KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

FERASET VE AHLAK

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         FERASET VE AHLAK

 Feraset ve Ahlak

Bu  yazıma değerli dostum  eski YÖK üyesi Özgün Ökmen’in sosyal medyada rastladığım “ Ey Ferasetini Sevdiğim  Anadolu  İnsanı” adlı  yazısı oldu.

Okumuş olsaydınız geride bıraktığımız referandum rezaletini  ne  güzel anlattığını görecektiniz.

Şimdi  şu  “ feraset” ne mene  şeydir birde biz görelim.  Türk Dil  kurumu sözlüğünde baktık,  orada    Arapça  kökenli olduğu, “ bayan ismi olarak ta kullanıldığını, anlam  itibariyle;  ruh anlayışı, seziş, sezgi anlamı taşıdığını, sezgi yada son günlerde  çok  kullanılan “algı” yaratma sözcüğüne malik ne siyasal entrika  uzmanı varmış meğer diyeceksiniz.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde  Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürüttüğü sırada "Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum" diyen densiz daha  sonra  YÖK üyeliğine atanmıştı.

Feraseti anlatan bu derya ifadeyi şaşkınlık içinde izlerken, bilmek gerekir ki; siyaset, ticaret ve tarikat ayağının ana kaidesi olan  siyasal ahlak ve yoruma göre  din anlayışı  toplumsal  ayrışmanın da temeli dinamitlenmektedir.

 İçinde bulunduğumuz  ramazan ayında  bu feraset  sahibi insan ve siyaset  cambazlarının  marifetlerini ibretle  izleyeceğiz.

Bir başka şekliyle bu feraset  erbabı  vatandaşların algı tekniğidir. Medyada izlediğim bir ilginç olayı aynen  aktarıyorum. Artık  siz gerisini düşünün ki  bu ferasetli  halk ile  neler yapılmaz! 

Kanal 7 den Esra adlı bir muhabir  İstanbul’un orta yerinde  bir röportaj yaparken,  ferasetli  vatandaşlara  üç  kelimeden oluşan  bir soru yöneltiyor.

‘ Ayet, farz, sünnet’  Bu  üç kelimeyi   duydunuz mu?

Ya da  ayet nedir? Diyor.

Cevap. Bunlar kuranda geçer, Allahın isimleridir Farz peygamber efendimizin  farzıdır. Oruç tutmak, namaz kılmaktır.(Ne kadar ilgiliyse)

Bir başkası erkek daha iddialı olarak yanıtlıyor. “Sünnet namazdır, ama hangisini kılacaksın , akşam  mı, yatsı mı, yoksa sabah mı. Bunları bilmek  lazımdır.” Diyor ve ukalaca ayrılıyor.

Muhabir iki genç  kıza soruyor, ancak   yanlarındaki orta yaşlı kadın  farzı  şöyle anlatıyor. ‘Farz sünneti yerine getirmektir, farz namazdır, yani  namaz kılmaktır. Tabi  beş vakit farzın namazı vardır. Derken yanındaki  genç kızlara öğütler gibi  iddia ile bakıyor ve “ tamam mı şekerim” diye uzaklaşıyor.

Muhabir türbanlı genç bir hanıma  yöneliyor. ‘ Farz, sünnet ve ayet nedir efendim’ diyor. Kadın  ‘hiç bişe diyemeyeceğim, bilmiyorum” diyerek  uzaklaşıyor.

Muhabir Konyalı olduğunu söyleyen genç bir adama ‘Konya yöresiyle ilgili bir ayet biliyor musunuz?’  diye soruyor. “Bizim  çevremiz  kapalıdır, genellikle ayrı ayrı  dua ederiz bu farzdır, aynı zamanda hadistir”

Bir başka adam ayeti  şöyle açıklıyor. ‘ Ayet namaz kılmaktır, aynı zamanda dua etmektir’

Orta yaşlı bir kadın  cevaplıyor. “Ayet valla ben  hiç anlamadım ki yavrum.”

Peki Farz  duydunuz mu?  “Benim okumuşluğum yok  ki kızım ben bunları anlamam.’

Peki sünnet nedir? “sünnet çocukların  sünnetidir.” (gülüyor) Birde peygamber sünneti  var diyorlar, o  doğuştan oluyormuş” gülerek uzaklaşıyor.

Ne diyelim? Allah böyle feraset sahiplerini bağışlasın.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 90 Defa Okundu
2017-05-19

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır