KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

TÜRKÇE İSİMLER ÜZERİNE

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         TÜRKÇE İSİMLER ÜZERİNE

TÜRKÇE İSİMLER ÜZERİNE 

Bir televizyon kanalında Gaziantep’ten arayan bir bayan, inanç dünyamızı aydınlatan İlahiyat Doçenti Nihat Hatipoğlu’na dert yanıyordu. ‘Hocam, sorunum büyük,oğlumun adı Mertcan, konu komşudan duydum, ‘Can’ sözü ‘Cin’ demekmiş, dersleri zor geçiyor, acaba bundan mıdır, ne yapmalıyım?’ İlahiyatçı hoca;‘Can’ sözcüğü üzerine ıkına sıkıla ne anlama geldiğini söylese de, ardından kadının endişesini gideremeyen bir yaklaşımla, ‘cem-i manada cin anlamı olabilir derken, açıklamayı şaşkınlıkla izledim.
 
Hoşgörü ve bilimi her şeyin üstünde tutan ve evrensel bir din olan İslam’ın hurafelerle nasıl daraltıldığını ve kişiselleştiğine şaşkınlıkla tanık olurken,toplumsal dokumuzu derinden zedeleyen bu erozyon üzerine tespitlerimizi sizlerle paylaşmak istedim.
 
Türk tarihinin milat’ı olan Göktürk Anıtlarında, Bilge Kağan kendinden önceki Türk devletlerinin çöküş nedenlerini sıralarken, kağanların cahillikleri ve töreye (Hukuka) uymamalarını, Çinlilerin, altın ve ipeğine, değerli hediyelere (rüşvet) ve vaatlerine aldanarak, Türkçe isimleri bırakıp Çince isim almalarına, Çinli gibi yaşamaya başlamalarına bağladığını söylerken, benlik yitirmenin başladığını işaret eder.
 
Sosyolojik süreçte "Çince’’ yerine, Arapça, Farsça,İngilizce veya Fransızca isim yada kelimelere özenmeyi Bilge Kağan’dan sonra kurulan ve marifetmiş gibi yeniden kurulduğunu anlatan simge ve isimlerle bildiğimiz Türk Devletlerinde görürüz.
 
Türk Hakanlar yada Sultanlar başta olmak üzere yönetici sınıfın isimleri ile devletin yükselişi ve çöküşü arasında bir ilişki kurmak gerekirse, Selçuklu Devletini kuran Türkçe isimli Tuğrul ve Çağrı Bey’lerin ve Anadolu’yu bize armağan eden Sultan Alparslan’ı görürüz. Daha sonra Kutalmış, Kutalmışoğlu Süleyman Şah, I. Kılıç Arslan gibi isimler Türkçe veya halk kaynağından çıkan Türkçe isimler olup eriyerek günümüze kadar gelmiştir.
 
Bilindiği gibi son Selçuklu sultanları Farslaşınca isimleri de değişti.Örneğin; İzzeddin Keykavus, Alaeddin Keykubad,Gıyaseddin Keyhüsrev, Mesud gibi özentili isimler yukarılara çıkınca halk arasında da moda halini aldı. İlk Anadolu Beylerinin büyük bölümünün isimleri Türkçe kökenlidir.Bunlardan bazıları; Çakabey, Umur, Aydın, Mehmet, Saltuk, Artuk,Yavlak Arslan, Karaman gibi isimleri bazı Yeşilçam filmlerinden hatırlamak mümkündür.Bu gün Türk Dil Kurumu sözlüğünün (M) bölümü en zengin bölüm olup, sözcük ve isimler Arapçadır.
 
Osmanlı Padişahlarına gelince, Türkçe kökenli,Ertuğrul, Orhan ya da Arapça kökenli olmakla birlikte, halk kültüründe, Osman, Ahmet, Mehmet,Murat,Yıldırım,Yavuz, Çelebi gibi isimler kullanılırken,Gerileme dönemiyle birlikte,sultan isimleri; Abdülhamit, Abdülaziz, Abdülmecit,Vahideddin gibi Araplaşırken cariye isimleri de, Nakşidil,Nevfidan, Mahinur yada son günlerin popüler dizisinde olduğu gibi Mahidevran şeklinde Farslaşır.
 
21 Haziran 1934’tarihli "Soyadı Kanunu" na göre; isim ve soy isimlerin Türkçe olmasına özen gösterilse de, günümüzde kullanılan isimlerin hali yürek acısıdır.
 
İsimlerimiz, dincilik adına hurafe ile yozlaştırılırken, Arap yarımadasında Akabe’den Uhut’a kadar ne kadar dağ tepe varsa kutsal isim gibi kullanılır hale gelmiştir.
 
5. Türk Dil Kurultayına sunulan araştırmaya göre; Üniversite öğrencileri arasında, Arapça kökenli isim oranı yüzde 51, Türkçe isim oranı yüzde 19.5, Farsça isim oranı ise yüzde 10.2 iken, geriye kalan da Avrupa kökenli iken, gerisini siz düşünün.
 
Oysa halk kaynağından çıkan ne kadar güzel isimlerimiz vardır. Ege bölgesinde ayrı, Karadeniz kıyılarıyla simge olan isimlerimiz ayrı güzel ses ve anlam içerirken, bizim Kars bölgesine ait ilginç isimler vardır. Örneğin; Şarabani, Kurbani, Kiraz, Şahvelet,Mürsel, Bayram,Mayizer ve daha niceleri, hemen hepsi halk tarafından Türkçeleşerek kabul gören isimlerdir.                            
 
Arapça kökenli isimlerin çok kullanılmasının temelinde, Arapça adların Müslüman adı olarak algılanması yatmakta olup, bu anlayış tamamen yanlıştır.
 
Bunda, Müslümanlığı Arapçılığa dönüştüren anlayışın vebali vardır.Oysa insanlık İslamiyet le tanışmadan önce de, Arap yarımadasında yaşayanların ismi, Ömer, Ebubekir,Osman yada Ali iken, kadın isimleri Aişe, Rabia,Hatice idi. Hatta peygamber,bazı isimlerin anlam yönüyle İslamiyet’in temel yargılarına ters düştüğü için değişmesini istemiş,bu konudaki İslami ölçüyü,"Çocuklarınıza güzel anlamlı isimler veriniz."hadisiyle belirlediği bilinmektedir.
 
İslami görüşü temel aldığını iddia eden bir internet sitesinde şöyle bir anket yapılmıştır.
 
Soru: Erkek çocuk için Oğuzhan uygun mudur?
 
Yanıt: Hayır. Çünkü, Oğuzhan İslâm’dan önce yaşamış gayrimüslim biridir."
 
"Soru: Benim ismim İslâmî bir isim değil, ne yapmalıyım?
 
Cevap: Diyelim ki adın; Burak, Toprak,Yağmur yada,İslâmî olmayan, Cengiz’dir. Eğer ismin böyle bir putperest ismi ise, mahkemeye müracaat ederek değiştirmelisin. Çünkü Cengiz Müslüman değil, putperestti. Çocukları da İslâm’a zarar verdiler." Denilmektedir.
 
Şimdi sormak gerekir,bu mantığın İslam’la ne ilgisi var.?
 
Siz,Oğuzhan Ya da Cengiz’e kafir diyeceksiniz, İslamiyet’in doğuşundan önce var olan,İbranice isimleri Arapça sayacaksınız. Oğuz’a, Bozkurt’a, Arslan’a, Doğan’a karşı çıkacaksınız, Arapça Arslan anlamına gelen Esed’e (Esat) diyerek sıcak bakarken, peygamberin değiştirdiği isimleri bile, Arapça oldukları için kullanmakta beis görmeyerek, İslam’a uygun hareket ettiğinizi sanacaksınız. Bu tavır İslami değil, Araplaşmadır, derken;İndra Gandi’nin bir sözünü hatırlatmak istedim.
 
‘Eğer bir halk uyuyorsa, onu uyandırmak kolaydır.Eğer bir halk uyuyor gibi yapıyorsa, onu uyandırmak imkansızdır.’
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7935 Defa Okundu
2011-04-03

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır