KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

YEMİN

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         YEMİN

 Yemin

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Tuncer Kırhan’ın, “Yemin” yazısı:

Kültürümüzde “yemin”li pek çok şarkı vardır.  Bunlardan en bilineni  Selahattin İnal’ın rast makamındaki “Yemin ettim bir kere dönmem geri bunu bil” dir. Hoş her yeminden sonra dönülmüştür ya ! 

Bence en anlamlı olanı Kayahan’ın  “Bir öfkeye mahkum ettik her şeyi/Bir yemin ettim ki dönemem” denilmektedir.

Bu peşrev sonrası farklı bir yemine; 17 Kasım’da TBMM’de yapılan yemin  törenine gelelim.

 Bunların yaptığı hepten yanlış ve yakışıksız.

 Nedeni ise  tabansız, mesnetsiz ve sevgisizlikle dolu bir başı bozukluktur.

Zaten bunca yozlaşma içinde başkasını beklemiyorduk. 

 Hani denir ya “Her çalınana oynuyor, canı isteyen bir daha oynuyor.”

Yahu bu koca koca insanlar, hatun kişiler bilmezler mi T.C. bir hukuk devletidir.

Burası bir iç tüzükle yönetilir ve süregelen bir yemin metni vardır.

Her kürsüye çıkan bunu  adam gibi okumalıdır.

 Üstelik okumakla  kafasının değişeceği yoktur.

 Ben böyle istiyorum  ne kadar densizliktir. İçi dışı anarşizmle boyalı zavallılar, ben  Arapça yada  Kürtçe konuşacağım,  yahut ne olduğu belirsiz semboller  ve acayip şekillerle simgeleşmiş el kol işaretiyle taraftarıma mesaj vermek istiyorum demek, zavallı olan  kendini tatmin etmekten başkası değildir.

Bunun adı düpedüz başsızlıktır, hukuksuzluktur, saygısızlıktır. 100 yıla yakın bir parlamento kültürüne sahipken, kalkıp “ben böyle istiyorum” demek yırtınmak cahilliğin daniskasıdır. Acaba  ABD yada  Orta Avrupa ülkesi parlamentolarında bu tür densizlikler olabilir mi?

Bu patavatsızlığı yapanların başında sözde kıdemli  24 yıl öncede aynısını yaşatan HDP Ağrı milletvekilinin yemin metnini dışına çıkarak, Kürtçe bir giriş yaparak başlaması ve Türk milleti ifadesi yerine Türkiye milleti demesi saçmalıktır.Daha sonra Twitter hesabında yazdığı mesajda konu olan Kürtçe cümleyi Türkçe olarak kullanmayacağını söyleyerek  sözde yiğitlik etmiştir.

Türk Milletine acılar yaşatan PKK sempatizanı vekil kadın hiç utanıp sıkılmadan  yemin ederken sırf ortalığı germek ve şov yapmak için “Türkiye Milleti” diyor. Sanki “Türk” derse Türk olacak gibi korkuyor.

 Peki iç tüzüğün yaptırımları var mı? Var.

Yeminini  adam gibi okumadığı sürece Meclis çalışmalarına katılamazmış.Bu saatten sonra katılsa ne olur, katılmasa ne olur? Oylamalarda oy kullanamayacakmış, zaten  onun istediği  de odur.

Bir başkası Binnur Karaburun’du. Bu engelli hanımın  yemin törenine besmele ile başlaması tamamen cahilliktir. Bir defa besmele namaz sırasında surelerin başında sessiz okunur, toplu namazlarda sadece  imam tarafından sesli okunur. Bu davranışıyla meclise imam olduğunu sanan ve dini kavramları siyasi ortamlara malzeme yapmakla sempati toplayacağını sanmaktadır.

Bütün bu olup bitenlerden sora AKP’li eski Meclis Başkanı ve eski Adalet Bakanı M. Ali Şahin yaptığı değerlendirmede“Bu yemin metnini çok beğendiğimiz için, içimize sindiği için yapmış değiliz. Çünkü hiçbir demokratik ülkenin meclisinde ve anayasasında olmayacak şekilde kötü yazılmış olan bir yemin metnidir” diyerek gecikmiş  bir ahkam kesmiştir.

Bütün bunların  adı siyasetin yozlaşması ve yetersiz, yeteneksiz siyasetçilerin   meydanı boş bulmasıdır.

Osmanlı devletinin son zamanlarında 2. Abdülhamit’in “Millet-i Sadıka” yani sadık milleti olan Ermeni ve Rumlar ile “Necip Kavmim” dediği Arap  unsurların elde ettiği   tavizleri karşısında şımarmasıyla köşeye sıkışan İttihat ve Terakki hükümetinin ulusalcı yaptırımları karşısında  bugün yapılanların aynısını yapmıştır. Öyle ki;azınlıkların temsilcisi Ermeni milletvekili Boyacıyan meclis konuşmasında “Siz bilmez misiniz ki Osmanlı  Bankası ne kadar milli ise, Osmanlı devleti de o kadar millidir. Bu devlet bir şirkettir, bizde ortağıyız.” Dediği bilinmektedir.

 Tarih tekerrürden ibarettir” sözü, bir idare-i maslahat diyenlerin söyleminden  başkası değilmiş.

Yeni yılınız sağlıklı ve varlıklı olsun.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 22390 Defa Okundu
2015-12-16

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır