KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

19 MAYIS VE GENÇLİK PARKI

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         19 MAYIS VE GENÇLİK PARKI

19 Mayıs ve Gençlik Parkı

Ankara’daki Gençlik Parkı, Atatürk ve 18 arkadaşının, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı tarihin 24. yıldönümünde bataklık bir alan üzerinde altı yılda tamamlanarak 19 Mayıs 1943 tarihinde açılmıştı.

 
Şevket Süreyya’nın ‘Tek Adam’ adlı eserinde,‘23 Nisan 1920’de güneşli bir Ankara...’ diye başlayıp olağan üstü bir tasvirle anlatılan çocuk bayramında dostlarımızı alıp, bu tarihi Gençlik Parkı’na gittik.
 
Nostaljik duygular içinde gezinirken,parkta yapılan önemli makyajdan etkilenmedik desem yanlış olur. Ancak, anılarda önemli bir yeri olan Gençlik Parkının abartılı makyajını görünce üzüldük. Parkın gezilip eğlenme mekanı olmaktan öte, (fast food) ayak üstü yenip gezilen bir yer olduğunu anladık. Ankara’da bu tip işler hep yapılıyor derken, Altındağ ilçesinde restorasyon diye yeniden yapılan sözde tarihi evler gibi, burada da her şeyin yenilendiğini, pahalı ve yeni malzeme üzerine monte edilmiş oyuncakları görünce hayretlerimizi saklayamadık.
 
Gençlik Parkı’nda, Cumhuriyeti inşa edenlerin ulusalcı anlayışı yansıtılmadığını gördük.
 
275.000 metrekare alana ilave yapılmadan, renk ve ışıkları artırılan dönme dolaplar yerli yerindedir. Ankara’nın yaz sıcağında denizi yaşatan havuz yerinde duruyor olsa da sandalları yoktur.
 
Ankara Belediyesi,kendisine ‘Avrupa Kent Ödüllü’ demesi boşuna bir övünmedir. Popüler ifadelerle,‘kentsel dönüşüm ve rekreasyon diye bir şey tutturulmuş gidiyor. Ne var bu rekreasyon içinde? Demek gerekirse,çoğu tarihi eserlerimizde olduğu gibi, önemli kültür enstrümanları yerine koyulan, büfeler, çay evleri, küçük lokantalar ve bir iki küçük salondan oluşan kapalı mekanlar, renkli yürüme yolları, çim ve çiçekleri de sayarsak rekreasyonun çerçevesini çizmiş oluruz.
 
Gençlik parkının en güçlü objeleri, güzelim çınarlardır, ıhlamurlardır, akasya ve nergisler ileriye yönelik tasarlanmış yetmiş yıllık bir doğa eseridir.
 
Böylesine geniş amaçlı bir mekanda, bildiğimiz aile çay bahçeleri ve Zeki Müren gibi sanat güneşinin halkla bütünleştiği gazinolar yok sayılmıştır. Gazinolar olmayınca sahne sanatları da yok sayılmıştır.
 
Dünyanın önemli kentleri parklarıyla anılırken, bizim başkentimizin bir amblemi dahi yoktur. Sakın ‘var’ denilmesin,o öncekinden beter. Üstelik alıntıdır, yani moda olan intihaldir. Ankara’nın şekil almış bir taşı bile logo olacakken, şaşı bakan bir kedi nasıl amblem olacaktır.
 
Gençlik Parkı’nın ilk tasarımı, 23 Nisan 1920’de ilk meclis binasında şekillenen ve Cumhuriyetle başlayan çağdaş kentleşme ile başlarken, o günlerin bozkırına çizilen modern Ankara resmini yaratma sevdası ve ahengi vardır.
 
19 Mayıs etkinlikleri, 28 Haziran 1938’e kadar, Samsun ilinde kurulan panayır ve sportif yarışmalarla anılırken, bu tarihin bir bayrak olması ve parka ‘gençlik’ adının verilmesi Atatürk’ün Samsun’a çıkışında yaveri, aynı zamanda spor adamı süvari Albay Cevat ABBAS’tır.
 
 Bugünkü makyaj ve rekreasyon içinde bu önemli isim ve vurgular yoktur. O günkü Ankara’yı imar eden Ankara valisi aynı zamanda Belediye Başkanı Nevzat TANDOĞAN’ da yoktur. ATATÜRK’te yoktur, dönemin Başbakanı İNÖNÜ’de yoktur.
 
Gençlik Parkı’nda tarihle özdeş olan ve havuz başında nice fotoğraflara konu olan, tunçtan kız heykelleri de yoktur,arayıp sorduk, kuytu bir mekan da mahzun halde bulurken,Kars’taki ‘İnsanlık Anıtı’nın akıbetini hatırladık.
 
Gençlik Parkı’nda havuz kenarına gerdanlık gibi dizili Fenerbahçe ve Karadeniz Restoranlarını göremedik. Japon aile gazinosu ve Luna Park Aile Gazinosunu göremedik. Duhuliyeden müzik dinleyen gariban aileleri, kocaman çay bahçelerini, minyatür trenleri, kayıkları göremedik.
 
Cömertçe hazırlanmış yürüme yollarını, yapay mekanları, ışık efektlerini, uzak doğu ürünü plastik koltukları ve takip edilme hissi yaşatan üniformalı güvenlik görevlilerini gördük.
 
Gençlik Parkında kültür ve tarihimizi yansıtan heykel ve sanat eserleri ararken, küçük bir tiyatro salonu önünde kavuklu, kaftanlı asıl adı Buhurizade Mustafa olan ITRİ’nin heykelini,kabul salonu önündeki Kazakistan devlet başkanı Nazarbayev’ i görünce, Orhan Veli’nin;“Gemliğe girerken denizi göreceksin, sakın şaşırma.” Dediği gibi şaşırıp kaldık.
 
Bu tahribat, kentleşmeden uzaklaşan Ankara’da ne ise Kars’ta da aynıdır.Millet Bahçesinin yıllar öncesine ait özelliği ile Gençlik parkı aynı kaderi paylaşmıştır.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6108 Defa Okundu
2011-05-16

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır