KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TERÖR VE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         TERÖR VE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

 Terör ve anayasa değişikliği

Kafkas Haber Ajansı Köşe Yazarı Tuncer Kırhan’ın ‘Terör ve anayasa değişikliği’ başlıklı yazısı:

Merhum şair ve düşünce adamı Attila İlhan ; Türkiye kurtuluş savaşından sonra ne zaman geleceğe yönelik (huruç)olumlu bir adım atsa, batılı dost bildiklerimiz ya Asala, yada onun uzantısı PKK ve sonrası alışık olduğumuz PYD, KCK.IŞİD DEAŞ, FETÖ ve DHKP-C siyle adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun tüm terör örgütleriyle başı beladan çıkmayan örgütlerin eliyle kan, can ve vahşet olarak önümüze gelmektedir. “Eğer Batı, IŞİD’e ve radikal İslam’a karşı tavır almazsa, Türkiye bu işbirliğinin içine girmezse, bu coğrafyanın göreceği kan hiç kimsenin hayal edemeyeceği kadar derindir!” konunun uzmanı şu sıralar göz altında olan gazeteci Hüsnü Mahalli. Türkiye son iki yıl içinde büyük şehirlerde bu terörü ilki Ankara gar önünde ve Genel Kurmay sokağındaki bomba olaylarından sonra Beşiktaş Arena stadyumu yakınlarında meydana gelen patlamanın zamanlaması manidardır.

Ortadoğu bölgesinde son on yılda yapılan darbeler ve sürdürülen Petrol kavgası bölgenin geleceğini kana bulamıştır. İslam dünyasını kan gölüne çeviren Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) uzantısı Arap Baharı olaylarının esir aldığı son ülke Suriye. Suriye de yaklaşık 5 yıldır devam eden çatışmalar yüz binlerin ölümüne milyonların da mülteci durumuna düşmesine neden olmuştur. Demokrasinin tam işlediği ülkelerde verilen görevi yapamayanlar gider, yapacak olanlar gelir! Bizde böyle Batılı bir anlayışının olmadığı, en sosyal demokratım diyen CHP’de bile parti içi demokrasinin olduğu tartışılır. Çünkü demokrasi denilen uzlaşı kültürü oluşmamıştır.

İktidar kanadı ile onun destekçisi MHP nin “Olumlu olay ve yeni dönem” dedikleri konu “Başkanlık Sistemi” teklifinin Meclis e getirilmesiyleadı “Cumhurbaşkanlığı” olarak değiştirilen “Başkanlık Sistemi” ile sanki başa geçecek olan kişi sanki elindeki sihirli değneği hareket ettirecek ve Türkiye deki bütün işler düzelecektir. O günden itibaren terör bitecek, halk refah ve huzura kavuşacak, refah seviyesi yükselecek, tavan yapmış olan işsizlik ve dolar düşecek.
Dileriz öyle olur ama, doğrusunu söylemek gerekirse bu olmayacak duaya “amin” demeye benzemektedir.
Meclis e getirilen “Türk Tipi Başkanlık Sistemi” kabul edilirse Türkiye de iyiye giden bir şey olmayacak, özgürlükler iyice budanacak, bunun sonucu ülkede kutuplaşmalar artacak.
(13.12.2016 Rahmi Turan: Sözcü Gazetesi)
Verilen teklifte Cumhurbaşkanı için istenen yetkiler olağanüstü…
Öneri özetle şöyledir: – Yürütmenin başı olacak, başbakanlık kalkacak.

(Aslında yalnız yürütmenin başıdeğil Türkiye deki her şeyin başı olacak.) Parti başkanlığı görevi de devam edecek. Bakanları tam yetki ile o tayin edilecek, istediği vakit onlar görevden azledile bilecektir. Yetmedi üst düzey kamu görevlilerini tayin edip, dilediği zaman görevden atabilecek. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin yarısını tek başına seçecek. (Diğer yarısını da çoğu kendi seçtiği milletvekillerinden oluşan Meclis seçecek. Bir bakıma hepsini kendisi seçmiş olacak– 2019 dan itibaren kararname çıkarabilecek. Olağanüstü hal (OHAL) ilan edebilecek. Cumhurbaşkanı, vatana ihanet dışındaki suçlar için de yargılanabilecek.

Tabii pratikte “Cumhurbaşkanını yargılama” diye bir şey mevcut çalışma ile imkânsız hale getiriliyor. Çünkü Yüce Divan a sevk için kademeli formül uygulanacak. 301 imza ile soruşturma açılması istenebilecek. 360 “evet” oyu ile Meclis Komisyonu kurulabilecek. Bütün bunların sonunda Cumhurbaşkanı ancak 400 milletvekilinin oyu ile Yüce Divan a sevk edilebilecekmiş. Duyun da inanmayın.

Bunun Türkçesi; “Cumhurbaşkanı ne yaparsa yapsın asla yargılanamayacak”
demektir. Ne diyelim, vatana ve millete hayırlı olsun. Ondan sonrası mı?
Muhalefet partisi yada partilerinin koalisyon dahi hayal etmeleri imkansız olacaktır.
Oturuyorlardı, bundan böyle daha rahat otururlar.
2017’nin vatana millete hayırlar getirmesini dilerim.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 15731 Defa Okundu
2016-12-27

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır