KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

OKULLAR AÇILMIŞKEN DİL ÜZERİNE ÖĞÜTLER

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         OKULLAR AÇILMIŞKEN DİL ÜZERİNE ÖĞÜTLER

 Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler

Atatürk, uluslaşma üzerine öngörülerini yaparken, devrimlere yön veren ve onu sonsuza kadar egemen kılacak biricik erkin, dil ve kültür olduğunu ifade etmiştir. Söylevlerinde önemle vurguladığı Türk dili, Türk kültürü, çağdaş uygarlık ve bağımsızlık, Türk ulusuna ısrarla anlattığı kavramlar iken, içinde bulunduğumuz  elektroniğe dayalı durum  giderek kaygı  vermektedir.

Oysa büyük ozan Behçet Kemal Çağlar; “dil bir ulusun ses bayrağıdır” demişti. Tıpkı bitkiler gibi canlı ve her türlü etkileşime açıktır.

 Bilindiği gibi  vahşi kapitalizmde  global bütünleşme ekonomileri etkilediği gibi dil ve kültürleri de olumsuz etkilemektedir.

Elektronik iletişim araçlarıyla kullandığımız kırpık anlatımlar, özellikle öğrenim çağındaki gençleri konuşma ve yazmalarında tahribata neden olmaktadır.

Hemen hepimizin kullandığı, “Aman Allah’ım” yerine “Ohh my God!” demek bir başka dilin argümanına teslimiyetinden  başkası değildir.

Etrafımızdaki alışveriş merkezlerinin isimleri neden Türkçe değil diye düşünmek gerekir.  Üstelik buralardaki mağazalar, Türkiye’de değilmiş gibi, ilanlarını İngilizce vermekte sakınca görmezken, vitrinlerine “indirim” anlamına gelen, İngilizce “Sale” yazarken kime hitap etmektedir.

Günlük hayatımızda kullanılan Türkçemizin böylesine kirlenme içinde olması yanı sıra, konuşma dilimizin de epey bir nasiplendiği ve anlaşılmaz hal aldığı gözlenmektedir. Üstelik bu yanlışlıkları yapanlar, sözde iyi konuşmacı olan spikerler, siyaset adamlarını ekranlarda  sıkça izlemekteyiz.

Dilimizin korunması için, acil önlemler alınmalı ve yeterliliği olan eğitimciler, tiyatro oyuncuları, yazar ve siyaset adamlarına önemli ödevler düşmektedir.  Eğer bunlar olmazsa, gelecek nesiller çok daha anlaşılmaz olacaktır.

Yazı dilimizden önce konuşma dilimizde görülen bozuklukları gidermek için, Türkçeyi iyi öğrenememiş olmamız öncelikli eksiğimizdir. Bencilliği bir yana bırakıp, yanımızda güncel bir yazım kılavuzu ile Türkçe sözlük bulundurmayı ve arada bir bakmayı kaçımız adet edinmişizdir?

Yanlış konuşma ve yazmaya birkaç örnek vermek gerekirse; “Sandviç” yerine “sandöviç” olmayacağı gibi, “pardesü” yerine “pardüsü” olmaz. “randevu” yerine, “rendevu” ya da “randövü” olmaz. “alzaymır” yerine “anzaymır” olmaz, “dolu” yerine “ fuldolu” olmaz”otobüs” yerine, “otibüs” olmaz. “panjur” yerine, “pancur” olmaz. “stepne” yerine, “istetme” hiç olmaz. “program” yerine “proram” olmaz. “ropörtaj” yerine, “reportaj” hiç  olmaz.

Hadi bunlar yabancı sözcüktü, dilimiz sürçtü diyebiliriz. Peki, Türkçe yanlışlara ne diyeceğiz?

Kibar olmak adına, “yazacağım” ya da “yazıcam” yerine “yazcam” olmaz. “kayısı” yerine, “kaysı” olmaz. “gezeceğiz” yerine, “gezicez” olmaz. “dakika” yerine, “dakka” olmaz. “dut” yerine, “tut” olmaz.”öğün” yerine “övün” olmaz.  Olmazları  daha da artırabiliriz, hele bir tanesi var ki hiç olmaz. 

 İngilizce’den ‘‘exhaust’’ olarak Türkçe’ye girmişken bu sözcüğün ‘‘egzost, eksöz, eksoz’’ yazılması hiç olmaz.

Hatasız  güzel Türkçe ile  konuşup yazma dileği ile.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5386 Defa Okundu
2017-09-03

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır