KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

DAHA NE KADAR ŞEHİT, NE KADAR ACI…

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         DAHA NE KADAR ŞEHİT, NE KADAR ACI…

Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı…

Değerli okurlar gün olmuyor ki medyada şehit ya da yaralı haberleri almayalım. Bazı TV kanalları da işi kanıksamış halde üçüncü sırada vermektedir. Kim bilir biz bu yazıyı yazarken güzel ülkemizin hangi köşesinde daha ne canlar gidecek.

Sürmekte olan bu terör ve acılar her iki taraf içinde ne zaman sona erecek onu da bilinmemekte iken, yetkililer ağız birliği yapmış gibi “ sonunu getirmeye kararlıyız” demekle bir yere varılmadığı gerçektir.

Güney doğuda yerle bir olan kentler, yeniden yapılsa da tarihi değeri kalmayacak, nüfus varlığının ne olacağı bilinmemektedir. Durum bu şekilde sürerken her gün ülkenin bir çok bölgesinde gencecik vatan evlatlarını toprağa verilirken yürekler yanmaktadır.

Dilimizde bazı deyimler vardır, dilimizden düşürmeyiz. İşte geçtiğimiz günlerde katıldığımız bir merasimi izlerken, acaba gerçek anlamını bilerek mi kullanırız diye bildiğimiz o bilinen söz geliverdi aklımıza.

“Evlat acısı gibi bir şey” Başımıza gelen olumsuz olaylar karşısında bu ve benzeri deyimleri anlatırız. “Evlat acısı gibi çöktü içimize” deriz. “Evlat acısı gibi sarsıldık” desek te hiç kimse, o acıyı yaşamadan -Allah da yaşatmasın- bu deyimin anlamını anlayamaz. Onu yaşayanlar bilir. Gencecik evladının kokusunu sırtından çıkan elbisede arayan ananın yaşadığı acının şiddetini , yada genç eş yada yavuklular bilir. Güzel bir söz vardı merhum gazeteci Hasan Pulur’a ait olan. “Elime doğan çocuğu, elimle toprağa veriyorum!” demişti oğlunu kaybettiği zaman. Babalar analar ellerine doğan çocuğu, elleriyle toprağa verirken yaşadıklarını yalnız kendileri bilir.

Şehit cenazelerinin en çok kaldırıldığı ve merasimlerin yapıldığı Kocatepe ne giden yollar; Tunalı Hilmi Caddesi, Esat Caddesi girişleri hemen her gün trafiğe kapalıdır. Öyle ki ara sokaklara dahi giriş verilmezken trafiğe ait çekici araçlarla kapanan yollar yurttaşları ayrıca üzmekte ve şehre içinden çıkılacak durum varken, onlarca bürokrasiye ait araba ve otobüslerin yarattığı trafikle çıkılmaz saatler yaşanmaktadır.

Oysa bunun çözüm yolları vardır. Bu merasimlerin Eskişehir yolunda trafik kolaylığı olan ve amacı protokol camii olarak inşa edildiği bilinen Ahmet Akseki camiinde yapılması daha uygun olacağı düşüncesiyle bir hatırlatma yapmak istedik.

Biz bunları söylerken eleştiri heveslileri ola bilir, ancak şunu da bilmek gerekir ki; Yahya Kemal, “Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde” der... O “asude bahar” ülkesinde yaşayanlar “asude-dil”dirler, gönlü rahat, başı dinç ayrılmalıdırlar. .Şehitlerimiz ebediyete giderken nereden nasıl gidecekleri değil bıraktıkları anılarla yaşayacaklardır. . Behçet Necatigil der ki: “Bıkmışım ölümlerden Ölmeyin benden önce.” Evet ama, siz bıkacağınız kadar bıkın, ölüm sıra dinlemiyor, sıraya hiç bakmazken hemen her gün kaybettiğimiz evlatların acısı yürek yakmaktadır. Ama bu günlerde sayıları binleri bulan evlat acısı yaşanıyor, kurşun gibi delip geçmiyor, yüreklerde yerleşik, tek acı ölüm kalıyor. Ebediyen bir daha o sevgiliyi görememe duygusu yakıyor yürekleri. Cemal Süreya “Üstü kalsın” şiirinde “Her ölüm erken ölümdür” der, hele ölen evlatsa, gencecik yar ise; hangi insan mutlu olur? Yine dilimize takılan bir laf var: “Acıyı veren, sabrı da verir.” Görelim demektense, bir daha olmasın demek en güzeli.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4852 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır