KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SEVGİLİLER GÜNÜ DİYE BİR ŞEY...

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         SEVGİLİLER GÜNÜ DİYE BİR ŞEY...

SEVGİLİLER GÜNÜ DİYE BİR ŞEY... 

Geçtiğimiz günlerde popüler yaşamın bir parçası olarak kutladığımız 14 Şubat Sevgililer Günü, Müslümanlar için kutsal bir gün olan Mevlit kandiliyle çakışması bir bakıma “Medeniyetler Arası Uzlaşı” dedikleri bir şey olsa...
 
Bize göre 14 Şubat dayatmalı bir yaptırımcılıktır desek, lütfen birileri kızmasın.
Şunu kabul etmek gerekir ki, 14 Şubat Sevgililer Günü adı verilen gün, önceleri bir Hıristiyan efsanesi iken, daha sonra rant yöntemine dönüşmüş bir dayatmadır.
 
Geleneksel kaynaklara gitmeden biz söyleyelim de meraklısı için not olsun.
 
Neymiş bu 14 Şubat meselesi?
 
Roma imparatorluğu dönemindeki bir mitolojiye göre, sözde İ.S. altıncı yüz yılda bereket tanrısı Luperkus’u simgeleyen bir maketin önüne atlayan genç kızlar 14 Şubat günü evlenecekleri erkeklerin isimlerini yazarak kısmetlerini ararmış.
 
Bunu duyan din adamları durur mu? Papa’ya başvururlar.
 
Papa’da; “Benim azizlerimin adı yazılırsa kızların kısmeti daha çabuk açılır.” diyerek uygulamayı değiştirir.
 
Azizler ölünce efsanenin biçim ve önemi değişirse de, on dördüncü yüz yıla gelindiğinde Fransa ve İngiltere’de kuşların çiftleşme günü olarak kabul edilen bir tarih olur.
 
On dokuzuncu yüz yılın başlarında, her şeyde olduğu gibi yine Amerika’da ortaya çıkan Ester adlı bir kadının mucize buluşla, çok sayıda insana “Sevgililer Günü” diye bir kutlama kartı gönderince,14 Şubat toplumsal bir boyut kazanır.
 
Burada amaç, tüm dinamikleri harekete geçirerek, toplumun duygularına hitap ederek ticari bir şekil kazandırmaktır.
 
Yoksa sevgililer günü diye, insanların biri birine şiir yazarak gönül alması değil.
 
Şiir ve sevgi ilişkisinden söz ederken, Karslı Aşık SÜMMANİ’nin öfke dolu sevgisini anlatan dörtlüğünü hatırladık.
Deli gönül ile düştük bir cenge,
Hikmeti sorulmaz iştir bu gönül,
Günden güne girer her türlü renge,
Bazı solar, bazı kumaştır gönül.
 
Şimdi; “Sevgililer Günü” diye bize dayatılan 14 Şubat günü, olsa olsa tüketiciler günüdür. 
 
Hani Denizciler Günü, Avcılar Günü, Gaziler Günü, en çok bilineni de, Anneler Günü ve daha nice özel günler varken, neden bir Yoksullar Günü yoktur.
 
Çünkü “yoksulun dostu da olmaz” diye bir söz vardır. Yoksulu kim arayıp soracaktır. İstatistiğe girmeden belirtelim ki; Türkiye’de “hamt olsun” yoksulluk sınırı altında inleyen milyonlarca insan vardır.
 
Geçtiğimiz günlerde, KAFKAS HABER AJANSI görsellerinde yer alan, Kars’ta ki Aydınlıkevler Mahallesi’nde imarsız arsa üzerinde ev yaptıkları için, beş ailenin elektriksiz ve susuz yaşamları flaş haber olarak aktarılmıştı. Okul çağındaki çocuklarıyla sıkıntı yaşayan ailelerin, iki yıldan beri gaz lambası ve yoksulluk içindeki feryat figanlarını izlerken, sorunları azalmış bir ülke olarak anlatılan Türkiye’de “Sevgililer Günü” nünün anlamını bir daha düşündük.
 
Siz ne derseniz diyin, biz bu anlamlı güne; “Tüketiciler Günü” demek istiyoruz. Çünkü14 Şubat Amerika’nın icat ettiği sanal bir bayramdır.
 
Tüketim toplumu bireylerinin, biri birine kırmızı renkli çamaşırlar ya da Swarovski taşlarla donanmış hediyeler vermesi, bize göre, gerçek sevgi adına bir anlam taşımamaktadır.
 
Sevgiyi bir erdem olarak yaşayan, ozan Abdurrahim Tırsi sevgi için şöyle der.
Yücelerden döndüreyim,
Alçaklara gönül seni.
Alçaklardan alçaklara,
İndireyim gönül seni.
 
Bu güzel değişten sonra; tüketim toplumuna hizmet veren ve şehirlerimizde mantar gibi çoğalan AVM’ler böylesi günleri bir yarış halinde sürmesini istemektedirler.
 
Geçtiğimiz yıl AVM’ler deki; “Babalar Günü” satışları, “Anneler Günü” satışlarını aşarken yöneticilerin ağzı kulaklarına vardığını da biliyoruz. Ne diyelim? İyi satış bayramları olsun
 
Sevgi deyince memleket sevgisi olmaz mı?
 
Dileriz, Kars’ı yönetenler ve sivil toplum kuruluşları bir “Kars Günü” yaratırlar da, yüreği Kars sevgisiyle dolu, Türkiye ve dünyanın birçok yerinde yaşayan Karslıları çağdaş bir kent olarak Kars’ı sevgiyle yaşarlar.
 
Çünkü Kars ve Karslılık sevgisi her kentliye nasip olmayan bir duygudur.
 
Bunu en naif duygularla dile getiren ve yüreği Kars için çarpan değerli okurum, S.E.’nin bana gönderdiği iletiden birkaç satır bunu ne güzel anlatmaktadır.
 
“Ankara’da büyüdüm. Kars’ı hiç tanımadan bu kadar sevmenin anlamını çözemedim. Acaba başka şehirlilerde de bu duygu var mıdır?
 
Meğer Kars’tan uzakta kalmakla, Kars’ı ne kadar içimde yaşatmışım?
 
Çocuk yaşlarımda, bir acı olay nedeniyle gittiğim Kars’ta, Şubat ayının bilinen soğuğuna rağmen, memleketim deyip ne kadar gözyaşı dökmüştüm.
 
Orasıyla olmak için, ne kadar geç kalmışım diyerek ne çok üzülmüş, Kars sevgisi nasıl bir özlem, nasıl bir sevgidir diye, uzun uzun düşünmüştüm.
 
Hiç görmediğim, ya da minik anılarla içimde büyüttüğüm aktarımlarla yer eden anıları bütünleştirerek kurduğum bu masal kentini nasıl bu kadar özleyebilirim?
 
Öylesine bir tutku ile sevmişim güzelim memleketimi ve insanlarını.”
 
Karslı AŞIK ŞENLİK’in 1882 yılında yaşadığı sıkıntılara bir tepki olarak aktardığı işgal altındaki Çıldır kaymakamı Ermeni Andon’a, memleket özlemi ve tercihindeki gönül sesiyle bitirelim.
 
Hulus-i kalbimden bilsen fikrimi,
 
Men Allahtan Al-Osman’ı isterem. 
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7725 Defa Okundu
2011-02-16

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLARyücel kocaman 2011-02-17
Kars Karslı için bir tutkudur

Sevgili Tuncer abi,ağzına sağlık her zamanki gibi bizi hem bilginden yoksun bırakmadın,hemde senin yazdıklarını okurken Karsa uğradık sayende.Yorumuna Bir çağrı eklemek istiyorum Ankara'da AKM (Atatürk Kültür Merkezi)Tüm İllerin tanıtım ve dayanışma günleri her yıl tekrarlanarak yapılmaktadır.Büyükte ilgi görmektedir,insanlar yılda bir kezde olsa kendi Kent günlerine gelerek,burunlarında tüten yöresel ürünlerini alıp,yöresel yemeklerini tadarak,kendi öz müziklerini dinleyerek,hasret gidermektedirler.Bu günler sayesinde bir çok dost ,arkadaş,akrabalar birbirlerini görebilmektedirler.Ayrıca bu etkinliklerde yöre ürünlerinin pazara çıkması anlamındada Şehrin esnafına azımsanmayacak bir katkı sunmaktadır.bunun yanı sıra bu fuarı veya etkinlik günlerini ziyaret eden insanlar birazcıkta olsa memleket hasretlerini gidermektedirler.Şimdi buradan bir çağrı yapıyorum Tüm Karsın Yerel Yöneticilerine,Kars Valiliğine,Kaymakamlıklara,Değerli işadamlarımıza ve özellikle Karslı hemşehrilerimizin bu konuyu gündeme getirmelerini temenni ediyorum.İnanınki Çok güzel ve anlamlı bir etkinlik olacaktır.Görkemli Kars günlerini bizde Hayata geçirelim.Hepinize saygı ve selamlar.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır