KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

AŞURE AYINDA KERBELA’YI ANMAK...

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         AŞURE AYINDA KERBELA’YI ANMAK...

AŞURE AYINDA KERBELA’YI ANMAK... 

Kerbela olayı, Hicri tarihle 10 Muharrem 680’de, bundan 1329 yıl önce Hz. Hüseyin ve 72 yakınının katledildiği tarihtir. Aşure ayı olarak ta bilinen Muharremlik, insanlık tarihinde yer aldığı şekliyle, tanrının büyük tufanda Nuh’tan başlayarak on peygambere bahşettiği iyilikler sırasında yer alır. İslam anlayışında ise Kerbela katliamından çocuk yaşta kurtulan, Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin için tanrıya bir şükran ve şehit olanlar için kalanlara bir ikram olarak anlam kazanırken, aşureyi oluşturan kuru besinlerin zenginlik ve nitelik yönünden değiştirmeden sunulması inanç kültüründeki zenginliği anlatmaktadır.
 
Devlet tiyatrolarınca iki yıldan beri sahnelenen Kerbela adlı oyun, ümit ederiz Anadolu turnesine de çıkar ve Kars’ın tiyatro seven insanlarıyla buluşur. Oyun, Aralık ayı içinde, Bakırköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 35. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde en iyi yapım, en iyi yönetmen, en iyi oyun yazarı,en iyi müzik ödülünü kazandı. Ali Berktay’ın büyük emekle kaleme aldığı ve sahne uygulaması gerçekçi bir bakışla işlenirken, yönetmen Ayşe Mestçi’nin sabırlı çalışması, oyuncuların başarısında gözlenmektedir.
 
Oyundaki sahne dekoru ve ışık şaşırtıcı bir görsellikle akarken, cesaretle uygulanan Azeri müziğinin mistik gizemi, sanatçı Arzu Gurbani’nin güçlü yorumu ile lezzet bulurken, orkestra ve bağlamanın yürekleri sarsan nağmeleri bin yıl ötesindeki başkaldırıyı ifade etmektedir.   
 
Kerbela oyununda ki ana tema İslamiyet öncesinde var olan demokratik öğelerin yok edilmesi,hilafetin sultanlaştırılarak klasik yapılanmaya ve şeriatın bu saltanat anlayışıyla, resmi devlet doktrini haline gelmesi ve din kisvesiyle inançların yerine çıkarların alması şeklinde anlatılmaktadır. 
 
Kerbela’da yaşananların başlangıcı olarak bilinen Sıffin savaşı öncesinde yaşanan aile çatışmaları ve entrikalardır.
 
Bir tarafta gerçeğin ve adaletin temsilcisi olan halife Hz. Ali, diğer tarafta iktidar hırsı içindeki Muaviye’nin İslam’a rağmen vaatlerle taraftar kazanma mücadelesidir. Savaşın galibi Hz.Ali olsa da, Muaviye halife olmayı başaracaktır.
 
Bununla da yetinmeyip, kendinden sonra oğlu Yezit’i yerine veliaht ilan etmesi ile sürüp gidecek olan aile kavgası sürecinde Hüseyin’i kendine biat etmek için Kufe’ye davet etmesiyle sonun yaklaşması Hüseyin ve İslam tarihi için bir kader günü olur.
 
Yezit, babası gibi hile yolunu seçerek, vaatlerle yanına aldığı Kufe halkının yardımıyla Kerbela’da Hüseyin ve arkadaşları katleder.
 
İslam tarihine mal olan bu olay, Arap dünyasında ki iki ailenin kavgasıyla başlayıp peygamber soyunun tarih sahnesinden silinmesiyle son bulurken, devleti yönetenlerin faşist bir karakter kazandığı gözlenir.
 
Kerbela’da yaşananlar iyi ile kötünün, zalim ile mazlumun, lanetli ile kutsalın, karanlık ile aydınlığın hesaplaşmasıdır.
 
Hz. Hüseyin’in Kerbela’da ki direnci, köleliği kırmak için isyan eden Spartaküs gibi, kutsallık uğruna mazlumdan yana verilen aydınlığın mücadelesidir.
 
İslam tarihinde Sıffin’de başlayan totaliter siyasallaşmanın temelini atan Muaviye ve Yezit isimleri nefretle anılmaktan öteye gitmezken, “Bana bir kelime öğretenin kölesi olurum” diyen Hz. Ali ve Hüseyin, gerçeğin ve aydınlığın simgesi olarak gönüllerde bir ışık ve anlayış olarak yaşamaktadır.
 
Sonuç olarak diyebiliriz ki; Kerbela olayı, İnanç dünyamızın zenginliklerinden; Hanefi olsun, Alevi olsun, Caferi olsun, Zeyd-i olsun, tüm Müslümanların yolu olarak bilinmelidir. Kerbela’da şehit olanların yolu insanlığa ve Tanrıya hizmet etmenin, hainlere karşı direnmenin yoludur. Tuncer Kırhan
 
Kerbela şehitlerini sevmek, zincirlerle dövünüp ağlamak olmamalı, çünkü onlar,sonsuza giden bir yolda inanç dünyasının sesi ve adaletin bayrağı oldular.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5348 Defa Okundu
2010-12-29

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır