KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HÜRREM SULTAN VE KARS

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         HÜRREM SULTAN VE KARS

Hürrem Sultan ve Kars 

Ne alaka demezseniz, Hürrem Sultan adlı tiyatro eserinin 1964 yılında Kars Lisesi tarafından sahnelendiğinden söz edeceğim.
 
Her zaman kent kültürüne sahip bir şehir diye övündüğümüz, tarih ve doğa hazinesi Kars, Türkiye genelinde 1980’den itibaren başlayan yozlaşma ve göçlerle uğradığı kan kaybı ile, uzak sevenleri tarafından eyvah eyvah diyerek anılsa da, şehircilik adına yapılan kötü şeylerin yanı sıra, iyi şeylerin de eklendiği inkar edilemez bir gerçektir.
 
1933 yılında açılan Kars Lisesi, yaptığı iyi işlere ek olarak,1964 yılında Orhan Asena’nın“Hürrem Sultan” adlı oyununu, Ankara’dan beş yıl sonra sahneye koyabiliyorsa, bunda Kars Lisesi kadar Kars halkının da payı vardır.
 
Çünkü kent kültürüne sahip olan Kars, o tarihe gelinceye kadar tiyatroyu iyi biliyordu. Her yıl birçok tiyatro eseri, gerek Halkevi, gerekse Kars Lisesi tarafından sahnelenirken, hepimizin bildiği, Azerbaycanlı ünlü kompozitör Üzeyir Hacıbeyli’nin “Meşhedi İbad” ve “Arşın Mal Alan” adlı oyunlarıyla bütünleşmişti.
 
Devlet Tiyatroları, sezon turnelerinde Kars’a özel bir yer verirken, İstanbul’un ünlü özel tiyatroları,“Avni Dilligil” ve “Kenterler” Halkevi, daha sonra beş sinemadan biri olan Emek Sinemasında sahneye çıkarken, gençlik ve Kars halkı üzerinde çağdaş bir kültürün yerleşmesine destek oluyordu.
 
1959 yılında Devlet Tiyatrolarınca sahnelenen “Hürrem Sultan” Ankara’da olduğu gibi Kars’ta da hiç bir tepki almamıştı.
 
Oyunda, parlak bir dönemin gerçekleri anlatılırken, Hürrem Sultan’ın intikam hırsıyla önce vezir Pargalı Damat İbrahim Paşa’yı, ardından, Şehzade Mustafa’yı öldürterek, kendi oğlu Selim’e taht kazandırma mücadelesi tarihi gerçeklerdi. Ötesi, ötesi teferruat...
 
Padişahlar bir melek miydi? Hayır. İçki içen de vardı, içmeyende vardı, hastası da vardı, deli olanı da vardı, içkiden ölen de.
 
Her nedense siyasallaşan pek çok değerlerimiz gibi, kültürümüzde siyasallaşınca kızılca kıyamet koptu.
 
Harem yaşamını sanki kimse bilmiyormuş gibi, orayı dokunulmaz, hatta kutsal bir yer gibi koruma altına almanın ne yararı olacak? Hiç...
 
Çankaya sofraları üzerine yazılanlar gündeme gelince sus pus olanlar, nedense“Muhteşem Yüzyıl” dizisi gündeme gelince Spartaküs kesildiler. 
 
Konuşulanlara bakıldığında koparılan gürültü bilmem kaç bin kişinin itirazıyla dizinin kaldırılması olurken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, diziyi seyretmeden gerekli tedbirin alınması gereğini söylemesi, kendine göre bir duygusal yaklaşımdı.
 
Özellikle, konuyu eleştiren yazar takımına sormak gerekir. Türkiye’deki toplam seyirci ulusal kanallardan kaçını izlemektedir?
 
Elbette ki, izlemek istediğini izlemekte, istemediğini ise hiç açmamaktadır.
 
Çünkü televizyon eğitim aracı olmaktan çıkıp, çok şükür bir eğlence aracı olmuştur.
 
Bir televizyon muhabirinin, Eminönü’nde vatandaşlara; “Bu kişi kim” diye sorduğu siyasetçi için; “valla bir dizi oyuncusuydu ama adını bilemedim.” Demesi ortalama kültür seviyemizi göstermektedir.
 
İsviçre’nin Zürih kentinde görmüştüm, o zamanlar tüm Avrupa kanallarında haftada iki gün yayınlanan porno yayınları protesto eden tutucu çevrelere karşı başka bir gurup; “Siz de o tuşa basmayın” demelerine, demokrasi adına yirmi yıl önceki Türkiye vizyonuyla şaşarak “acaba” demiştim.
 
Şimdi, “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizi için bazı mihraklar çıkıp, vay efendim, ecdadımız aşağılanıyor, onlar şarap içmez, kadın madın da bilmezdi diye öfkelenmeleri yanlışın ötesinde tuhaf...
 
Çünkü sultanlar da bir insandır, onlarında hevesleri, heyecanları, doyumsuz egoları vardır, ve de olmalıydı derken, tarihte olmadığı bilinen ancak doğulu bir övgü dizicilikle gururlandığımız, Baltacı ile Katherina masallarını dinlerken hangimiz sırıtmadık diye sormak gerekir.
 
Meraklısı için, 1830- 1895 dönemi devlet ve bilim adamı tarihçi Cevdet Paşa’nın kayıtları tek ve gerçektir. Keza, Remzi Kitabevi yayını olan ve değerli yazar Hıfzı Topuz’un kaleme aldığı “Abdülmecit” adlı kitap incelendiğinde, genç reformist ve zarif padişahın hayatına mal olan nedenleri görülecektir.
 
Eğri oturup, doğru konuşmak gerekirse, Harem, Rum, Bulgar, Yahudi, Sırp, Macar, Arap, özellikle Rus kızlarının çocuk yaşta sarayda eğitilerek, cariye, gözde gibi unvanlardan sonra veliaht analığına yükseltilmesini bilmeyenler, güneşin her gün doğudan doğduğu gerçeğini kendilerine göre yorumlamaları gibi bir şey olsa...
 
Osmanlı, üç kıtaya hakim bir devlet iken, çağdışı kalmakla, devşirmelere teslim olmakla devletin sonunu hazırlamadı mı?
 
İmparatorluğun ilk yıllarında Fatih Sultan, ünlü kanunnamesiyle kardeş katlini caiz kılmadı mı?
 
Türk kökenli vezir Çandarlı Halil Paşa’yı boğdurtup yerine devşirme birini getirmesiyle bir süreci başlatmadı mı?
 
Onun torunu Kanuni’de Rum asıllı veziri İbrahim’le sürdürdüğü yanlışlarla devleti gerileme sürecine sokmadı mı?
 
Batılıların Muhteşem dediği Kanuni ve dönemi, aslında bir Hürrem dönemi değil midir? Tüm cazibesi ve yeteneğini kullanarak yaşlı Kanuni’ye her istediğini yaptıran Hürrem değil midir?
 
Hepsi doğrudur.
 
O halde hoplayıp zıplamanın ne alemi var?
 
Bunlar sadece bir filim, filim...
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4543 Defa Okundu
2011-02-05

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLARyücel kocaman 2011-02-07
ağzına sağlık

Sevgili tuncer abi,ağzına sağlık o kadar güzel özetlemişsinki,bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar mutlaka okusun bu yazıyı.Teşekkürler,senin güzel fikir ve bilgilerinden her zaman istifade etmek isteriz.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır