KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GÜNDEMDEKİ KARS...

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         GÜNDEMDEKİ KARS...

Gündemdeki Kars... 

Son bir haftanın gündemine bakarak “ucube” diye yazmak istedim ama Karslı olduğum için elim varmadı.
 
Çünkü Kars ve Karslılar, ucubenin ne olduğunu iyi bilir. Çünkü Kars, evliyalar-enbiyalar diyarıdır.
 
Kars’ta hangi toprağı kazsanız şüheda, hangi adımınızı atsanız bir mermi kovanı bulursunuz. Dolayısıyla zulmü de, esareti de gören-bilen Karslıdır. Siyasi dışlanma konusunda deneyimlidir, sabırlıdır.
 
Çünkü Kars tarihtir, çok kültürlülüğün bir halıya dökülen nakşıdır. Karslılar onurlu ve fedakardır.
 
Hani diyanet işleri başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu görevden alındıktan sonra; “Biz en çok Atatürk zamanında önemsendik” demişti ya, Karslılar için de öyledir.
 
Atatürk, Cumhuriyet’in ilan edilişinin birinci yılının arifesi, 6 Ekim 1924 tarihinde, bin bir yoksulluk içinde ayakta duran Kars halkıyla kucaklaşmak için geldiğinde, Karslılar onu istasyondan vilayete kadar, her biri sanat eseri olan, Genceli, İrevanlı, Şirvanlı, Tebrizli bacılarının ellerinden çıkan halılar üzerinde yürüttüler. Çünkü savaşlardan geliyordu, kurtarıcıydı.
 
Bu coşkulu karşılamada, Karslı müzik adamlarının eseri ve yürek sesi olan; “Hoş gelişler ola” marşı karşısında duygulanan Mustafa Kemal Paşa, Karslılardan gördüğü olağan üstülük ve entelektüel birikim karşısında, kent kültüründen etkilenerek, o gece duygularını Başbakan İnönü’ye telgrafla bildirirken; “Keşke sen de gelseydin de Karslıların bu coşkusunu görebilseydin.” demiştir.
 
Atatürk, Kurtuluş Savaşında Anadolu insanının halini ve niteliğini bildiği için, Kars’taki farklılıktan mutlu olmuştur.
 
Karslılar o günden itibaren, onun şahsında devlet adamlarını baba olarak gördüler. Sokak ve meydanlarına, Kazım paşa, Halit Paşa, daha sonra Mesut Yılmaz,Haydar Aliyev gibi isimleri vererek onları ölümsüzleştirdiler.
 
Çünkü, Karslılar vefalıydı. Başbakan Erdoğan’a kadar her devlet adamını bağrına basmıştı. 9.cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kars’a ve Karslılara özel ilgisi nedeniyle, Otuz Ekim Bayramlarında Karslılarla birlikte olmuştu.
 
Türkiye gündemine oturan Kars, böyle bir konu ile polemik edilmemeliydi.
 
Kars’ın sorunları anlatılmamıştı.
 
Kars’ın sorunları bir değil, bindi. Akyaka’ya uzanan tren seferlerinin kesilmesinden başlayıp, hayvancılığın bitişine kadar devam etmekte idi.
 
Kars’ın tarıma dayalı tek sanayi kuruluşu olan ve pazara çıkarılan şeker fabrikasının yirmi gün süren kampanyasıydı.
 
İşsizlikten tıka basa dolu kahvehanelerdeki genç insanların durumuydu.
 
Keşke, Başbakan bu sıkıntıların giderilmesi yolunda alınan teşvik ve destekleme müjdesiyle gelseydi.
 
O vakit, çiftçinin de, esnafın da yüzü gülecek, Kars kalkınacaktı. Karslı bunları biliyordu, çünkü sekiz yıldan beri çözüm bekliyordu.
 
Belediye, ucubelik olan “Gıda Bankası” ile insanların iradesini almaya çalışırken, Karslı işadamı İsmail Aytemiz tarafından yaptırılan çoğu kentte olmayan donanıma sahip spor salonunu işletemezken, gençlerin enerjilerini, “Kurtlar Vadisi” öykünmeli “Çete” kurma ve çatışmalar ile geçirmesi hazindir.
 
Sayın Başbakan da biliyor ki, Kars’ın sorunları anıt falan değil, açlık ve işsizliktir.
 
Keşke, Kars’ta, Ordu Caddesinden, Halit Paşa ve Kazım Paşa’ya inseydi de, sıra sıra dizili kahvehaneleri dolduran eğitimli, üretken gençleri gördüğünde, Kars’ın değil, Doğu’nun da makus talihini değiştirmenin gerekliliğini anlasaydı.
 
Söz konusu anıt ya da eser öyle veya böyledir ki, bir defa yapılmış, yapan da yaptıran da sağ olsun. Yapılırken Karslılara sorulmamış,olabilir. Zaten, Türkiye’de ne soruluyor ki?
 
Ankara’nın Bahçelievler girişindeki Kars Kalesinin birkaç misli demir yığını ve Gökkuşağı adlı yatırımlar “ucube” değil de nedir? Ankara Mimarlar Odasının sesi soluğu kesildi.
 
Cumhuriyetin simgelerinden, Gençlik Parkı, büyük harcamalarla makyajlanırken, orayı bataklıktan bir cennete çeviren ünlü vali ve belediye başkanı Nevzat Tandoğan adı yoktur. Park içindeki güzelim heykeller kaldırılmış, kocaman parkta kaidesinde “Itri” yazılı heykelin hangi amaçla konulduğu bilinmemektedir.
 
Kars’ta adına “ucube” denilen sanat eseri, ne yazık ki Kültür Bakanı tarafından tevil edilmeye çalışıldıysa da, Başbakan sözünü esirgemeyip, “Ben heykel için dedim.” Demiş,gelişmeler karşısında ebedi telif hakları sahibi olan, sanatçı Mehmet Aksoy ise; “Heykeli yıktırırlarsa Taliban’a dönerler” diyerek tepki koymakta haklıdır.Çünkü eserleriyle Avrupa’nın köhnemiş kent kültürüne bir çeşni katan sanatçının , “Periler Ülkesinde” adlı eseri de, Ankara belediye başkanı tarafından “tükürürüm böyle sanatın içine” diyerek kaldırırken, Çayyolu’nda bir bulvara,“Şeyh Mucibulrahman Bangda Bungda Bulvarı” adı verilirken kime soruldu?Şurası doğru ki, yapılanlar unutulmaz. İyi ya da kötü yapılan her şey bu dünyada kalırken, kimileri de yaptıklarıyla anılır.
 
Ünlü hiciv ustası Şair Eşref’in,II.Abdülhamit için yazdığı şiirle bitirelim.
 
Vükela kabrine heykeli dikilsin/Yazılsın altına,hal-i hayatında yeri münhal idi/Sanmayın bilinmedi sağlığında kadri/Zira o sağlığında da böyle bir heykel idi.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2734 Defa Okundu
2011-01-14

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLARbarış 2011-01-15
Doğru

Çok doğru yazmışsınız.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır