’ nin başta Diyarbakır olmak üzere Güney Doğu’da yaptığı hamle ve PKK’nın askeri vesayetinden kurtulamaması başarısızlığının nedenidir.

Bütün bunları alt alta koyunca diyebiliriz ki; hiçbir parti başarılı değildir.

Burada bir başarı varsa her türlü rezilliğe rağmen istikrar arayan seçmenin kendisidir.

Sosyalist düşüncenin kuramcısı Karl Marks’a göre;”Toplumsal reformlar asla güçlü olanın zayıflığından ötürü değil, her zaman zayıf olanın gücünden ötürü gerçekleşir.”Muhalefet partileri ona yakın seçim kaybını ve muhalefet avantajını kullanamamış, yada nal toplamışlardır.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 8989 Defa Okundu
2015-11-16

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır