KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

AZERBAYCAN’I BAĞIMSIZLIĞA GÖTÜREN, 20 OCAK 1990 OLAYLARI

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         AZERBAYCAN’I BAĞIMSIZLIĞA GÖTÜREN, 20 OCAK 1990 OLAYLARI
Azerbaycan’ı Bağımsızlığa Götüren, 20 Ocak 1990 Olayları
 
SSCB adlı ittifakın başkanı Gorbaçov’un 1985`te ortaya attığı açıklık ve yeniden yapılanma politikaları "Soğuk Savaş"ı bitirip SSCB`yi yeniden toparlamaya çalışması başarısızlıkla sonuçlanınca, ittifak üyeleri arasında yeni bir hesaplaşmayı da beraberinde getirmişti.1990`lı yılların başında, Doğu Avrupa`da ki ittifak üyesi bazı devletlerin bağımsızlıklarını ilan etmesi hoşgörüyle karşılanırken, kardeş Azerbaycan’ın bu yöndeki talepleri dinlenmediği gibi, hürriyet ve istiklal için meydanları dolduran Azerbaycan halkı 20 Ocak 1990 tarihinde gerçek bir vahşet yaşadı.
 
19 Ocak akşamı bulvarda iki gencin öldürülmesiyle başlayan kuşatmanın ardından elektrik kesilmesi ile problem yaşayan Bakü,soğuk ve karanlık bir kış gününde ağır silahlarla saldırıya uğradı.
 
Rejim nedeniyle dünya medyası bu olaylardan habersiz, her türlü iletişime kapalıydı. O günden sonra her şeyin değiştiği, tıpkı Türk istiklal savaşında olduğu gibi; “Bir millet uyanıyor” dedirtecek kadar anlamlı bir şey olacaktı.
 
Meydanlarda Kızıl Bayrak yerine üç renkli bir bayrak dalgalanacaktı.
 
Buda nesiydi?
 
Bu bayrak 28 Mayıs 1918 tarihinde; “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” diyerek bağımsızlığını ilan eden Mehmet Emin Resulzade tarafından kurulan ve tarihte kendisini “ilk Türk Devleti” olarak tanımlayan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin bayrağıydı.
 
Belli bir standardı yoktu ancak temsil ettiği renkler milli şahlanışa yetiyordu. Bayrağın mavisi Türklüğü,kırmızısı çağdaşlığı, yeşili ise İslamlaşmayı anlatıyordu. Yetmiş yıllık bir Sovyet esaretinden sonra Azerbaycan Türkleri millet olmanın, bağımsız olmanın coşkusunu ölesiye taşıdılar.Bu coşkuyu yaratan efsanevi insan Ebülfez Elçibey’di.
 
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak 1990 tarihinde,kızıl ordu tankları üzerinden açılan makinelı ateşle sokaklar işgal edilirken,ev ve işyerleri tahrip edilmiş ve 137 masum insan katledilrken, binlerce insan yaralanmıştı.
 
Gelişmelerin şokunu atamayan Bakü halkı,siyasallaşan Halk Cephesi önderliğinde mitingler yaparak dünyaya haykırmak istediler.Azatlık Meydanına toplanan bir milyon insanın elinde yakılan bağımsızlık ateşi, o günden itibaren bir istiklal meşalesine dönüştü. Meydanlarda yer yer Türk bayrağı ve Atatürk fotoğrafı unutulmaz belgeler arasında yer aldı.
 
20 Ocak’tan sonra yaralarını saran Azerbaycan halkı, bağımsızlık yolunda canlarını veren evlatlarını Şehitler Hıyabanı’na defnederken, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini verdiler.
 
Denilebilir ki, 20 Ocak şehitleri, Azerbaycan’ın onuru ve bağımsızlık hareketinin simgesi oldu.
 
Çünkü onlar kahramanca direndiler ve canlarını verirken, halkı için bağımsızlığın yolunu açtılar. Azerbaycan’daki bu şanlı hareketi içine sindiremeyen Rusya, sinsi emellerinden vazgeçmeyerek, Azerbaycan üzerindeki planları için sadık taşeron Ermenileri göreve çağıracaktır.
 
Demokratikleşmeyi henüz tadamayan Azerbaycan’ı bu defa sinsi bir plan bekliyordu.
 
Stratejik öneme sahip, Ermenistan sınırındaki Hocalı bölgesi 1991 Ekim`inden itibaren kuşatma altına alınıyor, 2 Ocak 1992`den itibaren elektrik ve doğal gazı kesilirken, bu defa Hocalı halkı göçe zorlanıyordu.
 
Sürdürülen kuşatma ile 25 - 26 Şubat tarihlerinde karadan ve havadan yapılan saldırılarla, savunmasız halk üzerinde bir soykırım harekatı gerçekleşirken, 613 insan hayatını kaybederken, binlerce insan yaralanıyor ve bir milyon insan topraklarından sürgün ediliyordu.
 
20 Ocak 1990 tarihinde, canlarını veren yürekli insanları ve halk önderlerini rahmet ve minnetle anmak gerekir.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7855 Defa Okundu
2011-01-19

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır