KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SEÇİMLERE GİDERKEN...

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         SEÇİMLERE GİDERKEN...

Seçimlere Giderken...

12 Haziran seçimlerine giderken öncekilerden farklı bir atmosfer yaşandı diyebiliriz. Gerek kamuoyu, gerekse medya kimlerin aday olacağı, kimlerin liste dışında kalacağı konusuna olağanüstü ilgi gösterirken,siyasi parti yöneticileri de epey ter döktüler. 

Şurası bir gerçek ki,on iki Eylül eseri bir seçim yasası yürürlükte olduğu sürece, seçimlere yönelik bir demokrasi endişesi hep olacaktır.
 
Son günlerde Güneydoğu illerinde olaylara neden olan bağımsız adayların YSK’ tarafından veto edilmesi ardından yapılan tashih-i kararla çark edilmesi, batılı gazetelere; ‘Türkiye Araplara önerdiği demokrasiyi kendisi uygulayamadı’ diye yansırken, herkes için gerekli olan demokrasi ve hukuk alanında hangi noktada olduğumuz bir kere daha görüldü.
 
22 Temmuz seçimlerinde, ilgisizlikleri nedeniyle yazlıklarından dönmeyerek,yada   ‘benim oyumla ne olacak’ rehavetine kapılanların söylediği,‘istemeye istemeye vereceğiz,’diyenler, sanırsınız Kabe’ye taş yetiştiren kahraman kesilmişlerdi.
 
Vatandaş olarak siyasi iradesini belirleyecek olan bu mübarekler,muhalefeti beğenmez, iktidarı inceden eleştirirken bir şeyler yaptığını sanır.
 
Ne zaman ki; takke düşer, kel görünür,sorunlar katmerleşir, terör,işsizlik,yoksulluk,sağlık sorunları cebine dokunur,eğitim kademeleri ve kamudaki istihdamı oluşturan YGS ve KPS gibi sınav rezalet ayyuka çıkar, o vakit kızının kusurunu geline yıkan kaynana gibi yere bakar. Bunun adı duyarsızlıktır.
 
Bir başka örneği; geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan ve Kars’taki İnsanlık Anıtı üzerine yapılan toplantıdan çıkan ünlü ressam Bedri Baykam’a yapılan saldırıdan sonra sokaktaki insanların insafsızlığıdır.
 
Hoş, yardım edecekler, bürokrasideki ahiret soruları karşısında başına gelecekleri bildiğinden, ‘bana neci’ bir durumdayız.
 
Demokratik yaşamı oluşturan düşüncede doğal kaynak olarak görülen işçi sınıfı, kısmen küçük burjuvazi, köylüler, kronik işsizler,memurlar,organik aydınlar,entelektüeller,sanatçılar, akademisyenler ve laik burjuvazi temel dinamikler olarak düşünülse de, 1980 darbesiyle birlikte dayatmacı yönetimlerin baskısı altında kalarak güdümlü bir sınıf olmaktan öteye gidememiştir.
 
12 Haziran’a giderken siyasi partilerin aday listelerindeki, mevcut kadrolarda yapılan revizyonla, AKP’de167,CHP’de 64, MHP’de ise 27 milletvekili tasfiye edilmiş, vitrine çıkacaklar ise ince hesaplara tabi oldular.
 
CHP’de son genel başkan değişikliğiyle liste dışında kalan ve kendilerine polit büro denilenlerin tasfiyesi CHP’li seçmen tarafından olumlu karşılanmış,MHP’deki milliyetçi ideolojinin giderek merkez sağa yönelmesi karşısında ülkücü tabanın bu gelişmelere ve isimlere itirazı olmadığı gözlenmiştir. AKP’de ise, ‘elbet büyüklerimiz doğru düşünür’ anlayışı hakim olmuştur.
 
Listelerin oluşumunda,liste dışı kalanların daha iyi partili ve siyaset adamı olduklarında hemfikiriz de,’yeter’ demeyi bilmiyoruz.
 
CHP’den aday gösterilen yeni isimler arasında dikkat çeken, Mustafa Balbay ve Erzincan eski savcısı İlhan Cihaner’in yanı sıra Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi isimlerin yer alması demokrasiye inancın bir göstergesidir.
 
Bu isimlerin yanı sıra, Sabahat Akkiraz, Oktay Ekşi, Binnaz Toprak, Şafak Pavey,Turhan Tayan,Rıza Türmen gibi entelektüeller ile İhsan Özkes gibi ilahiyatçı bir kimliğin listelerde yer almasından niçin rahatsız olalım.
 
Keza,CHP’nin merkez sağdan beslenme tezi ve uygulaması doğru bir yaklaşımdır. İktidar olmak için radikal yaklaşımlar içinde kalarak, ‘bizden değil’ deme anlayışıyla bir yere varılamayacağı ne zaman anlaşılacaktır.?
 
Kemal Kılıçdaroğlu’nun, geniş kitlelere hitap eden programında yer alan esaslar ve söylemler giderek anlaşılmakta ve CHP’yi iktidar yapma isteği içinde olduğu görülmektedir.
 
Bu gelişmeler içinde,Kars’ta ki ‘İnsanlık Anıtı’nın makus talihi değiştiremeden yıkılmasını üzüntüyle izleyen ve anıtın yapılmasında emeği olan Naif Alibeyoğlu Kars ve Karslılar için deneyimli ve isabetli bir isimdir.
 
2002 seçimlerinde İslami tercihleri önde tutarak iktidara gelen ve bugün tek parti ideolojisine yakın duran AKP, yapılan revizyonlarla liberal bir görüntü verse de, Çiçek, Aksu, Çelik ,Arınç, ve anlı şanlı Ertuğrul Günay yerli yerindedir.
 
Kabul etmek gerekir ki, iktidarlarda duvara asılı resim gibi yıpranırlar.
 
Sahnede kalan sanatçılar gibi eleştiri odağı olurlar.
 
Ama bizim ülkemizde iktidar,muhalefetin üstüne gitmek ve töhmet altında bırakmakla günü gün etmektedir. 
 
Her şeye rağmen,1946’dan bu güne kadar yaşadığımız demokrasinin erdemiyle, değişim ve değişkenler sürecinde gerekli çıkışları gösteren halkımız ülkemiz için tercihini yapacaktır.
 
Kars’tan doğacak bir güneşle, haydi hayırlısı...
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6842 Defa Okundu
2011-04-22

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır