KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

21 MART NEVRUZ BAYRAMI

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         21 MART NEVRUZ BAYRAMI

21 Mart Nevruz Bayramı

21 Mart tarihli Nevruz, bayramlarımız sırasında resmi olarak yer alsa da, bu güzel günde yeteri kadar acı yaşanırken, meydanları savaş alanına getirmek isteyenlere sağduyulu olmalarını öneririz.

Mademki Nevruz, bir çok kültürün yaşattığı gelenekselliktir. O halde, aynı topraklar üzerinde, aynı kültür kaynağından çıkan insanların baharı birlikte kucaklaması varken, meydanlarda onu bir direniş aracı yapmak toplumsal barışı yaralamaktadır.

Nevruz’un geleneksel yapısına baktığımızda, Türk dünyasıyla birlikte, ortak değerlere sahip İranlılar, Araplar, Afganlılar ve Kürt toplulukları tarafından kutlana gelmiştir.

21 Mart’ta tabiatın canlandığı, gece ile gündüzün eşitlendiği, güneşin koç burcuna girdiği bir gün olarak bilinen Nevruz, Oğuz destanında “yengi kün” sözüyle anılırken, Farsça‘da, Nevbahar’dan bildiğimiz, (nev) ile gün anlamına gelen (ruz) sözcüklerinin birleşmesiyle Türkçeye girmiştir.

Nevruz, öteki bayramlar gibi ulusların inanç ve kültür anlayışlarından, mitolojilerinden ve yaşam biçimidir.

Azerbaycan Türklerinde “Novruz” Başkurtlar’da “Navruz” Kazaklar’da “Navrız” Kırgızlar’da “Noruz” Özbekler’de “Növroz” Tatarlar’da “Navrez” Türkmenler’de “Novruz” Uygurlar’da “Noruz” Çuvaşlar’da “Naras”, Kürtler’de ise “Newroz” adıyla anılırken, farklı renk ve kültürlerin asırlar ötesinden çıkarak, Orta Asya’dan Anadolu’ya ve Balkanlar’da yeni bir günde bereket ve uyanışın başladığı bir milattır.

Sosyolojik yönü ile bakıldığında, 21 Mart mit’i üzerine kurulan argümanlar ve kültürel kazanımların inanç kültürünü etkilediği ya da etkilenmesi şeklinde kendini gösterir.

Hıristiyan toplumlarda, ‘Noel Baba’ sembolünün geyiklerin çektiği kızaklarla taşıdığı umut “Noel Bayramı” ise, Nevruz’daki baharın bereketi de aynı şekilde yorumlanmaktadır. Hıristiyanlıkta bahara duyulan özlem “çam ağacı” motifiyle şekillenirken, Nevruz’daki ‘Semen’ adlı çimen figürü ve yedi çeşit kuru yemiş ile yumurta boyama geleneği Hıristiyan kültürüyle benzerlikler gösterir. Nevruz, tarihi gelişim ve etkileşim içinde Türkler ve İranlılardan Araplar’a geçerken, inanç motifleri içinde tanrının dünya ve Adem’i Nevruz’da yaratması, Nuh’un tufandan sonra karaya ayak basması, Yusuf’un kuyudan, Yunus un balık karnından kurtulması, Adem’le Havva’nın Arafat’ta buluşması, Alevi-Bektaşi kültüründe, Hz.Ali ve Hz.Hüseyin’in doğumu, hatta Hz. Ali’nin Fatma ile evlenmesi ve halifeliğe geçtiği gün olarak kabul edilirken,

Osmanlı’da ordunun denizlere açılması, bir başka menkıbe de ise; Firdevs’in, ‘Şehname’ adlı eserinde Pers egemenliğinde yaşayan Kürt halkına önderlik eden Kawa adlı bir demircinin ayaklanma girişiminden yola çıkarak, 21 Mart’ta sözde bir bağımsızlık miti yaratmaya çalışmak menkıbe olsa da eyleme dönüştürmek ütopyadan başkası olamaz.

Binlerce yıllık geleneksellik içinden günümüze ışık tutan Nevruz’un tüm insanlık için mutluluk ve bereket getirmesini dileriz.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 18964 Defa Okundu
2016-03-05

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır