KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MİLLİ AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 93 YAŞINDA

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         MİLLİ AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 93 YAŞINDA

Milli Azerbaycan Cumhuriyeti 93 yaşında 

28 Mayıs 1918’de Azerbaycan’da Mehmet Emin Resulzade önderliğinde kurulan Milli Azerbaycan Cumhuriyetinin 93. yılında, onun ‘İnsanlara hürriyet, milletlere istiklal’ diyerek başlattığı mücadele ve yoktan var ettiği milli devletçilik anlayışı, dün olduğu gibi bu günde ışık gibi parlamaktadır.
 
Bu özellikleriyle, Mehmet Emin Resulzade Türk dünyası içinde yaptıklarıyla olduğu kadar, bıraktığı ilke ve idealleriyle de ebedi olacaktır.
 
Şark dünyasında bir ilk olan, 28 Mayıs 1918 tarihli cumhuriyetin erdemi sayılabilecek ve o tarihlerde batı dünyasında gündemde olmayan kadınlara seçme ve seçilme hakkı yanında, laik ve demokratik hakların kazanılması,Azerbaycan halkının çağdaşlık konusunda bulunduğu yeri işaret etmektedir.
 
Mehmet Emin Resulzade, 28 Mayıs 1918’de kurduğu cumhuriyetin karakteristiğini şöyle tanımlar. ‘Cumhuriyetimiz, milli,demokratik devletçilik zemininde , medeni ve kendi geleceğini tayinde çağdaşlığı esas alır. Bu nokta-i nazardan, cumhuriyetimiz tarihteki ilk Türk Cumhuriyetidir.’
 
Milli Azerbaycan Cumhuriyeti, misak-ı milliyle kendini tescil ve ilan ederken, elde ettiği egemenlik üstünde hiçbir yabancı güç ve ideolojinin etkisini yerleştirmemiştir.
Bu karakter yapısı ve donanımıyla denilebilir ki; Milli Azerbaycan Cumhuriyeti çağdaş olması yönüyle evrensel bir yapıya sahiptir.
 
Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşlarının, Gence’de açtığı parlamento, tarih boyunca bulunduğu sorunlu coğrafyada, emperyalistlerin boyunduruğundan kurtulma yolunda verilen mücadelelerin en şanlısı olan ve 28 Mayıs 1918’den 114 yıl önce, Gence’de 30 000 Rus askerine karşı, ‘Ölmek var dönmek yok’ diyerek bir avuç güçle savaşarak Azerbaycan Türklerinin istiklalini, İran hanedanlığına tercih eden Kacar Türk soylu Cevat Han harekatının gerçek temelleri üzerine oturmuştur.
 
27 Nisan 1920’de Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşlarının kurduğu cumhuriyeti ortadan kaldırarak ona minnet borcuyla muhacereti uygun görenler ile Azerbaycan halkının hürriyetini elinden alanlar, bugün isimleri ve sembolleriyle tarihin derinliklerinde kaybolmuşlardır.
 
Mehmet Emin Resulzade’nin ortaya koyduğu milli ideoloji, 1990 tarihli şahlanışla yetmiş yıllık bir esaret zincirini kırarak milli egemenliğin önemini bir defa daha ortaya koymuştur.
Onun ‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez’ dediği ve muhacerette kutsal bir emanet olarak taşıdığı üç renkli bayrak dün olduğu gibi bugünde Azerbaycan Türklerinin umudu ve sönmeyen meşalesi olarak semalarda ebedi olacaktır.
 
Bu dilek ve temennilerle 28 Mayıs 1918 tarihli Milli Azerbaycan Cumhuriyetinin 93, yılını kutlarken, Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşlarını,bir kere daha saygı ve minnetle anıyoruz.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4745 Defa Okundu
2011-05-27

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır